Floransa Michelangelo Davut Heykeli

Floransa‘ya gitmeden önce Michelangelo Davut Heykeli hakkında bir sürü yazı okudum ve Floransa’ya gittiğimde ilk görmek istediğim bu heykel oldu. Çünkü Floransa’nın adeta simgesi olmuş heykel. Zaten gittiğinizde beni anlayacaksınız, Floransa adeta bir açık hava müzesi. Sokakları adeta heykellerle süslenmiş bir şehir.

Floransa Michelangelo Davut Heykeli

Michelangelo oldukça başarılı ve oldukça ünlü bir ressam ve heykeltıraştır. Floransa’nın neredeyse her yerinde ona ait eserleri görmek mümkün. Özellikle Floransa’da adı en çok geçen sanatçılardan en önemlisidir ve resmen Floransa’nın sembolü de olmuştur.

Yaptığı eserleri ile tüm dünyanın aslında beğenisini kazanmış ünlü biridir. İşte Michelangelo’nun en önemli eserlerinden biri de meşhur davut heykelidir. Bu heykel 1501 ile 1504 yılları arasında yapılmıştır. Heykel Rönesans heykelciliğinin de baş yapıtıdır aynı zamanda.

Floransa Michelangelo Davut Heykelinin orjinali

Michelangelo Davut heykeli hikayesi

Michelangelo Davut heykeli hikayesi ise oldukça önemlidir ve sanat eserlerine konu olmaktadır. Bu hikaye israiloğulları ile Filistin arasında geçen savaş esnasında gerçekleşir. İsrail’in ilk kralı olan Saul, Golyat’ı öldürene kızını vereceğini ve onu oldukça zengin edeceğini söylemiştir. Davut bunu duyunca kralın karşına çıkar ve bu görevi yapmak istediğini söyler. Ancak kral ona henüz küçük olduğunu ve bunu yapamayacağını söyler. 

Ancak Davut kararlıdır ve kralı ikna eder. Kral Davut’a kendi zırhını giydirir ve başına da bir miğfer takar. Ancak miğfer ve zırh Davut’a ağır gelir ve içinde rahat hareket edemez. Bu nedenle hepsini çıkarır ve eline bir sapan alır. Bu şekilde düşmanının karşısına çıkar. Niyeti en hassas noktası olan alnının tam ortasından sapanla vurmaktır.

Ancak Golyat alnını koruyan kalın bir miğfer giymiştir. Bunu gören Davut Golyat’ın o miğferi çıkartmasını sağlaması gerektiğini bilir. Ordunun kalkanları ile güneş ısısını Gölyat’ın miğferine doğru tutar. Golyat’ın miğferi çok ısınır ve çareyi miğferi çıkartmakta bulur.

Bunu fırsat bilen Davut sapanı ile Golyat’ı alnının tam ortasında vurup yere serer ve yanına giderek kılıcını alır. Kılıcı ile kafasını gövdesinden ayırır. Buradaki ana tema ise Tanrı’nın gücü ile her şeyin yapılabileceğidir.

Heykelin boyu 5 metre 17 cm dir. Heykel mermerden yapılmıştır ve çıplak bir erkeği temsil eder. Yapı adından da aslında anlayacağınız gibi İncil’de yer alan Davut karakterini sembolize eder. Meydana gittiğinizde bu güzel heykelin önünde birbirinden meraklı bir turist kafilesi göreceksiniz. Çünkü heykel gerçekten çok ünlü. Onun resmini çekebilmek için turistler adeta birbirleri ile yarışır.

Meydanda yer alan bu etkileyici heykel zarar görmemesi için buradan alınıp Accademia Gallerye taşınmıştır. Yerine ise heykelin bire bir kopyası yerleştirilmiştir.

Michelangelo Davut Heykeli Floransa‘nın önemli sembolleri arasındadır. Zaten Davut’un yer aldığı meydan sırf böyle etkileyici heykellerle doludur. Hepsi de birbirinden ihtişamlıdır. Bu meydanın değişik bir havası vardır. Gece bambaşka bir renge bürünür ortam. Gündüzü de gecesi de oldukça etkileyicidir. Burada kendinizi çok etkileyici bir açık hava sanat müzesinde hissedeceksiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.