Piazza Navona Meydanı

Piazza Navona Meydanı Roma

Romaya gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan bir diğer ayrıntı da birbirinden güzel Roma meydanları olacak. Romadaki bu meydanlar gerçekten hem sabah, hem de akşam ayrı coşkuya ve eğlenceye sahiptir. Bu meydanlardan en önemlisi Piazza navona meydanıdır.

Meydan eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiştir. Romalılar döneminde bu meydan 30.000 kişilik bir stadyum olarak kullanılmaktaymış.

Navona meydanına gittiğinizde büyüleneceksiniz. Çünki kocaman bir meydan sizi karşılıyor olacak. Bunun yanında meydanda yer alan sanat eserleri de sizi fazlasıyla etkileyecek.Piazzo navona meydanı tıpkı bizim Taksim meydanımız gibi buluşma noktası olarak kullanılır. Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda vakit geçirmek oldukça keyif vericidir.

Meydan barok tarzının baş yapıtı olarak kabul edilmiştir. Meydanda mimar gian lorenzo bernininin dört nehir çeşmesi, Francesko borromini ve Pietro da cortana’nın da eserleri yer almaktadır.

Piazza Navona meydanı - dört nehir çeşmesi

Uzun bir zamanınızı bu meydana ayırmanızı tavsiye ederim. Gündüzleri sokak kafelerinde oturup sokak sanatçılarının çaldığı eşsiz müzik eşliğinde kahvenizi yudumlamayı asla atlamayın.

Sokak sanatçılarına bir portrenizi de yaptırabilirsiniz. Gündüzleri apayrı bir güzelliğe sahip olan bu meydan asıl geceleri bambaşka ve eşsiz bir hale bürünür. Tatil süresince en az bir akşamınızı bu meydana ayırmanızı tavsiye ederim. Meydanda birbirinden güzel restaurantlar, kokteyl barlar, gece klüpleri, açık hava sokak kafeleri yer almaktadır. Bir akşam yemeğinizi burada yemeyi tercih edebilirsiniz. Meydanda her yerden muhteşem klasik müzik sesleri gelmektedir. Oldukça hareketli ve capcanlı bir gece yaşatır size. Piazza navona meydanında eğlence hiç bitmez.

Piazza Navona meydanı gece fotoğrafı - piazza navona meydanına ulaşım

Piazza navona meydanına ulaşım

Bu meydana metro yerine otobüsle gelmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü meydana yakın bir metro durağı bulunmuyor. Piazza navona meydanına giden otobüslerin numaraları 70 numaralı otobüsü kullanarak termini durağında inebilirsiniz, 87 numaralı otobüsü kullanarak colesseo durağında inebilirsiniz, 492 numaralı otobüsü kullanarak piazza barberini durağında inebilirsiniz.

Piazza navona meydanına yakın diğer önemli yapılar

Meydanın hemen yanında Roma’nın en ünlü yapılarından biri olan panteon yer almaktadır. Diğer yakın olduğu önemli yapılar ise trojan’s market, castel sant Angelo, trojans column, Victor emanuella anıtı ve mouselum agusto meydanına yürüme mesafesindedir.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.