Venedik San Marco Çan Kulesi

Venedik Aziz Mark’ın Çan KulesiCampanile di san marco

Bu çan kulesi Venedik’te yer alan yapılar içerisinde en yüksek olanıdır. 5 adet çana ev sahipliği yapar. Çan kulesinin muhteşem bir san marco meydanı manzarası vardır. Size tavsiyem meydanı gezmeden önce aziz markın çan kulesine çıkıp meydanı şöyle bir tepeden keşfetmeniz. Çünkü kule tüm meydana fazlasıyla hakim.

Çan kulesinin yüksekliği 97 metre. Kuleden sadece meydanı değil elbetteki yakınında yer alan St. Mark katedralinin kubbesini de rahatlıkla seyredebilirsiniz. Rivayete göre bu çan kulesinin manzarasından etkilenen ve sık sık bu manzarayı seyretmek için kuleye çıkan biri daha varmış. O da J. W. Von Goethe. Goethe’nin sık sık hayranlık duyarak izlediği bu manzarayı onun baktığı yerden yüzyıllar sonra aynı yerden bakmak değişik bir duygu olsa gerek.

Venedik-Aziz-Markın-Çan-Kulesi.

San marco çan kulesinin hikayesi

Kule 9. yüzyılda yapılmıştır. Ancak 1902 yılında hala nedeni bilinmeyen bir sebeple çökmüştür. Çöken kulenin yerine aynı orjinalinin ebatlarında ve planlarında tekrar bir kule yapılmıştır. Yapılış amacı aslında deniz ve atış kulesi olarak kullanmakmış. Fakat sonraları turistik amaçlı kullanılan bir yapı haline gelmiş.

Venedik-San-Marco-Çan-Kulesi

San marco çan kulesinin tepesine çıkıp buradan güzel manzaranın tadına varmak ise bir çok yapıda olduğu gibi burada da ücretlidir. Yapıya şöyle bir baktığınızda o şehvetli ve son derece gösterişli olan bazilikanın yanında ne kadar sade ve gösterişsiz olduğunu göreceksiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.