Paris Orsay Müzesi

Paris Orsay Müzesi Hakkında Bilgi

Paris’te gezilebilecek müzeler içinde en popüler olanlarından biri Paris orsay müzesidir. Oldukça güzel eserlerin de sergilendiği müze paris’de görülmesi gereken özel yerlerden biridir.

Paris Orsay Müzesi

Paris orsay müzesinin hikayesi

19. Yüzyılda Paris’te iki adet büyük tren istasyonu yapılmasına karar verilir. İstasyonların adı Gare d’orsay ve Gare de lyondur.  Gare d’orsay sen nehrinin hemen yanına yapılır. Bu büyük tren istasyonlarının yapılış amacı ise aslında Paris’e bir hareket getirmektir.

Bu güzel tren istasyonunun yapımını kimin üstleneceğine ise bir türlü karar verilememiştir. En sonunda ise bu konuda bir yarışma düzenlenmeye karar verilir ve yarışmayı Victor laloux kazanır. Victor laloux tasarımında bolca metal ve taş kullanmıştır. Metal ve taşı birbiri ile okadar güzel harmanlamıştır ki ortaya çok güzel bir tasarım çıkartarak yarışmayı kazanmıştır. Hatta yapıda kullanılan metaller eyfel kulesinde kullanılan metal sayısından bile fazladır. Yapı 175 metre uzunluğunda, 75 metre genişliğindedir.

Ancak yapı zaman geçtikçe değerini yitirmeye başlar ve terk edilmeye yüz tutar. Bu güzel yapının terk edilmesine gönlü razı gelmeyen başkan Giscard d’etaing 1978 yılında yapıyı değerlendirmeye karar verir ve yapı müzeye dönüştürülür.

Paris orsay müzesinin ziyaret saatleri

Paris orsay müzesinin içinde sergilenen eserler

Terk edilmeye yüz tutmuş olan bu güzel yapı son anda kurtarılmış ve harika bir müzeye çevrilmiştir. Bugün ise müzede 19. ve 20. Yüzyıla ait özel resimler, heykeller, mimari eserler ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Paris Orsay Müzesi Hakkında Bilgi

Paris orsay müzesine ulaşım

Müzenin bulunduğu noktaya yakın metro ve otobüs durakları yer almaktadır. Yani müzeye metro ve otobüsle çok rahat ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Paris orsay müzesinin içinde sergilenen eserler - Paris orsay müzesinin içi

Paris orsay müzesinin ziyaret saatleri

Müzeyi cuma, cumartesi, pazar, çarşamba ve salı günleri sabah 09:30 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Perşembe günleri ise müze 09:30 ile akşam 21:45 saatleri arasında açıktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.