Viyana Hofburg Sarayı – Viyana Hofburg imparatorluk Sarayı

Viyana Hofburg Sarayı Hakkında Bilgi – Viyana Hofburg imparatorluk Sarayı

Viyana hofburg sarayının diğer adı Viyana kraliyet sarayıdır. Viyana’da yer alan önemli bir saraydır diyebiliriz burası için. Viyana hofburg sarayının içinde ise Franz josef ve kraliçe elizabeth’in (sisi) o dönem bu sarayda yaşarken kullandıkları eşyalar sergilenmektedir. Ayrıntılı bir şekilde sarayı gezmek isterseniz saray bir gününüzü alabilir. Ancak şöyle bir gezmek isterseniz de bir kaç saatte bitebilecek bir saraydır.

Viyana Hofburg Sarayı

Bu güzel saray sadece sisi değil Avusturya ve Macaristan imparatorluğunun en önemli yöneticilerinin ve hanedanlarının evi olarak uzun süre kullanılmıştır. O dönem en önemli insanlar tarafından kullanılan bu saray daha çok kışlık ev olarak kullanılırmış. Yazlık olarak ise gene Viyana’da yer alan schönbrunn sarayı kullanılmaktaymış.

Viyana Hofburg Sarayının gece fotografı

Oldukça ünlü olan Fransa kraliçesi Marie Antoinette’yı illaki tanıyorsunuzdur. İşte bu ünlü kraliçe de bu sarayda dünyaya gelmiştir. Saray 1654 yılında yapılmıştır ve Viyana’da kesinlikle gezilmesi önerilen yapıların başında gelir. Hem mimari hem de kültürel açıdan saray oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Saray günümüzde oldukça yoğun bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir. İmparatorluk döneminde kullanılan binaların çoğu bugün müze olarak sergilenmektedir. Binanın diğer kısmı ise Viyana Parlamentosu ve Viyana belediyesi tarafından kullanılmaktadır.

Viyana Hofburg imparatorluk Sarayının bölümleri

Müze 3 bölüüme ayrılmıştır. Bunlar Sisi müzesi, imparatorluk daireleri ve gümüş koleksiyonu şeklindedir.

Viyana Hofburg Sisi müzesi

Sisi Avusturya için oldukça önemli bir kadın. Hatta bazı tarihçiler sisi için Avusturya’nın hürrremi bile diyorlarmış. Oldukça sıra dışı ve lüks bir yaşantısı varmış sisi’nin. Sürekli Avrupa’yı gezer ve oldukça tanınmış ve önemli insanlarla da dostluk yaparmış. Sisi sadece Avusturaya’da değil tüm Avrupa şehirlerinde tanınmış oldukça ünlü bir isimdir.

Viyana Hofburg Sisi müzesinde sergilenen eserler

İtalya ziyareti sırasında bir anarşist tarafından uğradığı biçaklı saldırı sonrası Avusturya’nın simgesi olarak kalmıştır. Müzede Sisiye ait pek çok önemli yapı yer almaktadır. Bunların başında sisinin o dönem severek giydiği kıyafetler, kullandığı tüm eşyalar, Avrupa’yı gezerken kullandığı at arabasının bir örneği ve sisinin hayat hikayesinin anlatıldığı kısa filmler yer almaktadır. İmparator ile Sisinin tanışma hikayesi ise biraz ilginçtir. O dönem evlenmek için bir kızın evine giden imparator  Franz Joseph istemeye gittiği kızın ablası olan sisiyi görür görmez aşık olur ve onunla evlenmek istediğini söyler. İmparator ve sisi evlenir. İmparatorun sisiye olan aşkı ise dillere destandır. Sisi ise evliliği bir oyun ve saçma bir hareket olarak gördüğünü sürekli dile getirmektedir. Bu arada müzede sisinin ölüm anını da anlatan bir film var. Bu film gerçekten çok etkileyici. Bu kadar güzel bir hayatın sonunda yaşanan bu ölüm oldukça dramatize bir durum. Bunu izlerken çok etkileneceksiniz. Ayrıca sisinin ölümüne sebep olan bıçak da müzede sergileniyor.

Viyana Hofburg Sisi müzesi - sisinin kullandığı at arabası

Viyana Hofburg sarayında sergilenen gümüş koleksiyonu

Sarayın bu bölümüne girdiğinizde ise o dönem burada yaşayan insanların hayatlarının ne denli lüks ve gösterişli olduğunu farkediyorsunuz. Çünkü bu bölümde sarayda yaşayan önemli insanlarca kullanılan gümüş ve altından oluşan çatallar, bıçaklar, kaşıklar ve yemek takımları görüyorsunuz. Aslında bu gördükleriniz sadece bir kısmı. Çünkü bu değeri paha biçilemeyen yemek takımlarının bir çoğu savaş esnasında eritilerek satılmış.

Viyana-Hofburg-sarayında-sergilenen-gümüş-koleksiyonu.jpg

Viyana Hofburg sarayında sergilenen gümüş koleksiyonundan örnekler

Viyana Hofburg imparatorluk daireleri

Bu odalara girerken ise küçük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bizim osmanlı hükümdarlarında gördüğümüz o gösterişli ve pahalı odalarla alakası olmayan oldukça sade döşenmiş bir oda göreceksiniz. Burada yaşayan Franz Joseph hükümdarlığı boyunca gösterişten ve abartıdan uzak yaşayan ve oldukça çalışkan bir hükümdarmış. Bu nedenle karşınızda oldukça mütevazi bir oda göreceksinizdir.

Viyana Hofburg imparatorluk daireleri

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.