Floransa’da Gezilecek Yerler Listesi

İtalya’ya gitmeden önce bütün arkadaşlarım Floransa’nın ne kadar güzel olduğunu anlatmıştı. Gittiğimde arkadaşlarımın çok haklı olduğunu gördüm. Burada Floransa’da Gezilecek Yerler listesinden ve Floransa hakkında kimsenin anlatmadığı özel bilgileri paylaşacağım.

Floransa'da Gezilecek Yerler Listesi

FLORANSA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ 2023

Floransa’yı görmeden önce insanların bu şehri çok abarttığını düşünmüştüm. Ama gerçekten gittiğinizde bana hak vereceksiniz, şehir gerçekten çok güzel çok sanatsal ve çok gezilesi. Adeta küçük bir açıkhava müzesi diyebilirim. Biz Floransa’nın hem gündüzüne hem de gecesine hayran kaldık. Sokakları aydınlatma şekillerine bayıldım. Her yer film stüdyosu gibi çok keyifli.

floransa gezilecek yerler

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa gezilecek yerler listesi bence oldukça keyifli ve kesinlikle size de gezerken son derece keyif verecek yerlerden oluşuyor. Her yerin sanat koktuğu ve her yerin ayrı hikayesi olduğu son derece farklı yerler. Biz şehri gezerken açıkçası çok keyif aldık ama şehrin büyük de bir kötü yanı var o da aşırı kalabalık oluşu.

Şehir gerçekten çok kalabalık. Aslında diğer İtalya şehirlerine gittiyseniz bilirsiniz ki İtalya genelde kalabalıktır ve dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerindendir. Floransa’da oldukça kalabalıktı. Eğer çok turist olan kalabalık yerlerden hoşlanmıyorsanız Floransa sizi biraz yorabilir.

floransa tatili

Floransa katedrali (Duomo)

Floransa’nın kalbinde yer alan Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Floransa şehrinde yer alan en meşhur ve en önemli yapılardan biridir. Floransa’nın en yüksek yapısı. Gotik tarzda inşa edilen bu yapıya giriş ise ücretsiz. Floransa katedrali hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

floransa katedrali - Santa Maria del Fiore kilisesi

Floransa signoria meydanı (Piazza della Signoria)

Bu meydan tam bir açık hava müzesini andırıyor. Floransa’da görülebilecek önemli yapılardan biri. Meydanda birbirinden etkileyici ve güzel heykeller yer alıyor.. Meydana gittiğinizde bu devasa boyutlardaki heykelleri görünce siz de çok etkilenecek ve her birinin bir sürü fotoğrafını çekmeye çalışacaksınız. Meydandaki bu muhteşem görünümlü heykellerin hepsinin kendine has bir de hikayeleri var. Piazza della signoria hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Piazza della Signoria meydanı - floransanın meydanları

Floransa Palazzo vecchio (eski saray)

Eski saray anlamına gelen bu yapı meydanda yer alan bugün belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo vecchio dur. Yapı, kaleyi anımsatmaktadır. 1302 yılında Arnolfo di Cambio tarafından yapımı tamamlanmıştır. Yapı bir çok yetkili insana zamanında ev sahipliği yapmıştır ve sonrasında da medici ailesinin evi olarak kullanılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Floransa Palazzo vecchio (eski saray)

Floransa Ponte vecchio köprüsü

Floransa’nın diğer simgelerinden biri de Ponte vecchio. Ponte vecchio eski köprü anlamına gelir. 2. Dünya savaşından kalan tek köprüdür. Ponte vecchio tarafından yaptırılmıştır. Köprünün yapılış amacı ise oldukça ilginçtir. O dönem halk tarafından pek de sevilmeyen medicilerin arno nehri üzerinden bir saraydan diğer saraylarına geçmeleri için bir tür gizli geçit olması nedeni ile yapılmıştır. Bu gizli geçidin nedeni ise halkın arasına karışmadan bu koridordan rahatça diğer saraya geçebilmek içindir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Ponte Vecchio köprüsü -

Floransa Uffızı  galerisi

Uffızı  galerisi dünyanın en ünlü güzel sanatlar müzelerinden biri. Müze Rönesans dönemine ait heykel resimlerle dolu. Bunun yanında dünyanın en önemli eserleri de burada yer alıyor. Daha detaylı bilgi için tıklayın

Floransa Uffızı galerisi - floransanın en güzel yerleri

Floransa Palazzo pıtti  (Piti Sarayı)

Floransa’da yer alan ve gezilmesi gereken saraylardan biri de piti sarayı. Saray 1457 yılında Piti ailesi için yapılmıştır ve adını da bu aileden alır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Palazzo Pitti (Piti Sarayı) - floransada gezilecek yerler

Floransa Battistero di san giovanni vaftizhanesi

Battistero di san giovanni Lorenzo Ghiberti ve Pisano tarafından yapılmıştır. Yapının en dikkat çeken yanı ise son derece etkileyici olan bronz kapılarıdır. Bu kapılar gerçekten görmeye değerdir. Burası bir vaftizhanedir. Vaftizhanenin içinde kullanılan mozaikleri kesinlikle görmelisiniz. Çünkü bu mozaikler şehirde yer alan tek orta çağ mozaikleridir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Battistero Di san Giovanni vaftizhanesi - Floransada gezilecek yerler

Floransa Di Santa Croce Kilisesi

Santa Croce Basilikası Floransa’da yer alan oldukça önemli bir kilisedir. Bu kilise özellikle İtalyanlar için son derece önemlidir çünkü kilisenin içinde Michelangelo, Galileo, Machiavelli ve Dante gibi oldukça önemli insanların mezarları yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Di Santa Croce kilisesinin içi - floransada yapılacak şeyler

Floransa Michelangelo davut heykeli

Floransa‘ya gittiğinizde en meşhur yapılardan biri de budur. Michelangelo davut heykeli isimli eseri aslında pek de bilmeyen yoktur. Floransa’nın en önemli heykellerinden ve sembollerinden biridir. Michelangelo İtalya’nın en ünlü ressam ve heykeltıraşlarındandır. Floransa’ya gittiğinizde Michelangelo hakkında çok şey duyacak ve ona ait eserlere hayranlıkla bakacaksınız. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Floransa Michelangelo Davut Heykelinin orjinali

Floransa Santa maria Novella bazilikası 

Santa maria Novella bazilikası Floransa’da yer alan önemli yapılar arasında yer almasa da aslında gezmeye değer yerlerden biridir. Kilise tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Floransa Santa maria Novella bazilikası - floransa rehberi

Floransa Giotto campanile çan kulesi

Giotto campanile Floransa’da yer alan önemli bir çan kulesidir. İnsanlar bu çan kulesine genelde Floransa ve civarının muhteşem manzarasını izlemek için gelirler. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Giotto Campanile Çan Kulesi - floransada gezilecek yerler

Floransa San lorenzo bazilikası

San lorenzo bazilikası Floransa’da bulunan önemli bazilikalardan biridir. Bu bazilika Michelangelo ile özdeşleştirilir aslında. San lorenzo bazilikasının içerisinde görmeye değer eserler ve önemli yapılar yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San Lorenzo Bazilikasının gece görüntüsü

Floransa Museo dell’opera del duomo müzesi

Duomo’da yer alan bir tür katedral müzesidir. Müzenin yapılış amacı ise çan kulesini daha rahat gözetleyebilmektir. Yapı 13. Yüzyılda yapılmış. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Museo dell’opera del duomo müzesi - floransada gezilecek yerler

Floransa Piazza della repubblica 

Eğer Roma yazımızı okuduysanız Roma’nın sanat eserleri kadar meydanlarının da çok meşhur ve keyifli olduklarını biliyorsunuzdur. Aynı şekilde Floransa’da yer alan Piazza della repubblica da son derece keyifli ve son derece sevilen bir meydandır. Daha detaylı bilgi için tıklayın. Floransa’da yer alan ve atlı karıncasıyla meşhur oldukça kalabalık ve hareketli bir meydan burası. Biz tatilimiz boyunca bu meydanda bolca vakit geçirdik.

Floransa Piazza Della Repubblica Meydanındaki atlı karınca

Floransa Loggia del lanzi

Loggia del lanzi Piazza della Signoria’da bulunan bir binadır ve uffizi galeriye bağlıdır. Yapıda geniş geniş arklar yer almaktadır. Bu arklar sokak ve körfezlere bakmaktadırlar. Yapı daha sonrasında Uffizi galerisine bağlanmıştır. Uffizi yapıldıktan sonrasında çatı kısmı yenilenmiştir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Loggia Del Lanzi meydanı - floransada gezilecek yerler

Floransa Piazzale michelangelo meydanı

Piazzale michelangelo diğer adı michelangelo meydanıdır. Bu meydan son derece hareketli bir meydan. Meydanın en büyük özelliği ise mutşem bir şehir manzarasına sahip olmasıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransa Piazzale Michelangelo meydanı

Floransa San miniato al monte bazilikası

San miniato al monte bazilikası Floransa’da ve hatta ülkedeki en güzel bazilikalardan biri olarak kabul edilmiş son derece etkileyici ve büyüleyici bir kilisedir. Kilise muhteşem Roma mimarisini ciddi anlamda yansıtır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San miniato al monte bazilikası

Floransa San marco müzesi

San marco müzesi Michelozzo trafından restore edilmiş bir yapıdır. Muhteşem bir mimarisi vardır. Kendisini görmeye gelenlere kendilerini adeta 15. Yüzyılda hissetmelerini sağlar. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransa san marco müzesinin içinde yer alan eserler

Floransa Medici şapeli

Floransa’da gezilecek diğer önemli yerler arasında yer alan Medici şapeli San Lorenzo Kilisesinin de bir parçasıdır aynı zamanda. Medici şapeli üç kısımdan oluşur. Bu üç bölmelerin her birinde zamanın ünlü isimlerinin mezarları yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa gezi rehberi - floransa medici şapelinin içindeki mezerlar

Floransa Bargello palace sarayı

Eğer gotik mimariden hoşlanıyorsanız bu yapıyı beğeneceksiniz demektir. Çünkü yapı Floransa gotik mimarisinin en önemli ve en güzel örneklerinden biridir. Bargello palace halk sarayı demektir. Eskiden bu saray kışla ve hapishane olarak kullanılıyormuş. Detaylı bilgi için tıklayın

Floransa Bargello palace sarayı

Floransa Santa maria del carmine

Floransa’ya gittiğinizde kilise gezmeye doyacaksınız ve belkide İtalya tatilinden döndüğünüzde hayatınız boyunca gezmediğiniz kadar çok kilise gezdiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü İtalya’da yer alan bu kiliselerin hepsi özel ve hepsinin kendine has bir hikayesi var. Mimarileri ayrı güzel, bir de içerisinde yer alan sanat eserleri görmeye kesinlikle değer. Santa maria del carmine kilisesi de bu kiliselerden biri. Floransa’da yer alan tüm kiliseler gibi bu kilisenin de içi ayrı bir güzel dışı ise apayrı güzeldir. Kilisenin içinde Masaccio ve Masolino da Panicaleye ait muhteşem Rönesans freskleri vardır.

Floransanın önemli yapıları - Floransa San Lorenzo Bazilikası

Floransa Brancacci chapel

Brancacci chapeli küçük bir şapeldir. Brancacci chapeline Santa maria del carmine den ulaşılabilir Ancak 1771 yılında oldukça büyük bir yangın çıkmıştır ve bu yangında kilisenin büyük bir kısmı da zarar görmüştür. Şapelin içinde tıpkı Santa maria del carmine kilisesinde olduğu gibi muhteşem freskler yer almaktadır. Bu fresklerden en ünlüsü Adem ile Havvanın cennetten kovuluşunu anlatan fresklerdir.

floransa Brancacci chapeli

Floransa Loggia del mercato nuovo çarşısı

Loggia del mercato nuovo aslında Froransa ‘da yer alan ama son derece ünlü ve çok eski bir çarşıdır. Çarşı 16. Yüzyılda yapılmıştır ve ozamandan bu zamana kadar aktif olarak kullanılmaktadır. Çarşı tam bir Rönesans mimarisini temsil eder. Yapıldığı dönem çarşı yoğunluklu olarak ipek ve bazı değerli ürünlerin satıldığı bir yermiş. Çarşının içinde piglet çeşmesi yer almaktadır. Turistlerin bu çarşıya gelme nedenleri de işte bu çeşmedir.

floransa Loggia del mercato nuovo çarşısı - floransanın ünlü çarşıları

Floransa Santa felicita kilisesi

Santa felicita Floransa’da yer alan en eski kiliseler arasında 2. Sırada yer alır. Kilisenin 4. Yada 5. Yüzyılda yapıldığı söylenilmektedir. Bu kadar eski bir yapının günümüzde hala bu denli sağlam olması gerçekten şaşkınlık uyandırıyor. Kilisenin içinde oldukça önemli ve görmeye değer freskler yer almaktadır. Kilisenin hemen ön cephesine baktığınızda Vasari Corridorun geçtiğini görürsünüz. Kilisenin kocaman camları ve büyük bir kapısı olduğunu görüceksiniz. Medici ailesi bir dönem bu kilisenin en alt katında kalıyormuş.

floransa Santa felicita kilisesi - floransada gezilecek kiliseler

Floransa Vasari Corridor

Vasari Corridor Floransa’da görebileceğiniz en ilginç yapılardan biridir. Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi birbirine bağlayan kapalı bir geçiş yoludur. Yapı Giorgio Vasari tarafından 1564 yılında sadece 5 ayda yapılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Floransada gezip görülecek yerler - Floransa Vasari Corridor

Floransa’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Seyahat ettiğim ülkeler arasında en zorlanmadıklarım içinda İtalya ilk sıralarda yer alıyor. Öncelikle gidebileceğiniz yerlere yürüyerek gidebileceğiniz gibi aynı zamanda toplu taşıması da son derece kolay. Floransa’da gene aynı şekilde ulaşımı son derece kolay bir şehir. Biz genelde metro kullandık ve metro ile istediğimiz her yere kolayca ulaşabildik. Yürüyebilirsiniz de, çünkü yüzölçümü küçük olduğu için turistik yerler genelde birbirine oldukça yakın. Yürümek oldukça keyifli ve eğlenceli onu da belirteyim.

Özetle Floransa’da gezilecek yerler

Floransa ile ilgili yorumum, kesinlikle gidip görülmesi gereken özel bir şehir. Gezilecek yerler birbirine yakın, sokakları çok hareketli, her köşe başında her sokakta tarihi bir yapı ve heykellerle karşılaşıyorsunuz. Meydanları çok güzel, hareketli. Olumsuz yönleri ise çok kalabalık ve pahalı bir şehir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.