Roma’nın Arenası Kolezyum

Gittiğim ülkeler arasında en beğendiklerimde ilk 3’e kesinlikle girer İtalya. İtalya’nın en güzel şehri Roma ise, beni gezerken o denli mutlu etti ki kelimeler yetmez. Öncelikle Kolezyum hakkında kısa ve önemli bilgiler vermeye çalışacağım. Çünkü, Roma denilince hemen Kolezyumu gezmeniz önerilecek. Bu nedenle bu yapıyo gezmeye gitmeden önce biraz bilgi hiç fena olmaz.

Roma’da gezmek için o kadar çok yapı ve bina var ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kiliseler, saraylar ve pek çok tarihi yapıdan oluşan bu mekanların bazılarına giriş ücretli iken bazılarına giriş ücretsiz.

Roma'nin Arenasi Kolezyum Hakkinda Bilgiler

Kolezyum hakkında bilgi (colosseo) – Kolezyumun Tarihi

Kolezyum MS 72 yılında imparator vespasion tarafından yaptırılan ve Roma’da bulunan en büyük amfi tiyatro. Taş ve demirden yapılan kolezyum sadece Roma’nın değil, dünyanın da en büyük amfi tiyatrosu.

Kolezyum hakkinda bilgi (colosseo) - Kolezyumun Tarihi

Kolezyum neden yapıldı?

Gelelim kolezyum neden yapıldı sorusuna. Aslında çok kanlı ve acıklı bir hikayesi var kolezyumun. Hatta, bir çok filme de konu olmuştur. Kolezyum yapıldıktan sonra sadece tiyatro izletmek amaçlı değil, hayvan dövüşleri yapılan, gladyatör dövüşleri yapılan ve hayvanlarla insanların dövüştürüldüğü bir mekanmış.

Buranın yapılış nedeni insanlara tiyatro izletmek içinken, sonraları insanların ve hayvanların, hatta insanlarla hayvanların dövüştürüldüğü bir mekan olmuş.

Kolezyuma gelen insanların oturma sıralamaları kendi sınıflarına göre ayrılırdı. Buraya gelen insanlar genelde son derece kanlı ve vahşi dövüşler izlerlerdi. Kolezyumda dövüştürülmek amacı ile yetiştirilmiş bazı köle gladyatörler vardı. Bu gladyatörler kolezyum içerisinde dövüştürülürdü. Dövüş sonunda kaybeden gladyatör öldürülürdü. Halk bundan çok keyif alırdı. Hatta o dönem insanların en büyük eğlencesi buydu.

Fakat, sanıldığının aksine o dönem gladyatör olmak eziyetli bir durum değildi. Gladyatörler kahraman ve önemli insanlar olarak halk tarafından sınıflandırılırdı. Kadınların gladyatörlere ölümüne hayran olduğu da bilinen bazı gerçeklerden biridir.

kolezyum neden yapildi

Kolezyum içerisinde yapılan en kanlı ve en vahşi olanı ise, bazı gladyatörlerin karşısına aslan gibi yabani ve yırtıcı hayvanlar çıkartılırdı. Bu hayvanların acımasız bir şekilde gladyatörleri parçalaması ise, o dönemin halkı tarafından büyük bir keyifle izlenirdi. Bu hayvan dövüşleri daha çok ülkede suç işleyen ve idam cezasına çarptırılanlara yapılırdı.

Bu eğlence anlayışı Hristiyanlığın gelişine kadar devem etmiş. Hristiyanlığın gelmesi ile birlikte insan katliamının önüne geçmek adına bu faaliyet sonlandırılmış.

Kolezyumun içi hakkında bilgi

Romadaki ilk durağınız olan bu muhteşem yapıyı dışarıdan gördüğünüzde çok etkilenecek ve birbirinden güzel fotoğraflar çekileceksiniz. Hatta, eğer mümkün olursa akşam hava karardıktan sonra da buraya gelin. Çünkü, içini çok güzel ışıklandırıyorlar ve muhteşem fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

Kolezyumun içine gelirsek aslında bu çok göreceli bir kavram. Şunu söyleyelim beklentinizi yüksek tutmayın. İçine girilmeli mi, işte bu kişiden kişiye değişir. Çünkü kolezyumun içine girmek için ciddi bir sıra sizi bekliyor olacak. Bu sırayı aşıpta kolezyumun içine girdiğinizde ise sizi bekleyen aslında yıkık ve dökük yapılar olacak.

Kolezyumun ici

Dediğim gibi tam anlamı ile göreceli bir durum bu. Bazıları içerisini çok güzel bulurken, bazıları da değmezmiş bu kadar beklediğime, değmedi içeride hiçbir şey yok diye söylenerek çıkıyor.

Kolezyumun içi biraz dökük ve zemin biraz çökük bunun yanında odalar ve kanallar da açıkta bulunuyor. Boş boş gezmek yerine aslında bir rehber yardımı ile gezmenizi tavsiye ederim.

Bu arada kolezyumun hemen önünde gladyatör kıyafeti giymiş İtalyanlar sizi bekliyor olacak. 20 euro civarı bir ücret karşılığı sizlerle eğlenceli ve çok farklı fotoğraflar çektiriyorlar.

Kolezyum ziyaret saatleri

Şubat mart ayları : 09:00 – 16:30

Mart ve mart sonu : 09:00 – 17:00

Ağustos ayı : 09:00 – 19:00

Ağustos sonu ve eylül ayı boyunca: 09:00 – 18: 30

Ekim ayı : 09: 00- 18:00

Ekim ve mart ayı arası : 09:00 – 16:00

Gitmeden önce gene de teyit etmenizi öneririm.

Roma Pass Kartı

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya’nın başkenti Roma’da da kendine has bir kart bulunmakta. Bu kartın adı da Roma pass. Roma pass kartının en büyük özelliği 3 gün boyunca şehirde kullanacağınız bütün otobüs, metro ve tramvayları ücretsiz kullanabilme olanağı sunması. Roma passin diğer bir avantajı da ilk 2 müzeye ya da arkeolojik alana ücretsiz girebilme şansı vermesi.

Gelelim Roma pass kartının neden kolezyum sayfasında olduğuna. Kolezyuma girecekler için Roma pass muhteşem bir avantaj sağlıyor. Eğer roma pass kartınız varsa kolezyumun önündeki o yoğun kalabalıkta sıra beklemenize gerek kalmıyor. Çünkü, gişenin yanında roma pass kartı sahipleri için özel bir turnike var ve kart sahipleri buradan sıra beklemeden hızlıca geçebiliyor. Roma pass kartı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Kolezyuma Ulaşım

Roma’da çok geniş ve oldukça güzel bir metro ağı var. Son derece derli toplu bir şehir olmasının da verdiği avantaj ile pek çok yere oldukça kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Kolezyuma ulaşım ise birkaç şekilde olabilir. İlki metro ile. Eğer kolezyuma metro ile gitmeyi tercih ederseniz, metronun colesseo isimli durağında ineceksiniz.

Metro dışında tramvay ile de kolezyuma rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Eğer tramvayı tercih edecekseniz 3 numaralı hat ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Metro ya da tramvay yerine kolezyuma otobüs ile gitmeyi  tercih ediyorsanız, kolezyuma giden ya da kolezyumdan geçen 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850 ile C3 numaralaı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Kolezyuma yakın diğer önemli yapılar

Kolezyuma gelip işinizi bitirdikten sonra, kolezyumun etrafındaki diğer önemli yapıları da gezebilirsiniz. Bu yapılar, arch of constantine ve arch of titusdur. Bu iki yapıyı gezdikten sonra antik roma bölgesinde bulunan kralın yaşadığı palatine tepesi ve halkın yaşadığı roma forumu gezebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.