Paris Notre Dame Katedrali

Paris Notre Dame Katedrali Hakkında Bilgi

Notre dame katedrali 12. Yüyılda tasarlanmış ve 14. Yüzyılda tamamlanmıştır. Paris’te en çok ziyaret edilen yapılardan biri de burasıdır. Notre dame katedrali bir Roma katolik kilisesidir. Günümüzde de aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Eğer gotik mimariden hoşlanıyorsanız bu katedrali çok beğeneceksiniz derim. Çünkü yapı gotik mimarinin en güzel örneklerinden biridir. Fransa’da yer alan tüm sokakların ve caddelerin uzaklıkları buraya göre hesaplanıyor. Burası 0 noktası olarak kabul ediliyormuş.

Katedral iki uzun kuleye ve oldukça etkileyici tarzda pencerelere sahip. Yapımı oldukça uzun süren bu katedral eşsiz bir işçilik abidesidir. Ancak Fransız devrimi esnasında şehirde bulunan tüm dini yapılar gibi burası da çok ciddi zaralar almıştır. Ancak sonrasında katderal uzun vadeli ve ayrıntılı bir yenilenme işlemine tabi kılınmıştır. Katedralin yenilenmesine ise Victor hugo’nun notre dame de paris adındaki kitabını yazması neden olmuştur. Katedralin yenilenmesi tam 20 yıl sürmüştür.

Paris Notre Dame Katedralinin hikayesi

Katedral kotolikler ve hırıstiyanlar için oldukça önemlidir. Hatta katedral bulunduğu noktaya yapılmadan önce bile o bölge yoğun olarak ibadet edilen bir alanmış. Daha sonra katedral yapıldıktan sonra burası tamamen bir dini simge haline gelmiş.

Günümüzde de en çok izleyici kitlesine sahip olan Victor hugo’nun ölümsüz eseri Notre dame de Paris müzikalini eğer izlediyseniz zaten bu kiliseyi illaki görmek isteyeceksiniz. Burası büyük bir kilise değildir ama neredeyse dünyanın en meşhur kilisesidir.

Paris Notre Dame Katedralinin resimleri

Paris notre dame katedralinin içi

Katedralin içine girdiğinizde sizi geniş bir avlu karşılayacak. Sonrasında bu kocaman avluya bakan 3 adet kapı göreceksiniz. İnsan boyunu geçen ahşap kapılar oldukça etkileyici. Bu kapıların üzerinde yazanlar ise incilden alınmış bazı yazılardır. Karşınıza çıkan bu üç kapıda da resmedilmiş üç ayrı hikaye göreceksiniz. Bunun nedeni ise o dönem okuma yazma bilmeyenlere azizlerin hayat hikayesini anlatabilmekmiş.

Paris Notre Dame Katedralinin kapılarının hikayesi

Üç kapıdan saldaki kapıda kutsal bakirenin resmedilişini, ortadaki kapıda kıyamet günü, sağdaki kapıda ise azize anne hikayeleri resmedilmiştir.

Katedralin içerisine girdiğinizde ise içerinin dışarıdan daha kalabalık olduğunu fark edeceksiniz. Kilise aktif olarak kullanıldığı için içeride meraklı turist kalabalığına rağmen ibadetini yapmaya çalışan fransızlar göreceksiniz. Her ne kadar yasak olsa da kiliseye giren herkes gayet rahat resim çekebiliyorlar. Paris notre dame katedraline giriş ücretsiz ancak içerisindeki bazı özel bölmeleri ziyaret etmek ücretli.

Paris Notre Dame Katedralinin iç dizaynı

Notre dame katedraline ulaşım

Katedrale metro ile ulaşabilirsiniz. katedrale gidebileceğiniz metro durağının adı ise, Cite rer chatelet , les halles, saint michel’dir. Ya da otobüslerle de katedrale ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Paris Notre Dame Katedralinin içi

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.