Campo Dei Fiori Meydanı

Roma’da yer alan meydanlar denilince akla hemen Roma’nın en güzel meydanı olan campo dei fiori (Roma çiçek meydanı) gelir.

Campo Dei Fiori

Campo Dei Fiori Roma içerisinde bulunan önemli ve son derece eğlenceli meydanlardan biridir. Meydan dikdörtgen şeklindedir. Tiber nehri ile navona meydanı arasında yer alır. Meydanın ismi ilginç ve çok romantik bir hikayeye sahiptir.

Campo dei fiori meydanının hikayesi, fiori İtalyancada çiçek anlamına gelir. Meydan adını pompeonun aşık olduğu kadın olan fiori den alır. Meydanın anlamı İtalyancada çiçek anlamına geldiği için bu meydan her zaman rengarenk ve çiçeklerle süslenmiş bir şekildedir.

Campo de' Fiori, Rome, Italie

Roma’da yer alan her meydan gibi Campo Dei Fiori de oldukça eğlenceli ve keyifli bir meydandır. Gündüzleri ayrı bir tat geceleri ise ayrı bir tat verir. Roma’da yer alan meydanlar zaten birbirinden güzel ve keyiflidir.

Roma’ya gittiğinizde bana göre atlamamanız gerekenlerden biri de Roma’nın kendine has bu meydanlarında hem gece hem de gündüz vakit geçirmeyi asla atlamayın.

romada yer alan meydanlar

Çiçeklerle süslenmiş bu güzel meydan gündüzleri sayısız ve sınırsız meyvelerin sergilendiği bir hale bürünür. Geceleri ise muhteşem ışıklandırması eşliğinde barların ve restaurantların adeta birbirleri ile yarıştığı muhteşem bir mekana dönüşür.

Bu meydanda oturup yemeğinizi yerken tarihe de aslında tanıklık etmiş olacaksınız. Çünkü zamanında bu meydan tarihte önemli yarışların, idamların ve çok önemli organizasyonların yapıldığı bir meydanmış. Bu arada campo Dei Fiori Meydanına verilen isim Roma’da yer alan çiçek pazarı meydanı. Ülkemizde meydan daha çok bu isimle anılıyor.

Romada yer alan meydanların gece görüntüsü

Meydanda büyük bir heykel göreceksiniz. Campo Dei Fiori meydanında yer alan heykel , Giordano Bruno’nun heykelidir. Giordano Bruno önemli bir filozoftur. Ancak fikirleri o dönem insanlara ters gelmiş ve bu ünlü filozof diri diri yakılarak idam edilmiştir. Filozofun savunduğu fikir ise dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylemesidir.Heykelin burada olmasının nedeni ise filozof tam heykelinin bulunduğu noktada yakılmıştır. Meydan piazzo navona ya oldukça yakındır.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.