Paris Pantheon Kilisesi

Paris Pantheon Kilisesi Hakkında Bilgi

Pantheon Paris’de yer alan Geneviev’i onurlandırmak amacı ile Louis tarafından yaptırılmış bir kilisedir. Paris’de gezilebilecek kiliseler ve yapılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Paris Pantheon Kilisesinin Yapılış Amacı

Panteheon Louis XV tarafından yaptırılmıştır. Louis o dönemde amansız bir hastalığın pençesine düşer. Hatalığı ile uzun süre mücadele eden Louis eğer iyileşirse bir kilise yaptırmaya söz verir. Büyük uğraşlar sonucu iyileşen Louis sözünü tutar ve pantheon kilisesinin yapılması için talimat verir.

Paris Pantheon Kilisesinin Yapılış Amacı

Paris Pantheon Kilisesinin İçi

Kilise oldukça farklı ve güzel bir tasarıma sahiptir. Gothic mimari ile klasik elementler beraber kullanılarak ortaya değişik bir tasarım çıkarmışlardır. Ancak bazı mali konular nedeni ile yapı bir türlü tamamlanamamıştır ve yapının tamamlanması 34 yıl sürmüştür. Ancak bittiği dönem Fransız devriminin olduğu zamana denk gelmiştir bu da kilisesin bitiriliş anını gölgede bırakmıştır. Bir dönem tapınak halinde dönüştürülen kilisede pek çok önemli Fransızın mezarı yer almaktadır.

Paris Pantheon Kilisesinin İçi

Paris Pantheon Kilisesinin Kubbesi

Kilisenin hiç şüphesiz en dikkat çeken yanı kubbesidir. Kiliseyi görmeye gelen turistler genelde bu kubbeyi görmeden dönmezler. Çünkü kubbeden oldukça güzel bir Paris manzarası seyredebilirsiniz. Kubbeye çıkmak için ise 206 basamaklık bir merdiven çıkmanız gerekir. Pantheona giriş ise belli bir ücret karşılığındadır.

Paris-Pantheon-Kilisesinin-Kubbesi.jpg

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.