Venedik San Marco Çan Kulesi

Venedik’te gezilecek yerler sıralamasında Venedik san Marco meydanı ve bu meydanda yer alan Venedik San Marco Çan kulesi ilk sıralarda yer alır. Meydana gittiğinizde bu son derece yüksek olan kule zaten hemen dikkatinizi çekecektir.

Venedik San Marco Çan Kulesi

Venedik’te yer alan San Marco Bazilikasının çan kulesidir San Marco  çan kulesi. Aynı zamanda kule Venedik’in önemli simgelerinden biridir. Bir çok hediyelikçide de kendisini sembolize eden küçük objeler göreceksiniz.

Venedik San Marco meydanı

Bu çan kulesi Venedik’te yer alan yapılar içerisinde en yüksek olanı. Kendisi 5 adet çana ev sahipliği yapıyor. Çan kulesinin muhteşem bir San marco meydanı manzarası vardır. Size tavsiyem meydanı gezmeden önce aziz markın çan kulesine çıkıp meydanı şöyle bir tepeden keşfetmeniz. Çünkü kule tüm meydana fazlasıyla hakim.

Çan kulesinin yüksekliği 97 metre. Kuleden sadece meydanı değil elbette ki yakınında yer alan St. Mark katedralinin kubbesini de rahatlıkla seyredebilirsiniz. Rivayete göre bu çan kulesinin manzarasından etkilenen ve sık sık bu manzarayı seyretmek için kuleye çıkan biri daha varmış. O da J. W. Von Goethe. Goethe’nin sık sık hayranlık duyarak izlediği bu manzarayı onun baktığı yerden yüzyıllar sonra aynı yerden bakmak değişik bir duygu olsa gerek.

Venedik-Aziz-Markın-Çan-Kulesi.

San Marco çan kulesinin hikayesi

Kule 9. yüzyılda yapılmıştır. Ancak 1902 yılında hala nedeni bilinmeyen bir sebeple çökmüştür. Çöken kulenin yerine aynı orjinalinin ebatlarında ve planlarında tekrar bir kule yapılmıştır. Yapılış amacı aslında deniz ve atış kulesi olarak kullanmakmış. Fakat sonraları turistik amaçlı kullanılan bir yapı haline gelmiş.

Venedik-San-Marco-Çan-Kulesi

San marco çan kulesinin tepesine çıkıp buradan güzel manzaranın tadına varmak ise bir çok yapıda olduğu gibi burada da ücretli. Yapıya şöyle bir baktığınızda o şehvetli ve son derece gösterişli olan bazilikanın yanında ne kadar sade ve gösterişsiz olduğunu göreceksiniz.

San Marco meydanını bir de akşam hava karardıktan sonra görmenizi öneririm. Tüm İtalya şehirlerinde yaşadığım tecrübem, italyanlar gece ışıklandırmasında inanılmaz başarılılar. Yani gezilecek yerleri çok güzel ışıklandırıyorlar. Bunu özellikle Floransa ve Roma’da çok yaşadım. Ancak Venedik’te de özellikle bu meydanda akşam hava karardıktan sonra çıkan görüntüye hayran kaldım.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.