Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik’in gezilecek yerleri

Venedik İtalya’da yer alan görülmesi gerekli oldukça özel ve turistik yerlerden biridir. Venedik’te gezip görülecek pek çok yapı ve yer bulunmaktadır.

Venedik denilince akla hemen venedik kanalları ve venedik kanal köprüleri gelir. Gerçekten de bu kanallar ve kanalların üzerinde yer alan köprüler birbirinden güzeldir. Her kanalı karşı sokağa bağlayan küçük de bir köprü yer almaktadır. Bu küçük köprüler üzerinde Venedik tatili yapan herkesin bir adet resmi vardır.

Venedik sadece kanalların bulunduğu yerden ibaret değildir. Bünyesinde kendine has oldukça güzel yapılar ve kiliseler de barındırır. Bunun yanında Venedik’te kalabalık sokaklarda yürürken bir şey dikkatinizi çekecek. O da Venedik güvercinleri. Venedik’te güvercinler enteresan bir şekilde insancıllar. Sokakta yanınızda sizinle birlikte yürüyen bir güvercin görürseniz sakın şaşırmayın. Bununla da kalmayıp aniden üzerinize konabilirler.

Venedik’te gezilecek yerler listesi

Venedik San marco meydanı

Venedik’te yer alan bu meydan dünyanın en güzel meydanlarından biridir. Meydanın yapılış amacı manastır bahçesi olarak belirlenmiş. Ancak daha sonra Venedik’in dini ve politik amaçlarına hizmet eden bir yere dönüşmüş. San marco meydanı hakkında bilgi için tıklayın.

San Marco meydanı - venedikte gezilecek yerler

Venedik San marco bazilikası 

San marco bazilikası san marco meydanında yer alan önemli yapılardan biridir. Oldukça büyük ve ihtişamlı bir kilisedir. Bu büyük kilise ile ilgili size kesinlikle üst katına çıkmanızı ve muhteşem Venedik manzarasını buradan seyretmenizi tavsiye ederim. San marco bazilikası hakkında bilgi için tıklayın.

Venedik San marco basilikası - venedikte gezilecek yerler

Venedik Ahlar köprüsüBridge of sighs

Venedik’te yer alan önemli köprülerden biridir. Bu köprünün aslında kendi kadar hikayesi de oldukça ilginç ve duygusaldır. Ahlar köprüsü hakkında bilgi için tıklayın.

venedik ahlar köprüsü - ahlar köprüsünün hikayesi

Venedik Aziz Mark’ın çan kulesiCampanile di san Marco

Venedik’e gittiğinizde oldukça yüksek bir yapı görürseniz bilinki bu aziz Markın çan kulesidir. Çünkü Venedik’te yer alan en yüksek yapılardan biridir. Aziz Mark’ın çan kulesi hakkında bilgi için tıklayın.

Aziz Mark'ın çan kulesi - Campanile di san Marco

Venedik Fondaco dei turchi sarayı

Oldukça güzel ve ihtişamlı yapısı ile dikkat çeken bu saray gerçekten görmeye değer yapılar arasında yer alıyor. Saray yapıldığı ilk zamanlarında önemli insanları ağırlarken, sonrasında Venedik’te yaşayan Osmanlılara hizmet etmeye başlamıştır. Fondaco dei turchi sarayı hakkında bilgi için tıklayın.

Fondaco dei turchi sarayı - venedikte gezilecek yerler

Venedik Büyük kanalGrand canal

Venedik’te su trafiğini sağlayan ana hattır. Tüm şehri S harfi şeklinde saran bu kanalın genişliği 30 – 90 metre civarında iken, derinliği 5 metredir. Büyük kanal hakkında bilgi için tıklayın.

venedik büyük kanal - venedik kanalları

Venedik Santa Maria della salute bazilikası

Venedik’te bir dönem çok ciddi bir veba salgını başlamıştır. Venedikliler bu veba salgınında fazlaca kayıp vermişlerdir. Vebadan kurtulmak için tek çareleri tanrıya ve meryem anaya sığınmakta bulmuşlardır. Venedik hükümeti işte bu kiliseyi inşa ederek meryem anaya kiliseyi ithaf etmiştir. Santa Maria della salute bazilikası hakkında bilgi için tıklayın.

Santa Maria della salute bazilikası venedik - venedikte gezilecek kiliseler

Venedik Rialto köprüsüPonte di rialto

Rialto köprüsü Venedik’te yer alan diğer önemli köprüler arasında efsanedir. En çok ziyaret edilen köprüdür. Köprü mimarlar arasında yapılan bir yarışma sonucu Ponte adındaki mimarın kazanmasının ardından yapılmıştır. Rialto köprüsü hakkında bilgi için tıklayın.

Venedik Rialto köprüsü - vendiğin gezilecek köprüleri

Venedik Palazzo ducale sarayı

Venedik’te yapacağınız tatil boyunca adını sık duyacağınız ve Venedik’te yer alan önemli yapılardan biridir Palazzo ducale sarayı. Saray gotik mimari ile inşa edilmiştir. Palazzo ducale sarayı hakkında bilgi için tıklayın.

venedik Palazzo ducale sarayı - venedikte gezilecek saraylar

Venedik Ca’ d’Oro sarayı

Venedik büyük kanalda yer alan en dikkat çekici ve güzel saraylardan biridir. Gittiğinizde zaten güzelliği ile hemen dikkatinizi çekecektir. Sarayın ön duvarları bir dönem altın ve kuromla kaplıymış. Bu nedenle sarayın diğer adı altın ev olarak bilinir.   Ca’ d’Oro hakkında bilgi için tıklayın.

Venedik Ca’ d’Oro sarayı - venedikte gezilecek saraylar

Venedik gettosu 

Zamanında Venedik cumhuriyetinin yahudileri yolladığı yerdir burası. Venedik gettosu günümüzde Venedik’te yer alan en fakir yerlerden biridir. 

Venedik gettosu

Venedik Gallerie dell’Accademia 

Adından da anlaşılacağı gibi accademia köprüsü altında yer alan bir yapıdır. Aslında burası bir okuldur. Ancak bu okul tam 1750’li yıllardan kalmadır. Bu okulda o dönemlerde heykel, resim ve mimari eğitimler verilirmiş. 

venedik Gallerie dell’Accademia

Venedik Ca’ Rezzonico sarayı

Venedik’te kanalın sağ kıyısında yer alan oldukça güzel bir saraydır. Saray zamanında Bon ailesi tarından kullanılan bir evmiş. Sarayın en büyük özelliklerinden biri de yüzyıllarca önemli insanlara ev sahipliği yapmıştır. 

Venedik Ca 'Rezzonico sarayı - venedikte yer alan önemi saraylar

Venedik Frari Santa Maria Gloriosa bazilikası

Venedik’te gezilecek önemli bazilikalardan biridir. Bazilikanın içerisinde oldukça değerli heykeller ve resimler yer almaktadır.

Venedik-Frari-Santa-Maria-Gloriosa-bazilikası-venedikte-yer-alan-önemli-baziliklar.jpg

Venedik Marciano Müzesi 

Marciano Müzesi  Venedik’te gezilecek müzeler arasında en çok ziyaret edilen müzedir. Bir dönem meydanda yer alan mozaikler, bronz atlar ve ünlü mücevherler bu müzede sergilenmektedir. Üst katında yer alan balkonuna çıkıp Venedik manzarası eşliğinde muhteşem fotoğraflar çekmenizi öneririm. Müze San marcoda yer almaktadır. 

Venedik Marciano Müzesi - venedikte gezilecek müzeler

Venedik Santa Maria dei Miracoli kilisesi Venedik mermer kilise

Rialto köprüsünün yakınında küçük bir 15. yüzyıl kilisesidir. Bu kilsenin diğer adının mermer kilise olmasının nedeni ise duvarlarının renkli mermerle kaplı olmasıdır. Venedik’te gezilecek dini yerler listenize bu kiliseyi de ekleyebilirsiniz. 

Santa Maria dei Miracoli kilisesi - Venedik mermer kilise

Venedik tersanesi

Venedik’in en önemli yerlerinden biri de Venedik tersanesidir. Yapıldığı dönem bu tersane en büyük gemi tersanesiymiş.

VENEDİK TERSANESİ

Venedik Ca’ Pesaro sarayı

Ca’ Pesaro sarayı venedikte gezilecek saraylar arasında önemli bir yere sahiptir. Saray 1710 yılında Gian antonia gaspari tarafından tamamlanmıştır. Saray günümüzde Venedik modern sanat müzesi olarak kullanılmaktadır. 

venedik Ca 'Pesaro sarayı - venedik sarayları

Venedik Fenice Tiyatrosu

Fenice Tiyatrosu Venedik’te yer alan ve İtalya tarafından oldukça önemli olduğu savunulan opera evlerinden biridir. Tiyatroda bibirinden güzel ve önemli bale gösterileri ve kliasik müzik konserleri sergilenmiştir. Tiyatro Venedik’in baş tiyatro binasıdır. 

venedik Fenice tiyatrosu

Venedik Correr müzesi

Venedik’te gezilecek müzeler arasında Correr müzesi de yer almaktadır. Müze içerisinde 13. ve 16. yüzyıla ait oldukça önemli resim ve heykeller sergilenmektedir. 

Correr müzesi Venedik

Venedik Chiesa di San Zaccaria kilisesi

Chiesa di San Zaccaria kilisesi Venedik’te yer alan ve dünyanın en güzel rönesans kiliselerinden biridir. Kilise 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 

Venedik-Chiesa-di-San-Zaccaria-kilisesi-venedikte-yer-alan-dini-gezilecek-yerler.jpg

Venedik Chiesa della Madonna dell’Orto kilisesi

Venedik’te yer alan önemli kiliselerden biri de Chiesa della Madonna dell’Orto kilisesidir. Kilise 14. yüzyılda yapılmıştır. Kiliseyi görmeye gelenler daha çok içeride yer alan Meryem ana ve bir çocuk heykeli için gelmektedirler. 

venedik Chiesa della Madonna dell’Orto kilisesi - venediğin ünlü kiliseleri

Venedik Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi

Venedik’te yer alan diğer bir önemli kilise de Santi Giovanni ve Paolo Kilisesisidir. Kilise aslında Venedik’in en büyük kiliselerindendir. Kilisenin en büyük özelliklerinde biri de bir çok kralın cenaze töreninin burada yapılmış olmasıdır ve kilise içerisinde 25 adet kral mezarı yer almaktadır. 

venedik-Santi-Giovanni-ve-Paolo-Kilisesinin-içi.jpg

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

2 Responses

 1. SUDİ dedi ki:

  Paylaştığınız bilgiler venediğe yapacağım seyahat için aydınlatıcı oldu tşk ederim
  seyahatimi gemi ile yapacağım venedikte kalma sürem fazla değil önereceğiniz rehberli tur şirketi varmıdır varsa beni bilgilendirirmisiniz

  • Ozgul Sunar dedi ki:

   Merhabalar..

   Öncelikle bilgilerin sizin için faydalı olmasına çok sevindim. Genelde tatillerimi eşimle beraber planlar ve o şekilde gerçekleştirdiğimiz için tur şirketleri hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Ancak çevremde gidenlerin yorumları doğrultusunda pronto ve Ets turun bu konuda son derece başarılı olduklarını duydum. Deneyebilirsiniz. İyi tatiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.