Venedik Ahlar Köprüsü

Bridge of sighsponte dei sospiri

Ahlar köprüsünün hikayesi

Venedik’te yer alan ahlar köprüsünün hikayesi oldukça ilginç ve dramatiktir. Ahlar köprüsü bulunduğu konum itibari ile hapis cezası yiyen mahkumların ceza evine giderken kullandıkları bir köprüymüş. Ancak bu hapishane bakımsız ve aşırı bir neme sahip olduğu için idama mahkum olmayan suçlular bile burada hastalıktan kısa bir süre içerisinde ölürlermiş. Mahkumlar da bu hapishaneye giderken maalesef bu gerçeği bilerek giderlermiş ve hapishaneye gitmeden önce son kez görecekleri Venedik manzarasına bu köprü üzerinden bakarlar derin bir ah çekerlermiş.

venedik ahlar köprüsü

İşte mahkumların hayatlarının geri kalanını geçirmek için gittikleri hapishaneye giderken bu köprüden Venedik’e son bakışları Lord Byron’a ilham olmuştur ve köprüye ahlar köprüsü adını vermiştir.

venedik ahlar köprüsünün hikayesi

Bu anlamlı isim köprüye 19. yüzyılda verilmiştir. Bunun yanında köprünün diğer bir özelliği ise, köprünün tam altında güneş batarken öpüşen çiftlerin aşklarının ölümsüz olacağına inanılırmış.

Ahlar köprüsü Venedik’te yer alan en ünlü köprülerden biridir. Köprü diğerlerinden farklı olarak üzerinde küçük küçük pencerelerin olduğu değişik bir mimariye sahiptir. Köprü Palazzo dele prigioni ve palazzo ducaleyi birbirine bağlar.

 venedik-ahlar-köprüsünün-içi.

Ahlar köprüsü beyaz kireçten yapılmıştır. Üzerinde küçük pencereler vardır ve bu pencerelerde taştan ızgaralar vardır. Köprü aslında diğer Venedik’in ünlü köprüleri gibi görmeye değer yapılardan biridir. Köprüden bakılınca Venedik manzarası pek de görülmez. Çünkü pencereler ızgara çubuklarla kapalıdır. Aralardan küçük boşluklardan sadece manzara görülür.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.