Paris Sacre Coeur Kilisesi

Paris Sacre Coeur Kilisesi Hakkında Bilgi Paris Kutsal Kalp Bazilikası

Paris’te yer alan önemli bazilikalardan biri de sacre coeur kilisesidir. Bizim dilimize çevrildiğinde kilisenin adı paris kutsal kalp bazilikası olarak geçer. Hatta Paris’in en çok turist çeken noktalarnıdandır. Paris sacre coeus kilisesi şehrin en yüksek noktası olan montmartre tepesinde yer almaktadır. Kilise Hz. İsa’ya adandığı için dini anlamda şehirde ayrı bir değere sahiptir.

Paris sacre coeur kilisesinin hikayesi

Paris sacre coeur bazilikası Paul Abaide tarafından 1875 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin tamamen bitmesi ise 1914 yılını bulmuştur. Paris sacre coeur kilisesinin içinde bazı piskoposların mezarları yer almaktadır. Bu piskoposlar aynı zamanda bu kilisenin yapımını sağlayan piskoposlardır.

Paris sacre coeur kilisesinin içi

Paris sacre coeur kilisesinin hikayesi

O dönem tamamen dini amaçlı özel bir kilise yapılmak istenir. Bir grup dinine bağlı ve sözü geçen topluluk tarafından bugünkü bulunduğu noktaya sacre coeur kilisesi yapılmaya karar verilir. Bu kararlarını meclise sunan bu topluluk, meclis tarafından kararları onaylanır onaylanmaz hemen kilisenin yapımına başlarlar. Burada bu insanların tek amaçları hırıstiyan adetlerine uygun özel ve büyük bir kilise yapmaktır. Kilisenin tasarımı için bir yarışma düzenlerler. Bu önemli yarışmayı Paul Abadie kazanır. Paul abadie kilisenin yapımına 1876 yılında başlamıştır.

Paris Sacre Coeur Kilisesi Hakkında Bilgi

O dönem büyük bir özveri ile çalışan Paul abadie kiliseyi tam bir bizans tarzında tasarlamıştır. Ancak kilisenin tamamlanmasına ömrü yetmemiştir. Paul abadie öldükten sonra kilisenin yapımını Lucien Magne üstlenmiştir. Magne bu güzel kiliseye kendi tasarladığı bu kule eklemiştir. Bu kule dünyanın en büyük saat kulelerinden biri olma unvanı almıştır. Kule 83 metredir. Kule paris’in sembollerinden biri olmayı başarmıştır. Bu saat kulesine kiliseyi ziyaret etmeye gittiğinizde çıkmanızı ve buradan muhteşem Paris manzarasını seyretmenizi öneririm.  Saat kulesine tırmanmak çok kolay değil ama çıktığınızda buna değdi diyeceksiniz.

Paris Sacre Coeur Kilisesi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. Erdogan TURKER dedi ki:

    kutsal kalp yolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.