Paris Zafer Takı

Paris Zafer Takı Hakkında Bilgi

Paris’te gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olan Paris zafer takı Paris’in simgelerinden biridir. Yapı 1806 yılında Napoleon’un talimatı ile yapılmıştır. Paris zafer takının yapılış amacı ise, Fransız imparatoru olarak zaferini taçlandırmaktır.Yapı 50 metre yüksekliğinde ve 45 metre genişliğindedir.

Zafer takı şanzalize caddesinin sonunda yer almaktadır. Takı gezmeye gittiğinizde takın hemen altında bir mezar göreceksiniz. Bu mezar adı açıklanmayan bir askere aittir. Bu asker 1. Dünya savaşında şehit düşmüştür. Bunun yanında hiç sönmeyen bir ateş de göreceksiniz. Bunun nedeni de 2. Dünya savaşında ölen tüm Fransız şehitleri anmak içindir.

paris zafer takına ulaşım

Zafer takı gerçekten büyüleyici ve son derece dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Paris’i görmeye gelen herkes illaki bu takı görmüşlerdir. Çünkü Paris’te neredeyse tüm yollar aslında sizi bir şekilde bu yapının olduğu yere getirir.

Paris zafer takına baktığınızda üst katında insanlar göreceksiniz. Çünkü takın üst tarafı ziyaretçilere açıktır. Eğer siz de isterseniz belli bir ücret karşılığı takın üzerine çıkarak buradan batı Paris manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca buradan concorde meydanını ve louvre müzesini de görebilirsiniz. Paris’te en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğraflanan yapı burasıdır.

Takın üzerinde birbirinden farklı şekillerde resmedilmiş kabartı halinde görüntüler göreceksiniz. Bunlar da yakından incelendiğinde gerçekten farklı ve oldukça güzel resimlerdir. Zafer takının en üst katını ziyaret etmek ise ortalama 45 dakika sürmektedir. Özellikle gün batımına yakın buraya çıkmanızı öneririm manzara muhteşem görünmektedir.

paris zafer takının hikayesi

Paris zafer takı ziyaret saatleri

Zafer takını 1 nisan ile 30 eylül tarihleri arasında gündüz 10:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 1 ekim 31 mart tarihleri arasında ise, gündüz 10:00 ile akşam 22:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

arc de triomphe Paris #1

Paris zafer takına ulaşım

Her yapıya olduğu gibi zafer takına da metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer metroya yakın bir bölgede değilseniz de takın oraya giden bir kaç otobüsten birini tercih edebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.