Roma Palatino Tepesi

Palatino Tepesi

Roma’da gezilecek yerler arasında yer alan alan yapılar içinde en eski ve merkezi olanı palatino tepesidir. Roma forumuna gittiğinizde bu meşhur tepeyi de görürsünüz. Çünkü tepe roma forumunun tam 40 metre üzerinde yer alır. Diğer bir özelliği de Roma forumuna tepeden baktığı gibi circus maximusa da bakar.

Son derece büyük arkeolojik bir yapıdır. Gezmek için yapıya uğradığınızda yıkıntılarla dolu bir alan görürsünüz. Burası eskiden eski imparatorların evlerinin bulunduğu ve bir çok tapınağın yer aldığı bir alanmış.

palatino tepesine giriş ücreti

Palatino tepesine giriş ücretli midir.

Bir çok özel yapı gibi buraya da giriş ücretlidir. Ancak size tavsiyem bulunduğu konum itibari ile gezilecek yerlerin tam merkezindedir. Yani kombine bir bilet alarak kolezyuma, oradan Roma forumuna ve son olarak da palatine tepesine giriş yapabilirsiniz. Kombine biletin fiyatı ise 12 eurodur. Bunun yanında daha önceki yazımda bahsettiğim Roma pass kartını bu tarz yerleri gezecekseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü tatilde en önemli şeylerden biri de zamandır ve zamanı doğru kullanabilmek adına roma pass kart alabilirsiniz. Roma pass kartı olanlar burada ve kolezyumda sıra beklemeden özel bir gişeden geçerek içeri girebiliyorlar.

Palatino Tepesine Ulaşım

Eğer palatino tepesine metro ile gelecekseniz metronun Colosseo durağında inerek buraya ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Eğer otobüs tercih edecekseniz de C 3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 numaralı otobüslerle kolezyumun yakınında inip buraya yürüyebilirsiniz.

palatino tepesine ulaşım - roma rehberi

Palatino Tepesine Yakın Diğer Önemli Yapılar

Palatino tepesi konum olarak oldukça güzel ve merkezi bir yerdedir. Burayı gezmek için geleceğiniz bir zaman dilimine diğer yapıları da gezerek aynı zamanda birkaç yapıyı gezebilirsiniz. Kolezyuma son derece yakındır. Önce kolezyumu gezip sonra Roma foruma devam edip daha sonra da burayı gezebilirsiniz. Bölgede bulunan diğer önemli yapılar ise, Circus Maximus, Domus Area, Arch of Constantine, Arch of Titus, Trojan’s Market ve Torajan’s Column dur.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.