Brüksel Şehir İçi Ulaşım

Fazla büyük olmaması ve derli toplu olması nedeni ile Brüksel şehir içi ulaşım konusunda sizi yormayacaktır. Şehirde pek çok ulaşım aracı yaygın olarak kullanılmaktadır. Orta büyüklükte bir Avrupa şehri olması nedeni ile bu şehirde turistik noktaları gezerken herhangi bir ulaşım aracına gerek duymadan yürüyerek ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım

Hatta bazen olan trafik nedeni ile zaten toplu taşımada otobüs vs. yerine yürümenizi öneririm. Hem böylece şehri daha iyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Şehre adım atar atmaz herhangi bir turizm ofisinden Brüksel haritası edinmenizi öneririm. Böylece gideceğiniz yere vakit kaybetmeden rahatlıkla gidebilirsiniz. Brüksel şehir içi ulaşım konusunda bilgi sahibi değilseniz yazımızı dikkatli okumanızı öneririm.

Öncelikle Brüksel’de toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız bilmeniz gereken küçük ayrıntılar var. Bunlardan biri toplu taşıma araçlarında kullanmak için alacağınız biletinizi önce onaylatmanız gerekmektedir. Bunu otobüs, tramvay ve metroların bulunduğu noktalardaki turuncu makinelerden yapıyorsunuz. Biletinizi geçerli hale getirdikten sonra bir toplu taşıma aracından diğerine ücretsiz aktarma 1 saat içerisinde yapabilirsiniz.Eğer biletinizi bu turuncu makinelerde onaylatmadan yakalanırsanız 55 euro ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

brüksel metrosu

Brüksel’de pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi metro aktif olarak kullanılır. Metro M harfi ile gösterilir ve metroların içi Belçikalı sanatçılar tarafından özel olarak resimlerle süslenmiştir. 3 tane metro hattı yer almaktadır. Ancak bir metro haritası edinirseniz zorlanmadan istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz.

Brüksel’de diğer bir yaygın kullanılan ulaşım şekli de tramvay ve otobüslerdir. Durakta otobüs ya da tramvayınız geldiğinde elinizle binmek istediğinizi işaret etmelisiniz. Yoksa durmayabiliyorlar. Bu arada gece hayatına meraklı olanlar için de şehirde gece otobüsleri mevcut. Özellikle gençler ve turistler tarafından çok kullanılan gece otobüsü sayısı 11’e yükseltilmiştir.

Brüksel'de toplu taşıma

Brüksel’de bisiklet kiralama

Bisiklet Brüksel’de yaygın bir şekilde kullanılan bir ulaşım aracıdır. Değişik ve eğlenceli bir tecrübe için bu güzel şehri bisiklet ile gezmeyi deneyebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.