Paris Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

Fransa’da yer alan en büyük müze Paris louvre müzesidir. Fransız ihtilalinden sonra 1793 yılında Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir. Ayrıca Fransa’da yer alan müzeler içinde en çok ziyaretçisi olan müzedir. Müze içerisinde ortaçağ ile 19. yüzyıl arasındaki önemli eserler sergilenmektedir. Paris louvre müzesi 8 bölümden oluşmaktadır.

Paris Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

Paris louvre müzesinin bölümleri

Müzeye girdiğinizde eserlerin oldukça derli toplu bir şekilde sergilendiğini göreceksiniz. Bu ortada bir kavram karmaşasını engellemek için yapılmıştır. Müze 8 bölüme ayrılmış ve her bölümde birbiri ile bağlantılı eserler sergilenmektedir. Bu bölümler ise;

İslami sanat Mısır eserleri

Heykel bölümü

Sanat araçları bölümü

Doğu medeniyetleri eserleri bölümü

Yunan eserleri bölümü

Modern dönem resim eserleri bölümü

Etrüsk ve Roma eserleri bölümü

Resim eserleri bölümü

Yazı eserleri bölümü

Sen nehrine yakın olan louvre müzesinin olduğu konum şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sırayı çeken bu özel müzede 35.000’e yakın eser sergilenmektedir.

Eğer Paris seyahatiniz boyunca bu müzeye bir kez gitmeyi düşünüyorsanız size önerim bu müzeye sabah saatlerinde gitmeniz. Çünkü belli bir saatten sonra müzenin önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Ayrıca dünyaca ünlü bir eser olan Leonardo Da Vinci’nin eseri olan Monalisa burada sergilenmektedir. Müze her ayın ilk pazar günü ücretsiz. Onun haricinde salı günleri hariç her gün açık.

Paris Louvre Müzesinin hikayesi

Louvre müzesinin girişindeki piramit

Belki de müzeden çok ilgiyi bu piramit çekmektedir. Bu piramitin hikayesi ise 1981 yılına dayanır. Piramit Mitterand’ın başlattığı louvre’yi geliştirme projesi nedeni ile yapılmıştır. Piramitin üzerinde tam 666 adet pencere yer almaktadır. Ayrıca piramit müzenin üç kanadını birbirine bağlayan bir köprü vazifesi de görmektedir. Ancak gelen herkesi büyüleye bu piramit fransızlar tarafından hiç sevilmemektedir. Bunun nedeni ise piramitin louvre müzesinin asaletini bozduğuna inanmalarıdır.

Paris Louvre Müzesine ulaşım - Paris Louvre Müzesinin içi

Paris louvre müzesine ulaşım

Müzeye metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metronun Palais royal du louvre durağında inmeniz gereklidir. Bunun yanında müzeye otobüslerle de ulaşımınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Paris Louvre Müzesinin içi - Paris Louvre Müzesinin içinde sergilenen eserler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.