Venedik’e Ulaşım

Venedik Ulaşım Rehberi

İtalya’ya tatil planımı yaparken en merak ettiğim şehir Venedik’ti. Fakat; Venedik ulaşım rehberi ile ilgili bilgi toplamaya başladığımda Venedik’te ulaşım konusunun oldukça karışık olduğunu fark ettim. Venedik içerisinde ulaşım pek çok şehre oranla bir miktar farklı. Bunun nedeni de şehrin kanallardan oluşması. Venedik’te en yaygın ulaşım ağı aslında deniz ama elbette farklı ulaşım araçları da var onlardan da bahsedeceğim.

venedik şehir içi ulaşım nasıldır

Venedik’e uçakla ulaşım

Öncelikle Venedik’e uçakla ulaşım konusundan bahsedeyim. Venedik’te iki adet hava alanı var. Bunlardan biri Marco Polo Havaalanı (VCE) diğeri ise Treviso Havaalanı. Marco Pola Havaalanı Venedik şehrinin ana havaalanı. Marco polo hava alanı uluslar arası uçuşların yapıldığı gibi İtalya iç uçuşların da yapıldığı bir alan aslında.

Ülkemizden de bir çok tarifeli Venedik uçuşları bu hava alanına yapılıyor. Venedik’te yer alan diğer hava alanı da Antonia Canova hava alanıdır. Bu havaalanı trevise şehri yakınlarında yer alan ve Marco polo dan daha küçük bir havaalanı.  Ancak genelde en çok tercih edilen havaalanı Marco polodur.

venedike uçakla ulaşım - Marco Polo hava alanı

Venedik Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Venedik havaalanından şehir merkezine ulaşım feribotla ya da botla diyelim oldukça kolay. Bu botlar Venedik’e ortalama 75 dakikada ulaşıyorlar. Botların yeri ise Terminalden çıktıktan sonra sola dönüp 10 dakika kadar yürüdükten sonra karşınıza çıkan araçlardır.

Biz tatilimizi planlarken Venedik, Floranda ve Roma şeklinde bir planlama yaptık. Yani ilk durağımız Venedik oldu. Türkiye’den gelecekseniz Marco polo Havaalanını kullanacaksanız.

Eğer Venedik’ten önce Murano adasına gitmek isterseniz de gene aynı yerden Murano adasına giden bota binebilirsiniz. Adaya ise ortalama yolculuk süresi yarım saat sürüyor.

Venedik şehir merkezine otobüslerle ulaşım

Marco polo havaalanından piazzale Roma’ya giden ve bu iki hat arasında gece yarısına kadar seferleri olan otobüs ise ATVO otobüsleri. Yolculuk ortalama 20 dakika sürüyor.

Eğer bütçeniz varsa ve zamanınız darsa deniz taksiyi önerebilirim. Gene aynı yerden Venedik’e kalkan deniz taksiler var. Bunları da tercih ederek ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım ise ortalama 30 dakika kadar sürmektedir.

Venedik’te 2 tip otobüs dikkatinizi çekecek. Bunlardan ACTV otobüsleri Venedik chioggia ya da mestre arası gidip gelen otobüslerdir. ATVO otobüsleri ise batı Venedik tarafında ulaşımı sağlayan otobüslerdir.

Venedik’te şehre ulaşabilen tek yol Ponte della libertadır. Aslında bu yol bir köprüdür ve uzunluğu 4 km’dir. Yol bir köprü olduğu için burada hız limitine dikkat etmek ve köprü üzerinde kesinlikle duraklama yapmamak gerekir.

Eğer araba kiraladıysanız bu köprüden Venedik’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak Venedik’te araba kiralamanızı tavsiye etmem. Çünkü araba park yerleri piazzale Roma ve tronchetto’da yer almaktadır ve bu park yerleri genelde dolu olur. Boş olsa da arabanızı park etmek için ödeyeceğiniz meblağ oldukça yüksektir.

Venedik’ten diğer şehirlere trenle ulaşım

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Venedik’te de trenle diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapabilirsiniz. Bu şehirler Viyana, paris, Münih, Budapeşte, Zagrep, Moskova, Roma ve Milanodur.

Venedik tren istasyonu

Venedik’te yer alan en merkezi tren istasyonu Venedik santa lucia tren istasyonudur. Bu istasyon Santa croceye yakın bir istasyondur. Roma, milan, paris, Zürih gibi şehirlere buradan ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca istasyon bir çok turistik merkeze yürüme mesafesindedir.

Venedik Santa Lucia tren istasyonu - venedikte trenle ulaşım

Venedik Antonia Canova hava alanından şehir merkezine ulaşım

Eğer uçağınız bu hava alanına inerse buradan Piazzale Roma ve Mestre tren istasyonuna hava alanı yakınında yer alan ve uçak saatlerine göre kalkış saatini belirleyen otobüsleri kullanabilirsiniz.

Venedik’te şehir içi ulaşım

Venedik sular üzerinde yer alan bir şehir olduğu için Venedik’in kanallarla dolu olan bölümünde herhangi bir araç görmeyeceksiniz. Burada sadece yaya trafiği vardır. Ancak oteliniz burada olmayacaksa otelden buraya gelmek için ise diğer alternatif ulaşımları değerlendirmeniz gerekebilir.

Venedik vaporetto

Venedik’te ulaşım genelde bu su araçları ile gerçekleştiriliyor. Vaporetto Venedik’te en çok tercih edilen ve en keyifli ulaşım aracı. Vaporetto biletlerini ana otobüs duraklarından temin edebilirsiniz.

Venedik vaporetto

Venedik deniz taksileri

Venedik’te en konforlu ve en rahat ulaşım hangisi derseniz ebetteki deniz taksi derim. Ama bedeli de tabii ki ona göre. Venedik’te yer alan en pahalı ve en konforlu ulaşım deniz taksilerdir.

venedik-deniz-taksi-venedikte-ulaşım.jpg

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.