Paris Concorde Meydanı

Paris Concorde Meydanı Hakkında Bilgi

Avrupa tatili yapanlar bilirler Avrupa şehirlerinin birbirinden güzel meydanları meşhurdur. Paris’in de en meşhur meydanı concorde meydanıdır. Paris concorde meydanı şanzelize caddesinin doğu çıkışında yer almaktadır. Meydan gün boyunca yerli ve yabancı pek çok kişiye ev sahipliği yapar. Kendine has bir kalabalığı olsa da oldukça keyifli ve son derece güzel bir manzaraya sahip olan bu meydanda bolca vakit geçirmeyi sakın unutmayın.

Paris Concorde Meydanı

Paris concorde meydanının hikayesi

Paris’te gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda olan bu güzel meydanın hikayesi de kendi gibi ilginçtir. Bu meydanda zamanında bazı önemli kişiler halkın gözleri önünde idam edilmişlerdir. O dönem 119 kişinin bu meydanda idam edildiği söylenmektedir. Meydana bir gityotin yerleştirilmiş ve idam edilecek insanlar bu giyotin ile adam edilmişlerdir. Concorde meydanında idam edilen ünlü isimlerden bazıları Marie Antoinette ve ünlü Fransız kralı Louis XVI’dir.

Paris concorde meydanının dört bir köşesinde heykeller vardır. Bu heykellerin her biri Fransa’da yer alan şehirleri temsil eder. Bir dönemin en kötü sahnelerine tanıklık eden bu meydan günümüzde Paris’in en popüler turistik alanı haline gelmiştir. Paris’te yer alan en prestijli oteller de bu meydanda sağlı sollu şekilde konumlanmışlardır.

Meydanı görmeye gittiğinizde kendinizi devasal büyüklükte bir meydanla karşılaştırmaya hazır olun. Çünkü concorde meydanı gerçekten ciddi anlamda büyüktür.

Paris concorde meydanının hikayesi

Paris concorde meydanının ortasındaki obelisk

Meydanın tam ortasında gösterişli bir obelisk göreceksiniz. Bu obelisk kavalı Mehmet Ali paşa tarafından o dönemin Fransa kralı olan Louis Phillipe’ye armağan edilmiştir. Obselik tam 3200 yıllıktır ve 230 ton ağırlığındadır. Uzunluğu ise 23 metredir. Bu denli büyük olan obeliskin bulunduğu noktaya koyulması 5 yıl sürmüştür. Obeliskin üzerinde yer alan hiyerolifler ise ıı. Ramses ile ilgilidir. Obeliskin yan tarafında yer alan gösterişli çeşmeler ve havuzlar ise vatikandaki eserlerden esinlenerek yapılmıştır.Bu iki havuzlardan biri Fransa’da yer alan nehir ve gölleri diğeri ise Fransa’da yer alan denizleri temsil etmektedir.

Paris concorde meydanında yer alan çeşmeler

Concorde meydanı gerçekten görmeye değer ve Paris’te gezip görülebilecek yerler arasında ilk sıralarda olabilecek bir meydandır. Bu meydana özellikle gün batımına yakın gitmenizi öneririm. O saatlerde meydan çok daha keyifli oluyor.

Paris Concorde Meydanı Hakkında Bilgi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.