Roma Trevi Çeşmesi

Roma Aşk Çeşmesi

Trevi çeşmesi Roma’nın en ünlü ve en önemli yapılarından biridir. Barok tarzı bir çeşmedir. Türkler bu çeşmeye aşk çeşmesi adını takmışlardır. Çeşme adını aldığı trevi meydanında yer almaktadır.

Trevi çeşmesinin önüne geldiğinizde birkaç tane heykel ve bu heykellerin önündeki havuzu göreceksiniz. Trevi çeşmesindeki heykellerin anlamı sırasıyla şöyledir.

Çeşmenin üzerinde bulunan temel figür deniz tanrısı olan neptündür. Neptünün iki yanında ise iki adet triton vardır. Çeşmenin ilk katlarında birinde bir kız fügürü göreceksiniz. Bu kız figürü ise su kemerine adı verilen bakireyi temsil eder. Figürlerin arasına baktığınızda peseidonun bir arabayı sürekenki halini de göreceksiniz.

roma aşk çeşmesi

Trevi çeşmesinin hikayesi ise, kral askerleri ile tam susuzluktan ölmek üzereyken şuan bulunduğu noktada olan bu çeşme belirir karşılarında ve çeşmedeki suyu içerek askerler ölmekten kurtulur.

Trevi çeşmesinde çekilen filmler

Trevi çeşmesi bir çok filme sahne olmuştur. Bunlardan bazıları Roman holiday, three coins in a fountain ve la dolce vita gibi filmlerdir.

trevi çeşmesinde çekilen filmler - roma aşk çeşmesi

Trevi çeşmesine gittiğinizde havuzun içinde bir sürü bozuk para dikkatinizi çekecektir. Bunun nedeni bir efsaneye dayalıdır. Efsaneye göre havuza para atanlar Roma’ya bir gün tekrar geleceklerine inanırlar. Sağ elle sol omuzun üzerinden havuza atılan paranın kişiye iyi şans getireceğine inanılır. Havuza atılan bu paralar her akşam toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır.

trevi çeşmesinin hikayesi - roma aşk çeşmesi

Trevi çeşmesine ulaşım

Eğer trevi çeşmesine metro ile gidecekseniz barberini durağında inmeniz gerekir. Trevi çeşmesi ile İspanyol merdivenleri birbirlerine yürüme mesafesindedir. Bu nedenle bu iki  yeri beraber gezmenizi tavsiye ederim. Bu arada Roma’da yer alan üzeri açık turistik otobüs hop on & hop of ları tercih etmenizi de öneririm. Çünkü Roma’da yer alan tüm önemli yapılara gittiği gibi trevi çeşmesine de bu otobüsler gitmekte. Hop on & hop of otobüsler hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

trevi çeşmesinin gece görüntüsü

Trevi çeşmesine yakın diğer önemli yapılar

Trevi çeşmesine gittiğinizde çeşmeye yakın olan yerlere de muhakkak uğrayın. Trevi çeşmesine yakın yerler;
Piazza navona
Pantheon
İspanyol merdivenleri
Trojans market
Trojan’s column
Roma forumu

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.