Floransa Vasari Corridor

Floransa Vasari Corridor

Vasari Corridor Floransa’da yer alan önemli gezilecek yerler arasındadır. Hikayesi ve ilginç göürünümü ile de Floransa nın sembollerinden biridir. Aslında burası Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi birbirine bağlayan kapalı bir geçiş yoludur. Uzunluğu ise 1 km civarındadır. Büyük dük bu koridoru kullanarak halkın arasına karışmadan bir saraydan diğer saraya geçiş yapabiliyormuş.

Floransa Vasari Corridorun gece görüntüsü - floransada gezilecek ilginç yerler

Vasari Corridorun hikayesi

Yapının alt kısmında küçük küçük bir sürü dükkan varmış ve bu dükkanlarda et satılıyormuş. Büyük dük koridordan geçerken burnuna sürekli gelen bu et kokusundan fazlaca rahatsız olmaya başlamış. Bunun üzerine dük buradaki tüm etçileri kaldırtmış ve yerine kuyumcuları koymuş.

Floransa Vasari Corridorun içi - vasari koridorunun içindeki yapılar

Koridorun altında bazı küçük küçük evler göreceksiniz. Bu evler koridor yapılırken izin vermeyen mal sahipleri. Bu mal sahipleri evlerinin satışına izin vermemişler ve burada yaşamaya devam etmişler. Ancak dük bu insanları hiç sallamamış ve evlerinin üzerine gelecek şekilde koridoru inşa ettirmiş. Hem insanların manzarasını yok etmiş hem de tepelerine kocaman bir köprü inşa ettirmiş. Ancak bu mal sahiplerinin vazgeçmelerine neden olmamış. Mal sahipleri bu evlerinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmişler.

Floransada gezip görülecek yerler - Floransa Vasari Corridor

Bu durum ise şuanda ortaya değişik ve farklı bir görüntü çıkmasına neden olmuş. Koridorun muhteşem bir maznarası var. Yapının içerisindeki her yere girilmesine izin verilmiyor. Ancak Floransa da kesinlikle gezilecek yerler listesindeki en ilginç ve en farklı yapı burası.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.