Floransa Dell’Opera Del Duomo Müzesi

Floransa Museo Dell’Opera Del Duomo Müzesi

Museo Dell’Opera Del Duomo Müzesinde yer alan katedral müzesidir. 13. Yüzyılda yapılan bu katedral çan kulesini gözetleyebilmek amacı ile yapılmıştır. Daha sonra ise vaftizhanede yer alan bazı önemli eserleri daha iyi muhafaza edebilmek adına burada tutulmaya başlanılmıştır ve burası vaftizhanedeki eserlerin muhafaza edilmesi için kullanılmaya başlanılmıştır. Floransa’da gezilecek önemli müzeler arasında duomo müzesi ilk sıralardadır.

Vaftizahenden buraya muhafaza edilmesi için getirtilen yapıların arasında San Giovanni’nin vaftizi yer almaktadır. İtalya’ya gittiğinizde özellikle Roma ve Floransa’da yer alan tarihi binaların genellikle gotik mimariye sahip olduğunu göreceksiniz.
Floransa’da yer alan bu katedral de gotik mimariden hoşlanıyorsanız sizi çok memnun edecektir. Çünkü yapı ciddi bir gotik mimari sembolüdür.

Müzenin içinde şuanda bir çok orijinal sanat eseri yer almaktadır. Bu arada müzede oldukça ilginç bir olay da yaşanmıştır. Müzede Giovanni D’Ambrogio’nun önemli bir eseri olan Meryem ana heykeli yer almaktadır.

Meryem ana heykeli tam 700 yıllık bir heykeldir. Müzeyi ziyaret eden Amerika uyruklu 55 yaşında olan turist kadının heyecanlanarak Meryem ananın elini tuttuğu ve parmağını kırdığı olay olmuştur.

Floransa Dell’Opera Del Duomo Müzesindeki meryem ana heykeli

Maalesef 700 yıllık bir geçmişi olan bu özel Meryem ana heykelinin parmağı kopmuştur. Daha sonrasında ise parmak tamir edilerek yerine tekrar takılmıştır. Bu eşsiz heykeli de müzede görmeniz mümkün.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.