Roma’da Gezilecek Yerler (2022)

Roma’da gezilecek yerlerin başında kolezyum, aşk çeşmesi, ispanyol merdivenleri gelir. Roma’da yapılacaklar arasında da pek çok yapıyı gezmek gelir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da çok fazla gezilecek yer var. Gitmeden önce gezilecek yerleri iyice planlayıp öyle gitmenizde fayda var. Burada size vaktinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak ve orada doğru sırası ile bir gezi planlamanızı sağlayacak bir yazı hazırladık.

Öncelikle bir Roma gezi planı yapacaksanız şehri antik roma, şehir merkezi ve vatikan olmak üzere 3 ana parçaya bölmenizi ve ona göre bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Bu hem işinizi kolaylaştırır hem de size vakit kazandırır.

Antik roma

3 bölüme ayırdığımız şehrin ilk parçası antik roma bölümü. Tam bir gününüzü antik Roma için ayırın. Antik Roma’da gezilecek yerler sırası ile;

Kolezyum

Aslında çok kanlı ve acıklı bir hikayesi vardır kolezyumun. Hatta bir çok filme de konu olmuştur. Kolezyum yapıldıktan sonra sadece tiyatro izletmek amaçlı değil, hayvan dövüşleri yapılan, gladyatör dövüşleri yapılan ve hayvanlarla insanların dövüştürüldüğü bir mekandı.

antik-roma-kolezyum-Romada-gezilecek-yerler1

Arch of constantine

Arch of Constantine 4. Yüzyılda dikilmiş oldukça iyi korumuş bir yapıdır. Yapı ilk hırıstyan imaparator olan konstantinin zaferini kutlamak amacı ile yapılmıştır. Kolezyum ve palatine tepesi arasında yer almaktadır. Ayrıca Roma içerisinde ayakta kalmayı başarabilen tek tak dır.

Arch of constantine takı - romada gezilecek yerler

Palatino hill (palatino tepesi)

Roma’da gezilecek yerler arasında yer alan yapılar içinde en eski ve merkezi olanı palatino tepesidir. Roma forumuna gittiğinizde bu meşhur tepeyi de görürsünüz. Çünkü tepe roma forumunun tam 40 metre üzerinde yer alır. Diğer bir özelliği de Roma forumuna tepeden baktığı gibi circus maximusa da bakar.

Palatino hill tepesi - romada gezilecek yerler

Roma forumu

Roma forumu antik roma döneminde şehir merkeziymiş. O dönem burası ticaretin ve adaletin yürütüldüğü bir yermiş. En önemli anıtlar ve yapılar o dönem daima buraya inşa edilirmiş. Roma forumu gezmeye gittiğinizde göreceğiniz ciddi anlamda arkeolojik yapılar olacak. Çünkü her yerde tapınaklar, binalar ve anıtlar göreceksiniz. Bu yıkıntı gibi görünen alan aslında tarihin çok ciddi bir tanığıdır.

roma forumu - romada gezilecek yerler

Circus maximus

Circus Maximus Roma’da yer alan ve sezar tarafından yaptırılmış en eski ve en büyük stadyumdur. Yapıldığı ilk zamanllarda bazı eğlencelerin düzenlediği ve tekerlekli arabaların yarıştırıldığı bir mekan olarak kullanılırmış.

Circus maximus - roma rehberi

Domus area

Saray imparator Nero tarafından yapılmıştır. Esquiline Tepesi’nde yer almaktadır. Saray uzun bir süre halka açık bir şekilde hizmet vermiştir. Ancak 2009 yılında tavanında çökmeler oluşmaya başlayınca halka kapatılmıştır.

Domus area roma - romada yapılacak şeyler

Trojan’s market

Roma’da yer alan bu yapıyı görmeye gittiğinizde aslında yapıdan geriye kalan yıkıntıları göreceksiniz. Burası dünyanın en eski alışveriş merkezidir.

Trojan's market roma - romada gezilecek yerler

Trojan’s column

Diğer bir deyimle trojan’s sütunudur. Dönemin Roma imparatoru olan trajan kazandığı savaşı anmak adına bu sütunu yaptırmıştır. Sütun zafer sütünu olarak anılmaktadır.

Trojan’s column - Trojan’s sütunu

Arch of titus

Roma forumunun güneydoğu tarafında yer alan bir taktır. Tak imparator Dominitian tarafından yapılmıştır. Yapılma amacı da imparatorun ölen kardeşinin kazandığı zaferleri anmak amacı iledir.

Roma’da 2. Gününüzü gezmek için Roma merkeze ayırın.  Roma merkezde gezilecek yerler sırası ile;

Pantheon

Panteona girdiğinizde kafanızı kaldırıp kapıya bakın. Çünkü panteonun kapısında latince harflerle yazılmış bir yazı göreceksiniz. Bu yazı Marcus agrippa’ya ithaf edilmiştir. Yazının hemen üzerinde ise titanların savaşlarını gösteren figürler göreceksiniz. Panteonun giriş kapıları oldukça büyük ve gösterişlidir. Bu kapılar zamanında saf altındanmış. Fakat zamanla bu altın kapılar yerini bronz kapılara bırakmış.

Pantheon - romada gezilecek yerler sırası ile

Piazzo navona meydanı

Roma’ya gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan bir diğer ayrıntı da birbirinden güzel Roma meydanları olacak. Romadaki bu meydanlar gerçekten hem sabah, hem de akşam ayrı coşkuya ve eğlenceye sahiptir. Bu meydanlardan en önemlisi Piazza navona meydanıdır.

Piazzo-Navona-meydanı-romanın-en-güzel-meydanları.jpg

Castel sant angelo kalesi

Castel Sant Angelo kalesi imparator Hadrian için Roma da yapılmış bir kaledir. Kalenin diğer bir özelliği ise hapishane ve papanın evi olarak kullanılmasıdır. Bu kale bizim için de son derece önemli bir kaledir. Çünkü Fatih Sultan Mehmetin oğlu olan Cem sultan bu kalede hapis yatan mahkumlar arasındadır.

Castel Sant Angelo kalesi - romada gezilecek saraylar

Trevi çeşmesi

Trevi çeşmesi Roma’nın en ünlü ve en önemli yapılarından biridir. Barok tarzı bir çeşmedir. Türkler bu çeşmeye aşk çeşmesi adını takmışlardır. Çeşme adını aldığı trevi meydanında yer almaktadır.

trevi-çeşmesi-aşk-çemesi-Romada-gezilecek-yerler1

İspanyol merdivenleri

İspanyol merdivenleri Francesco de Sanctis tarafından 1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenlerdir. İspanyol merdivenlerine gittiğinizde aslında göreceğiniz upuzun merdivenler olacak. Bu merdivenlerin en tepesinde Trinita dei Monti Kilisesi yer alır.

ispanyol merdivenleri - romada gezilecek yerler

Viktor emanuelle ıı anıtı

Altare della patria Roma’da Venedik meydanı ile Capitoline tepesi arasında yer alan önemli yapılardan biridir. Roma piazza venezziada yer alır. İtalya’nın ilk kralı olan Victor Emmanuel tarafından İtalya’nın birleşmesi anısına yapılmıştır. Anıt Roma’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Viktor emanuelle ıı anıtı - Altare della patria anıtı roma- romada yer alan pasta anıtı

Piazza del popolo meydanı

Piazza del Popolo Roma’nın en büyük meydanıdır. Şehrin kuzey girişinde bulunan bu meydanda yeni yıl kutlamaları ve konserler yapılır.

Piazza del Popolo meydanı roma - romada gezilebilecek meydanlar

Piazza venezia meydanı

Piazza Venezia Roma’nın belkide en merkezi en popüler meydanlarından biridir. Hem antik Roma’nın olduğu yere hem de vatikana yakındır. Meydanda görkemli bir anıt yer alır, bu anıt Roma forumuna bakar.Kolezyuma gittiğiniz gün kolezyumu gezdikten sonra buraya gelebilir ve burada bu eşsiz mimarinin tadını çıkarabilirsiniz.

Piazza venezia meydanı roma - romanın en güzel gezilecek yerleri

Galeria borghese

Villa borghesede yer alan bir galeridir. Galeri içinde heykel oyma ve sanatsal resimler yer almaktadır. Bellini, raphael, corregio, messina gibi önemli isimlerin oldukça önemli eserleri de burada yer almaktadır.

Galeria borghese roma - romada gezilecek saraylar

Compo del fiori

Campo Dei Fiori Roma içerisinde bulunan önemli ve son derece eğlenceli meydanlardan biridir. Meydan dikdörgen şeklindedir. Tiber nehri ile navona meydanı arasında yer alır. Meydanın ismi ilginç ve çok romantik bir hikayeye sahiptir.

Compo del fiori meydanı - romada yer alan sarayların hikayeleri

Santa maria maggiore

Santa Maria Maggiorenin yapılışının nedeni aslında bir rüyaya bağlıdır. Dönemin papası Liberio rüyasında Meryem anayı görür . Meryem ananın üzerine karlar yağarken bazilikayı inşa edilmesi için papaya bir yer gösterdiği söylenir. Meryem ananın papaya gösterdiği yer ise santa maria maggiorenin bulunduğu yerdir. Papa bazilikayı buraya inşa ettirir. Bu güzel yapı Meryem anaya adanmıştır.

Santa maria maggiore - romada gezilecek yerler

St. John lateran bazilikası

Bu güzel bazilika Constantin tarafından yaptırılmış ve papaya bağışlanmıştır. Roma’da yer alan en eski bazilikalardan biridir. Bazilikanın içerisinde birbirinden değerli mozaikler ve heykeller yer almaktadır.

St.-John-lateran-bazilikası-romada-gezilecek-önemli-kiliseler.jpg

Şehrin 3. gezilecek noktası ise Vatikan. Vatikan tek başına bir devlet. Dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen son derece zengin bir ülke. Kendi bayrağı ve askerleri var.

Vatikanda gezilecek yerler sırası ile;

San pietro bazilikası

San pietro bazilikası imparator constantine tarafından Saint peterin şehit olduğu yerde inşa edilmiştir. Bu dev ibadethanenin ilk restarasyonu papa tarafından yaptırılmıştır. Kubbenin planı ise michelangelo ya aittir ancak sanatçı kubbeyi tamamlamamıştır. Michelangelo nun tamamlayamadığu kubbeyi daha sonra giacomo dalla porta tamamlamıştır.

San-pietro-bazilikası.jpg

San pietro meydanı

San pietro meydanı Roma’da bernini tarafından tasarlanmış son derece görkemli bir meydandır. Meydana gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan meydanın şekli olacak. Çünkü meydan tam bir elips şeklinde yapılmış.

San Pietro meydanı - vatikanda gezilecek yerler

Vatikan müzeleri

Vatikanda bulunan diğer önemli bir yapı da vatikan müzesidir. Vatikan müzesi Roma’daki en büyük müze kompleksidir. Vatikan müzesine gittiğinizde göreceğiniz eserler birbirinden önemli ve özel eserlerdir. Çünkü vatikan müzesi içerisinde bulunan bu eserler yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resimler, heykeller ve haritalardan oluşmaktadır.

Vatikan müzeleri - vatikanda gezilecek önemli yapılar

Sistine chapel 

Sistine şapel dünyanın bir çok yerinden turistin çok büyük merakla görmeye geldiği vatikan müzesi turunun son durağıdır. Sistine şapel dünyanın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca vatikan için çok önemli olan papa seçimleri de burada yapılır.

Sistine chapel roma vatikan - romada gezilebilecek bazilikalar

Vatikan bahçeleri

Vatikanı gezmeye gittiğinizde tüm önemli klise ve yapıları gezdikten sonra mis kokulu ve eşsiz bir bitki çeşidine sahip olan vatikan bahçelerini de gezmeyi unutmayın. Vatikan bahçeleri vatikanın yarısından fazlasını kaplar. İçinde birbirinden farklı ve oldukça çeşitliliği yoğun olan bitkilerle doludur.

vatikan bahçeleri - vatikanda gezilebilecek önemli bazilikalar

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

16 Responses

 1. Ilkin dedi ki:

  Cok tesekkur ederim Size cok yardimci oldunuz. Planimda Itsliyayi gezmekdi.

 2. Ilkin dedi ki:

  Sizinle nasil tanis olmak olar. Diger gezmek istediyim olkeler, sehirler barede Sizin yardiminiza ihtiyacim var

 3. Işık dedi ki:

  çok teşekkür ederiz, sayenizde balayı gezimiz çok güzel olacak inşallah, sevgiler..

  • Ozgul Sunar dedi ki:

   Mutluluklar ve iyi tatiller 🙂 Dönüşünüzde deneyimlerinizi burada okumak çok isterim.

 4. Hüseyin ALKAN dedi ki:

  Merhaba,
  Güzel paylaşımınız ve anlatımınız için çok teşekkürler. Bende 7-8-9 Kasım 2014 yani 4 gün sonra Roma’ya gidiyorum. Yazılarından çok şey öğrendim. O kadar çok yazı okudum ki gitmeden oraları yaşar gibi oldum. Tek üzüntüm öyle güzel bir şehri bu kadar kısa bir zamana sığdıramayacak olmam. Tekrardan teşekkürler.

  • Ozgul Sunar dedi ki:

   Umarım tatiliniz güzel geçmiştir. Roma harika bir şehir ve gezilecek çok yer var… Belki bir kez daha gidersiniz 🙂

 5. Mehmet (Kıbrıs'tan) dedi ki:

  Güzel bayan; belli ki içinizin güzelliği dışınıza vurmuş. Kısmetse yaza eşimle İtalyaya tatile gideceğiz. Bilgi topluyordum. Gerçekten en toplu ve güzel bilgilere sitenizde ulaştım. Roma hakkında neredeyse bütün bilgilerinizi not aldım. Size teşekkür borcum olduğunu hissettim. Size buradan Çok Teşekkür Ederim.

 6. yekbun dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok fazla keyif alarak okudum yazınızı:)

 7. özcan kara dedi ki:

  romayı gezmek iyi bir tatil geçirmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olacak rehber arıyorum

 8. Serhat dedi ki:

  Selam
  14 haziranda romada olucam güzel ve romantik bir aksam yemegi için bir tavsiyeniz varmı acaba
  Teşekkürler

 9. Naciye dedi ki:

  Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Çok güzel bir gezi planı çizmişsiniz. Elinize emeğinize sağlık.

 10. Serdar Ataman dedi ki:

  Gezi yazılarınızı merakla okudum. Profesyonelce hazırlanmış bu site bizler için çok yararlı oldu. Houston’dan selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.