Venedik Santa Maria Della Salute Bazilikası

Venedik santa maria della salute bazilikasının hikayesi

Kilisenin yapıldığı tarihlerde bölgede yoğun ve çok hızlı çoğalan bir veba salgını vardır. Hatta veba o kadar hızlı yayılır ki Venedik halkının üçte biri ölür. Hükumet bu hızla yayılan veba salgını karşısında ne yapacağını bilemez. Çare Tanrıya sığınmaktır. İşte bu nedenle 17. yüzyılda bir kilise inşasına karar verilir.

Venedik Santa Maria Della Salute kilisesi - venedikte gezilecek yerler

Veba nedeni ile çok kayıplar veren Venedik aslında bu hastalıktan kurtulmak için pek çok kilise inşa etmiştir. İşte santa maria della salute’de veba kiliselerinden biridir. İnşası tamamlanan kilise Meryem anaya ithaf edilmiştir.

Kilise oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir. Barok tarzında bir mimaridir. Santa maria della salute kilisesinin mimarı ise Vincenzo Scamozzidir. Kiliseyi görmeye gittiğinizde yapıyı sekizgen bir şekle benzetebilirsiniz. Çünkü kilise sekizgen şeklindedir ve Aziz Mary’nin kaynak işaretlerine göre yapılmıştır.

Venedik Santa Maria Della Salute kilisesinin içindeki eserler

Santa maria della salute kilisesi aslında katolik kilisesi olarak kullanılır. Venedik’te bu kiliseye daha çok salute kilisesi denir. Salutenin anlamı ise sağlıktır. İtalya’da, resmi en çok çekilen, en sanatsal kiliseler arasındadır. Kilisenin dizaynı oldukça süslü ve gösterişlidir. Bunun nedeni ise o dönem kilise inşa ettirilirken, kilisenin dizaynı için bir yarışma düzenlenmiştir. O dönemin en ünlü mimarları bu kilisenin dizaynını kapabilmek için birbirleri ile adeta çok çetin bir yarışa girmişlerdir. Bu yarışa giren mimarlar arasında Alessandro Varotari, Bellini gibi oldukça ünlü mimarlar da vardır.

Ancak Venedik senatosu kilisenin dizaynını yapması için 26 yaşındaki Loghene’yi seçer. Loghen bu üstün başarısını kanıtlamak için kilisenin dizaynında kelimenin tam anlamı ile kanın son damlasına kadar çalışır.

venedil-Santa-Maria-Della-Salute-bazilikası-hakkında-bilgi

Santa maria della salute kilisesinin içi

Kilisesinin dışı kadar içi de son derece etkileyicidir. Santa maria della salute kilisesinin içinde yer alan eserler arasında oldukça ünlü bir İtalyan ressam olan Tiziano’nun çalışmaları yer almaktadır. Kilisenin son derece etkileyici bir de kubbesi vardır. Bu kubbe o kadar çok beğenilir ki Venedik’in sembollerinden biri haline gelir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.