Paris Sen Nehri Hakkında Bilgi

Paris Sen Nehri Hakkında Bilgi

Ünlü sen nehrinin adını duymayan yoktur. Sen nehri Paris’i boydan boya ikiye bölen 776 km. uzunluğunda güzel bir nehirdir. Fransa’da yer alan en büyük 2. nehir ve Fransa’nın en önemli su yoludur sen nehri. Nehir Burgonya’dan doğarak manş denizine dökülür. Bu büyük nehrin üzerinde tam 37 adet köprü yer almaktadır.

Paris sen nehri üzerinde yer alan köprüler

Paris Sen nehri şehri ortadan ikiye ayırarak iki yaka oluşmasına neden olmuştur. Kuzeyine sağ yaka güneyine ise sol yaka denilmektedir. Bu iki yaka aslında aynı İstanbul’daki gibidir. Yani Avrupa yakası ve Anadolu yakası şeklinde. Hatta yakalarda oluşan yaşam şekli de bizi anımsatır. Mesela sol yakada daha sakin bir hayat hakimdir. Burada daha çok entelektüel bir kesim yaşar ve muhitler oldukça nezihtir. Sağ yaka ise sol yakaya oranla çok daha canlıdır ve ticaret hayatı burada akar.

Nehirde Fransa’nın Amerika’ya gönderdiği özgürlük anıtının da küçük bir versiyonu yer almaktadır. Anıt eyfel kulesine de yürüyüş mesafesinde olan kuğular adasında yer almaktadır.

Paris Sen Nehri

Paris sen nehri üzerinde yer alan köprüler

Paris Sen nehri her ne kadar meşhur olsa da aslında üzerinde yer alan köprüleri de en az kendi kadar meşhurdur. Sen nehri üzerinde 37 adet köprü yer almaktadır. Bu köprülerin içinde en eski ve en dikkat çekeni ise yeni köprü ( pont neuf ) köprüsüdür.

Turisti adeta akın akın kendine çeken sen nehrinin değerini Fransızlar çok iyi bilmektedirler. Nehrin bazı kenarlarına denizlerden kum taşımışlar ve buralarda yapay plajlar yaratarak halkın burada nehre girerek serinlemesini ve güzel yaz tatili geçirmelerini sağlamaktadırlar.

Paris sen nehrinin gece çekilmiş fotoğrafları

Paris sen nehri tekne turu nasıldır?

Paris seyahaniz boyunca etrafta sen nehri tekne turları düzenleyen pek çok turizm acentaları göreceksiniz. Dilerseniz kendinize yakın bir turu tercih edip sen nehri tekne turuna siz de katılabilirsiniz. Sen nehri tekne turu yaşayabileceğiniz eşsiz bir tecrübe olacaktır. Tur boyunca Paris’de yer alan pek çok önemli binanın önünden geçiyorsunuz. Sen nehri tekne turları yemekli ve yemeksiz olmak üzere iki şekilde düzenleniyor. Siz hangi turu isterseniz onu tercih ederek bu güzel nehir turunun tadını çıkarabilirsiniz.

Paris Sen nehri tekne turları

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.