Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Roma’nın önemli yapılarından biridir. Bu güzel şehre ziyaretim esnasında görmek için sabırsızlandığım yerlerden biriydi bu özel bazilika. Santa Maria Maggiorenin yapılışının nedeni aslında bir rüyaya bağlı. Dönemin papası Liberio rüyasında Meryem anayı görür. Meryem ananın üzerine karlar yağarken bazilikayı inşa edilmesi için papaya bir yer gösterdiği söylenir. Meryem ananın papaya gösterdiği yer ise santa maria maggiorenin bulunduğu yerdir. Papa bazilikayı buraya inşa ettirir. Bu güzel yapı Meryem anaya adanmıştır.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Gittiğinizde dikkatlice incelemenizi öneririm çünkü bazilikanın yapımında tonlarca altın, gösterişli mermerler ve son derece etkileyici mozaikler kullanılmıştır. Santa Maria Maggiore bazilikasının tepesinde yer alan piramit şeklindeki çan kulesi ise Roma’nın en uzun çan kulesidir.
Bazilikaya giren insanların genelde ortak yorumu içeride kullanılan işçiliğin etkileyiciliğidir. Gerçekten de siz de gittiğinizde göreceksiniz içeride kullanılan malzemeler ve işçilik ciddi anlamda etkileyici.

Santa Maria Maggiore kilisesinin iç süslemeleri

Roma’da yer alan bazilikalar genelde son derece etkileyici ve son derece ihtişamlıdır. Santa maria maggiore baziliksı da gerek mermer ağırlıklı işçiliği ile gerekse o muhteşem çan kulesi ile ziyaretine gelenleri mest ediyor.

Santa maria maggiore’nun ziyaret saatleri

Bazilikaya hafta içi yaz ayları içinde 07:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Kış aylarında ise 07:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Tatil günlerinde ve Pazar günleri ise 09:30 ile 12:00 arası açıktır.

Santa Maria Maggiore Bazilikası giriş Ücreti

Santa Maria Maggiore Bazilikasına giriş ücreti ise bir çok yapının aksine ücretsiz. Bu nedenle yapıyı boş bir zamanınızda rahatlıkla gezebilirsiniz.

Santa Maria Maggiore kilisesinin içi

Santa maria maggiore’ya ulaşım

Roma’da her yapıya olduğu gibi buraya da metro ile ulaşabilirsiniz. Metronun termini durağında inerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak en kolay ulaşım trenledir. Çünkü bazilika tren istasyonuna çok yakındır. Santa Maria Maggiore Bazilikası konum olarak Venezia meydanı ile termini istasyonuna yakın bir yerde yer alıyor. Bu nedenle buralara geldiğinizde kiliseyi de gezebilirsiniz.

Biz Roma tatilimizde hemen hemen her yere ulaşımımızı yürüyerek sağladık. Eğer yürümekle ilgili bir sorununuz yoksa size önerim kesinlikle bu şehri yürüyerek gezin. Bizim araba kiralamadan keyifle gezdiğimiz nadir şehirlerden biridir aslında Roma.

Çünkü yürüyüş yolları güzeldir, tarihi yapılar genelde birbirine yakındır ve yürürken sizi yormayan keyifli sokaklardan geçersiniz genelde.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.