Floransa Palazzo Pitti (Piti Sarayı)

Floransa Palazzo Pitti  (Piti Sarayı)

Bu saray o dönem medicilere ev sahipliği yapıyormuş. Günümüzde de medicilere ait bazı sanat eserlerinin ve bir çok önemli hazinelerin sergilendiği bir yer olarak kullanılmaktadır. Sarayın tasarımcısı Filippo Brunelleschi iken inşaatını gerçekleştiren de Luca Fancellidir.

Saray 16. Yüzyılda medicilere satılmıştır. Saray dük aile büyüklerinin yaşadığı bir yermiş. Gittiğinizde kapıda iki kanat görüceksiniz. Bu kanatlar 18. Yüzyılda sonradan saraya eklenmiştir.

Floransa Palazzo Pitti  sarayıdaki eserlerin hikayeleri - Piti Sarayının içi

Sarayda Floransa’nın en önemli eserlerinin sergilendiği müzeler yer almaktadır. Sarayın 1. Katında Palatine Galerisi yer almaktadır. Palatine Galerisinde 17. Yüzyıla ait oldukça önemli ve özel resim çalışmaları yer almaktadır. Gene 1. Katta Royal Apartments’ de yer almaktadır. Royal Apartments’de ise 19. Yüzyıla ait tasvirler yer almaktadır.

floransa piti sarayında yer alan eserler

Zemin kata indiğinizde Silver Museum yer almaktadır. Silver Museum da ise medicini ailesine ait olan değerli bazı eşyalar sergilenmektedir.

Son kata çıktığınızda da modern sanat galerisini görüceksiniz. Modern sanat galerisinde 19. Ve 20. Yüzyıla ait resimler sergilenir. Bunun yanında saraya girmişken kostüm galerisini ve porselen müzesini de gezmeyi unutmayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.