Venedik Ca’ d’Oro Sarayı

Venedik Ca’ d’Oro sarayının hikayesi

Venedik saraylarının ne denli meşhur ve etkileyici olduğundan daha önceki yazılarda bahsetmiştim. Venedik’te yer alan diğer saraylar gibi Venedik Ca’ d’Oro sarayı da son derece güzel ve son derece büyüleyici bir saraydır.

Venedik-Ca’-d’Oro-Sarayı-venedikte-gezilcek-sarylar

Saray büyük kanalda yer almaktadır. Sarayın en büyük özelliği ise dış duvarlarının yaldızlarla ve kromla kaplı olmasıdır. Bu durum Venediklilerin bu saraya Venedik altın ev ismini takmalarına neden olmuştur.

Venedik Ca’ d’Oro Sarayının hikeyesi - venedik altın ev

Saray Contarini ailesi için 1430 yılında inşa ettirilmiştir. Venedik Ca’ d’Oro sarayının mimarı ise Giovanni Bon ve oğlu Bartolomeo Bon’dur.

Venedik Ca’ d’Oro Sarayının iç dizaynı

Sarayın zemininde gördüğünüz kemerli bölümden büyük kanaldan salona direkt giriş vardır. Sarayın sahipleri Venedik Cumhuriyetinin çöküşü ile birlikte sürekli değişmiştir. Sarayda fazlaca değişiklik yapan sahibi ise 19. yüzyılda saraya ev sahipliği yapan bale dansçısı Marie Taglionidir. Maria Taglioni sarayın iç avlusunda yer alan ve gotik şekilde yapılmış olan merdiveni kaldırtmıştır. Sadece bununla da kalmayıp gene avluya bakan oldukça süslü bir görüntüye sahip olan balkonları da tahrip etmiştir.

Venedik Ca’ d’Oro Sarayının içi

Saray en son olarak devletin eline geçtikten sonra bir tadilata sokulur ve eski haline geri dönmesi için yapılabilecek her şey yapılır. Saray şuanda bir galeri olarak halka açık bir şekilde kullanılmaktadır.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.