Venedik’e Ulaşım

Venedik Ulaşım Rehberi

İtalya’ya tatil planımı yaparken en merak ettiğim şehir Venedik’ti. Fakat; Venedik ulaşım rehberi ile ilgili bilgi toplamaya başladığımda Venedik’te ulaşım konusunun oldukça karışık olduğunu fark ettim. Venedik içerisinde ulaşım pek çok şehre oranla bir miktar farklı. Bunun nedeni de şehrin kanallardan oluşması. Venedik’te en yaygın ulaşım ağı aslında denizdir.

venedik şehir içi ulaşım nasıldır

Venedik’e uçakla ulaşım

Venedik’te yer alan hava alanı çok sık kullanılmaktadır. Bu hava alanının adı Marco polo hava yoludur. Marco polo hava alanı uluslar arası uçuşların yapıldığı gibi İtalya iç uçuşların da yapıldığı bir alandır.

Ülkemizden de bir çok tarifeli Venedik uçuşları bu hava alanına yapılmaktadır. Venedik’te yer alan diğer hava alanı da Antonia Canova hava alanıdır. Bu hava alanı trevise şehri yakınlarında yer alan ve marco polo dan daha küçük bir hava alanıdır. Ancak genelde en çok tercih edilen hava alanı marco polodur.

venedike uçakla ulaşım - Marco Polo hava alanı

Venedik Havaalanından merkeze ulaşım

Venedik havaalanından merkeze ulaşım feribotla ya da botla diyelim oldukça kolay. Bu botlar Venedik’e ortalama 75 dakikada gitmektedirler. Botların yeri ise Terminalden çıktıktan sonra sola dönüp 10 dakika kadar yürüdükten sonra karşınıza çıkan araçlardır.

Biz tatilimizi planlarken Venedik, Floranda ve Roma şeklinde bir planlama yaptık. Yani ilk durağımız Venedik oldu. Türkiye’den gelecekseniz Marco polo Havaalanını kullanacaksanız. Bu arada hangi terminali kullanırsanız kullanın Venedik merkeze gidebilmeniz için deniz yolundan gitmek zorundasınız.

Eğer Venedik’ten önce Murano adasına gitmek isterseniz de gene aynı yerden Murano adasına giden bota binebilirsiniz. Adaya ise ortalama yolculuk süresi yarım saat sürmektedir.

Marco polo hava alanından piazzale Roma’ya giden ve bu iki hat arasında gece yarısına kadar seferleri olan otobüs ise ATVO otobüsleridir. Yolculuk ortalama 20 dakika sürer.

Eğer bütçeniz varsa ve zamanınız darsa deniz taksiyi önerebilirim. Gene aynı yerden Venedik’e kalkan deniz taksiler vardır. Bunları da tercih ederek ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım ise ortalama 30 dakika kadar sürmektedir.

Venedik’e çok daha ucuz yollu ulaşım için bazı turistler Treviso hava alanını tercih etmektedirler. Bu hava alanı Venedik’e 25 km. uzaklıktadır.

Diğer bir düşük bütçeli hava alanı ise San nicola hava alanıdır. Bu da Lido da yer almaktadır. Ancak küçük bir pisti olduğu için buraya sadece küçük uçaklar iniş yapmaktadırlar.

Venedik’e otobüsle ulaşım

Venedik’te 2 tip otobüs dikkatinizi çekecek. Bunlardan ACTV otobüsleri Venedik chioggia ya da mestre arası gidip gelen otobüslerdir. ATVO otobüsleri ise batı Venedik tarafında ulaşımı sağlayan otobüslerdir.

Venedik’te şehre ulaşabilen tek yol Ponte della libertadır. Aslında bu yol bir köprüdür ve uzunluğu 4 km’dir. Yol bir köprü olduğu için burada hız limitine dikkat etmek ve köprü üzerinde kesinlikle duraklama yapmamak gerekir.

Eğer araba kiraladıysanız bu köprüden Venedik’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak Venedik’te araba kiralamanızı tavsiye etmem. Çünkü araba park yerleri piazzale Roma ve tronchetto’da yer almaktadır ve bu park yerleri genelde dolu olur. Boş olsa da arabanızı park etmek için ödeyeceğiniz meblağ oldukça yüksektir.

Venedik’e trenle ulaşım

Ülkemizden Venedik’e Ankara’dan tren gitmektedir. Tren Mestre yoluyla Venezia santa lucia’ya kadar gider. Trenden indikten sonra vaporetta ya da su taksileri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Venedik’ten diğer şehirlere trenle ulaşım

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Venedik’te de trenle diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapabilirsiniz. Bu şehirler Viyana, paris, Münih, Budapeşte, Zagrep, Moskova, Roma ve Milanodur.

Venedik tren istasyonu

Venedik’te yer alan en merkezi tren istasyonu Venedik santa lucia tren istasyonudur. Bu istasyon Santa croceye yakın bir istasyondur. Roma, milan, paris, Zürih gibi şehirlere buradan ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca istasyon bir çok turistik merkeze yürüme mesafesindedir.

Venedik Santa Lucia tren istasyonu - venedikte trenle ulaşım

Venedik Antonia Canova hava alanından şehir merkezine ulaşım

Eğer uçağınız bu hava alanına inerse buradan Piazzale Roma ve Mestre tren istasyonuna hava alanı yakınında yer alan ve uçak saatlerine göre kalkış saatini belirleyen otobüsleri kullanabilirsiniz.

Venedik’te şehir içi ulaşım

Venedik sular üzerinde yer alan bir ada olduğu için Venedik’in kanallarla dolu olan bölümünde herhangi bir araç görmeyeceksiniz. Burada sadece yaya trafiği vardır. Ancak oteliniz yüksek ihtimalle burada olmayacaktır ve otelden buraya gelmek için ise diğer alternatif ulaşımları değerlendirmeniz gerekebilir.

Venedik vaporetto

Venedik’te ulaşım genelde bu su araçları ile gerçekleştiriliyor. Vaporetto Venedik’te en çok tercih edilen ve en keyifli ulaşım aracıdır. Vaporetto biletlerini ana otobüs duraklarından temin edebilirsiniz.

Venedik vaporetto

Venedik deniz taksileri

Venedik’te en konforlu ve en rahat ulaşım hangisi derseniz ebetteki deniz taksi derim. Ama bedeli de tabiki ona göre. Venedik’te yer alan en pahalı ulaşım deniz taksilerdir.

venedik-deniz-taksi-venedikte-ulaşım.jpg

Venedik’in turistik bölgesi dışında olan alanda konaklama ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü Venedik’in kanallarla kaplı olan bölgesinde fazla otel yok. Bu nedenle bu alana gelebilmek için öncelikle Venedik içinde yer alan trenle Vapurettaların kalktığı alana kadar gidebilir ve buradan da vapuretto ile kanalların olduğu güzel Venedik’e ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.