Paris’te Gezilecek Yerler

İki kez dolu dolu Paris seyahati yapan biri olarak Paris’te gezilecek yerler, Paris’te sizi bunaltacak ve üzecek durumlar ya da Paris’te dikkat etmeniz gereken konular hakkında değerli bilgiler verebileceğimi düşünüyorum.

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris’te gezilecek yerler

Paris, tüm dünyanın merak ettiği ve romantizmin baş kenti olarak adlandırılan oldukça özel bir şehir. Yurt dışı seyahati yapan gezginler illaki seyahat programlarına Paris’i eklerler. Avrupa ülkeleri arasında en çok ziyaretçi akınına uğrayan şehir Paristir. Paris’te gezilecek bir çok yapı, müze, sanat galerisi ve daha pek çok şey bulabilirsiniz. Bu şehirde sadece sanatsal ya da tarihi yapı değildir dikkat çeken. Kendine has dokusu, tadı, yemekleri ve daha pek çok özelliği ile adeta konuklarını coşku ile çağırır Paris.

Eyfel kulesi paris

Elbette ilk görülmesi gereken yer klasik eyfel kulesi. İlla ki bu kulenin önünde hem gündüz hem de gece ışıklandırılmış hali ile bir resim şart. Paris’in en önemli simgesidir eyfel kulesi. Herhalde eyfel kulesi denilince tanımayan yoktur dünya üzerinde. O denli meşhur bir yapıdır. Eyfel kulesi pek çok evlenme teklifine, balayılara ve daha pek çok özel ana şahitlik etmiş özel yapılardan biridir. Zaten Paris denilince akla ilk gelen de eyfel kulesidir. Eyfel kulesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

Paris gezilecek yerler - eyfel kulesi

Ben Paris’e ilk gittiğimde en çok eyfeli merak etmiştim ve uçaktan inip otelimize geçip eşyalarımı yerleştirdikten sonra adeta koşarak ilk iş eyfele gititm. İlk gördğümde kocaman ve heybetli görüntüsü beni etkilemişti. Ama bir kaç gün sonra ve neredeyse şehrin her yerinden göründüğü için artık sanki telefon kulesiymiş gibi sıradanlaştı ve yahu bu demir yığını mı tüm dünyayı şu şehre toplayan demeye başladım.

Fransa'da gezilecek yerler

Paris Notre Dame Katedrali

Avrupa’da yer alan gotik mimari akımı Paris’te de devam etmektedir. Notre dame katedrali bir Roma katolik kilisesidir. Ayrıca gotik mimarinin de en güzel yapılarından biri olarak seçilmiştir. Paris notre dame katedrali hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Disneyland hakkında bilgi

Disneyland’a a iki kez gittik ve her seferinde çok eğlendik. Kızım, ilk gittiğinde o kadar sevdi ki bir kez daha gitmek istedi ve biz de 2. Paris tatilimize Disneylandı’ da ekledik. Ancak burası sadece çocuklar için değil bence, eğer bu tarz tema parklardan hoşlanıyorsanız kesinlikle yaşınız ne olursa olsun sizin de eğlenmenizi sağlayacaktır. Burası ile ilgili bence en büyük sorun kalabalığı ve uzun sıraları. Gerçekten çok bunaltıcı oluyor. Size en büyük tavsiyem eğer disneyland tatili planlıyorsanız ya çok yoğun sezonda gitmeyin, eğer yoğun sezonda gidecekseniz de kesinlikle haftaiçi gidin. Paris disneyland hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris disneyland hakkında detaylı bilgi

Paris disneyland gezi yorumlari Paris disneyland hakkinda bilgi

Paris Louvre Müzesi

Paris’te gezilecek önemli müzelerden biridir. Bu müzede orta çağ döneminden kalma muhteşem eserler sergilenmektedir. Siz de eğer tarihin bu özel kalıntılarını yakından görmek istiyorsanız bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Paris Louvre Müzesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Zafer Takı

Paris’te görülecek yerler arasında ilk sıraları çeken bir yapı. Zafer takı geziniz esnasında illaki karşınıza çıkacaktır. Yapı 1806 yılında Napoleon’un talimatı ile yapılmıştır. Paris zafer takı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Şanzelize Caddesi

Benim açıkçası Paris’te en sevdiğim yer oldu burası. Bizdeki Bağdat caddesini andıran son derece keyifli bir cadde. Caddenin sonunda yukarıda bahsettiğim zafer takı yer alıyor. Alışveriş denilince ilk akla gelen Paris’in en ünlü ve en önemli alışveriş caddesi şanzalize caddesidir zaten. Bu cadde dünyanın en ünlü caddesidir. Caddenin uzunluğu 2 km. 70 metredir. Paris şanzalize caddesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

paris gezi rehberi - paris sanzelize caddesi

Paris Pantheon

Paris’te yer alan özel bir yapıdır. Bu yapıyı görmeye gittiğinizde kubbesini iyice inceleyin. Çünkü yapının en büyük özelliği kubbesidir. Paris Pantheon hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Concorde Meydanı

Avrupa’da pek çok şehrin meydanlarının meşhur olduğunu biliyorsunuzdur. Paris’te de en meşhur ve görülmesi gereken meydanlardan biri concorde meydanıdır. Bu meydanın özelliği ise zamanında kral louis ile beraber pek çok kişinin idamına ev sahipliği yapmış olmasıdır. Paris concorde meydanı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Sacre Coeur Kilisesi

Bu kilise özel bir Roma katolik kilisesidir. Kilise Paris montmarte tepesinde yer almaktadır. Paris’te yer alan gezilecek kiliseler arasındadır. Paris sacre coeur kilisesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Versay Sarayı

Paris’te yer alan oldukça gösterişli ve güzel bir saraydır. Genelde Paris’e gelen ziyaretçilerin çoğu bu sarayı görmeye gider. Saray şehrin biraz dışında yer aldığı için ulaşımı biraz zor olabilir. Paris versay sarayı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Lido Show

Paris’e gelip de bu kabareye uğramadan gitmeyin derim. Burası dünyanın en eğlenceli kabarelerinin sergilendiği bir yerdir. Burada gösteriler yemekli ve yemeksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Paris lido show hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Moulin Rouge Kabaresi

Aslında molin rouge kabaresi pek çok insan tarafından bilinen oldukça ünlü bir kabaredir. Dünyanın en eski kaberesinin adıdır ve aynı adı taşıyan salonun adıdır. Paris moulin rouge kabaresi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Galeries Lafeyette Alışveriş Merkezi _ Paris Alışveriş Merkezi

Paris’te yer alan ve 19. yüzyılda kurulan oldukça ünlü bir alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezi her yıl dünyanın dört bir yanından alışveriş meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir. Çok ünlü markaların olduğu bir alışveriş merkezidir kendisi. Eğer vaktiniz varsa kısa bir gezi yapabilirsiniz. Paris galeries lafeyette alışveriş merkezi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Orsay Müzesi

Sen nehrini bilmeyen yoktur. Sen nehrinin kenarında yer alan orsay müzesi burada yer alan önemli müzelerden biridir. Burada bir çok heykel ve resim yer almaktadır. Eğer vaktiniz varsa ve müze gezmeyi sevenlerdenseniz bu müzeyi de listenize ekleyebilirsiniz. Paris orsay müzesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Ressamlar Tepesi

Burası sanatçıların resimlerini sattıkları bir yerdir. Ayrıca burada yer alan ressamlar tepeyi görmeye gelen turistlerin de resimlerini yapıp satmaktadırlar. Siz de ressamları ile ünlü bu tepeyi görmeye gidebilirsiniz. Benim Paris’te en çok beğendiğim ve gittiğim çok keyif aldığım yerlerden biri de burası oldu. Ressamların olduğu bir tepe ama sağlı sollu kaffelerin olduğu biraz yazlık yer havasında olan şirin mi şirin bir yer bence. Paris ressamlar tepesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Parc De La Vilette Parkı

Paris’te yer alan en ünlü parklardan biri de burasıdır. Oldukça büyük ve güzel bir parktır. Parkın içerisinde Avrupa’nın en büyük bilim müzesi olan cite des sciences et de L’indstrie müzesi yer almaktadır.Paris Parc De La Vilette Parkı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Pont Neuf Köprüsü

Paris’te yer alan en ünlü ve en güzel köprüdür. Hatta bu köprü 1991 yılında Unesco tarafından dünya tarih listesine alınmıştır. Paris Pount neuf köprüsü hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Picasso Müzesi

Adından da anlaşılacağı üzere Pablo Picasso’ya ait oldukça önemli eserlerin sergilendiği bir müzedir. Paris seyahatiniz boyunca bir kez ziyaret etmenizi önerebileceğimiz özel bir müzedir. Paris picasso müzesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Montmarte Tepesi

Paris’te gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptir montmarte tepesi. Paris’i görmeye gelenlerin illaki gezmek için geldikleri bir yerdir. Ayrıca tepe ressamlar tepesine ve  sacre coeur bazilikasına da ev sahipliği yapar. Paris montmarte tepesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris Sen Nehri

Paris’i boydan ikiye bölen Fransa’nın en büyük 2. nehridir. Manş denizine dökülen sen nehri üzerinde 37 adet köprü yer almaktadır.Paris sen nehri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paris gezi yorumlarım

Paris’ iki kez gittim ama ikincide aslında Fransa’da gezilecek yerlere baktığımda güney Fransa’nın da son derece güzel olduğunu ve görmem gerektiğini düşündüm. Yaptığım bu gezi rotasına Paris’i de ekledim.

Paris, bence güzel ama dünya üzerinde çok abartıldığını düşündüğüm şehirlerden biri. Öncelikle mevsiminden nefret ettim. Sürekli yağmur ve ağustos ayında bile üşeyebileceğiniz saçma bir havası var ve çok değişken. Her iki seyahatimde de iklimi beni gerçekten çok yordu.

Pahalı bir şehir, fazla turistik olmasından kaynaklanıyor sanırım. Ama Paris gibi turistik yerlerle kıyasladığımda Paris gerçekten çok pahalı bir şehir bunu bilerek gidin. İnsanları bana son derece saygılı ve kibar geldi. Şehir, inanılmaz pis. Pislik turistik yerlerde daha da fazla. Beni en çok iğrendiren ise halkının bulduğu yere küçük tuvaletini yapması. Sokaklarda gezerken bu sahneye bir çok kez şahit olduk. Bu nedenle sokakları kötü kokuyor bu beni çok rahatsız etmişti.

Olumsuz yönleri daha çok bu şekilde olan Paris, kesinlikle bir insanın hayatında bir kez görmesi gereken bir şehir. Ancak şehri görmeye gitmeden önce planlamanızı çok güzel, detaylı ve iyi yapmanızı öneririm. Ziyaret için kış mevsimini eğer soğuk sevmiyorsanız asla önermem. Bahar ise çok yağışlı ve bence serin. En güzeli yaz ayları derim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.