Roma’da Yapılacaklar Listesi

Bu çok sevdiğim şehri ve bu şehirde yaparsanız çok keyif alacağınız aktiviteleri sıralamaya çalışacağım. Roma’da yapılacaklar listesi kesinlikle tatilinize ayrı bir anlam katacak ve ilk defa bu şehre gidecekseniz size harika rehberlik edecektir.

Bu muhteşem ve her zevke hitap eden şehirde yapacak o kadar çok şey bulacaksınız ki. Şehirde her noktanın ve her sokağın ya da her binanın kendine has bir anlam ve önemi vardır.

Roma’da yapılacak şeylerRoma’da Gezilecek Yerler

Hop On & Hop Off Otobüs Turu Atın

Öncelikle tam bir turistik gezi planlıyorsanız Roma’da gezilecek yerleri şöyle bir otobüsle görüp sonra da tek tek gezmeyi yeğlerim derseniz size hop on & hop off otobüslerini tavsiye ederim. Bu otobüsler Roma’ya gittiğinizde göreceksiniz üzeri açık turistik amaçlı ve sadece turistik gezilebilecek yerlere giden otobüsler. İki saatinizi bu otobüse ayırıp gezilecek yerleri sırası ile görebilirsiniz. İki tip gezi şekli vardır biri genel otobüs turudur. Bu tur şehirdeki tüm turistik noktaları gezer. Diğeri ise sadece antik roma turudur. Bu da sadece antik Roma bölgesinde yer alan turistik yerleri gezer.

Roma Hop On & Hop Off Otobüsleri - Romada yapılacak şeyler

Eğer İngilizce biliyorsanız otobüste bulunan kulaklıklardan her yapı hakkında doğru ve kapsamlı bilgiyi dinleyebilir ve gezeceğiniz tüm yapılar hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Daha önceki yazımda da anlattığım gibi Roma tam bir açık hava müzesidir. Eğer tarihten hoşlanıyorsanız antik Roma’yı keşfetmeden kesinlikle Roma’dan ayrılmamanızı öneririm.

Roma Hop On & Hop Off 110 open otobüsleri hakkında bilgi

Viale Einaudi’den kalkan bu güzel otobüsler haftanın 7 günü hizmet veriyorlar. Otobüsler haftanın her günü sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında ulaşımınızı sağlarlar. Otobüs tam 2 saat boyunca sizi Roma’da yer alan tüm turistik yerleri gezdirir. Sadece turistik değil merkezi yerlerini de bu otobüslerle gezebilirsiniz. 10 tane durakta durur. Bu 10 durak da önemli yapıların yer aldığı ve merkezi yerlerde olan duraklardır. Duraklar arasında trevi çeşmesi, kolezyum, piazza venezzia gibi önemli yapıların bulunduğu yerlerdedir.

Roma Hop On & Hop Off 110 open otobüsleri hakkında bilgi - romada yapılacak şeyler

Bu otobüsten faydalanmak için belli bir ücret ödüyorsunuz. Ancak ödediğiniz ücret karşılığı bu otobüslere 48 saat boyunca ne zaman isterseniz binebiliyorsunuz. Otobüs biletini alanlara ücretsiz kapsamlı bir Roma haritası da hediye ediliyor. Bunun yanında müzelere de indirimli girme şansı yakalıyorsunuz.

Otobüsler genelde turistin yoğun olduğu yaz ve bahar aylarında 15 dakikada bir geliyor. Otobüs içerisinde 8 farklı dilde gezilebilecek yapılar hakkında bilgi veriliyor. Ancak bu diler arasında Türkçe bulunmuyor.

Roma da hop on & hop off fiyatları yetişkinler için 20 euro, 6, 12 yaş arası ve 65 yaş üstü olanlar için ise 18 euro. Sadece antik roma eserlerini gezen otobüsün bilet fiyatı ise 72 saat geçerli olan 2 bilet fiyatı 25 euro.

Roma Archeobus

Diğer otobüs turu ise sadece antik Romayı gezdiren otobüs. Bu otobüs ise sadece Cuma, cumartesi ve Pazar günleri tur düzenler. Otobüsün saatleri ise sabah 09:00 ile öğlen 12.:30 arasında ve 13:30 ile 16:30 saatleri arasındadır.

Bu tur toplam 1,5 saat sürmektedir. Genel roma turu otobüsünde olduğu gibi bu otobüste de istediğiniz durakta inip binebilirsiniz. Otobüs yarım saatte bir gelmektedir. Gene genel roma turu otobüsünde olduğu gibi bir adet harita hediye etmekte ve 8 dilde her yapı hakkında bilgi verilmektedir. Türkçe anlatım bu otobüste de yok.

Rome Archeobus otobüsleri - romada gidilecek yerler

Antik Roma otobüsünün bilet fiyatları ise yetişkin bilet fiyatı 12 eurodur ve 48 saat geçerlidir. 110 Open ve Archeobus biletlerini beraber aldığınızda ise ödeyeceğiniz rakam 25 Eurodur..

Roma City Sightseeing Otobüsleri

Roma’da bütün şehri bir otobüsle gezmek isteyenlerdenseniz hop on & hop off otobüslerinin yanında City Sightseeing otobüselerini de tercih edebilirsiniz. Bu otobüste de geziler iki şekilde planlamış. Geziler A ve B şeklinde isimlendirilmiş.

Roma City Sightseeing otobüsleri - romada yapılacak şeyler

City Sightseeing otobüsleri A hattı

Bu otobüsün A hattı isimli turunda gezi 100 dakika sürüyor. Durak sayısı ise toplam 8 adet. Turist döneminin yoğun olduğu sezon zamanlarında otobüsü bekleme süreniz 20 dakika civarı.

City Sightseeing otobüsleri B hattı

B hatlı otobüslerde ise gezi toplam 90 dakika sürüyor. Bu otobüsün durak sayısı ise 7 adet. Bu otobüsün sıklığı A hattına göre biraz farklı. A hatlı otobüsün bekleme sıklığı 20 dakika iken B hatlı otobüsün bekleme sıklığı tüm sene boyunca 60 dakika.
Bilet fiyatları ise günlük alırsanız yetişkin bilet fiyatı 20 euro, 6 ile 15 yaş arası ise 12 euro. Eğer 2 günlük bilet alırsanız da bilet fiyatı yetişkinler için 25 euro, 5, 15 yaş arası ise 15 euro.

Antik Roma

Roma şehrinde yapılacak önemli aktivitelerden biri de antik Romayı gezmeniz olacaktır. Zaten Roma denilince akla hemen kanlı ve son derece vahşi gladyatör savaşlarının yapıldığı kolezyum gelir. Kolezyuma gitmişken kolezyumun yakınında yer alan Roma forumu ve kralların yaşadığı palatine tepesini muhakkak gezmelisiniz.

Antik Roma’ya gittiğinizde burada yer alan yapıları sırası ile gezerseniz hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de konuya daha çok hakim olursunuz. Antik roma da yer alan ve sırası ile gezilecek yapılar, Kolezyum, Arch of Constantine, Palatine Hill, Roma Forumu,Circus Maximus, Domus Area, Trojan’s Market, Torajan’s Column ve Arch of Titusdur.

İtalyan yemekleri

Roma’ya gittiğinizde belki de yapılabilecek en keyifli şeylerden biri de yemektir. Çünkü herkes bilir ki İtalyan mutfağı muhteşemdir. İtalya denilince akla hemen pizzaları ve makarnaları gelir. Roma’da bu eşsiz tatları tadabileceğiniz birbirinden güzel mekanlar vardır. Hepsinin de lezzeti birbirinden güzeldir. Roma’ya gittiğinizde önce makarnalarını, daha sonra pizzalarını, sonrasında da roma dondurmalarını ve tiramisularını denemeden dönmeyin derim.

italyan tiramisusu

Elbette ki sadece yemek konusunda değil içeceklerde de İtalyanlar son derece iddialıdırlar. En meşhur içeceklerinden olan espressolarını da denemeyi unutmayın.

Roma’da ve aslında tüm İtalya şehirlerinde pizza bir tür milli yemek olduğundan her köşe başında bulmanız mümkün. İlla bir restauranta oturup yemek zorunda değilsiniz. Şehrin bir çok yerinde dilim pizza adı altında dilimle pizza satışı yapan küçük küçük pizza dükkanları var. Bu dükkanlardan alacağınız bir dilim pizza ayaküstü gezerek yiyeceğiniz oldukça keyifli bir öğün olacaktır. Dilim pizzanın yanında ülkede en yaygın olan kilo ile pizza satışı oluyor. Genelde bir çok turist beğendiği pizzayı seçiyor ve kilosuna göre ödeme yaparak pizzasını alıyor.

roma pizzası - roma da yemek yenilecek mekanlar

Roma’ya kadar gidip meşhur Roma dondurmasını tatmadan dönmek olmaz. Pizzanızın üzerine tatlı niyetine bu muhteşem lezzete sahip dondurmalardan yemenizi öneririm. Genelde hepsi aynı lezzet ve fiyat aralığında yapıyor. Burada yer alan roma dondurması adı altında satılanlarla lezzet açısından hiçbir alakası olmadığını romada roma dondurması yedikten sonra anlayacaksınız.

Roma’da yeme içme sayfasında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aşk çeşmesine para atmayı unutmayın

Roma denilince akla gelen mekanlardan biri de hiç şüphesiz trevi çeşmesi, yani biz Türklerin deyimi ile aşk çeşmesidir. Aşk çeşmesine bir kere gidip bitirmeyin. Öncelikle Roma’da kaldığınız süre içerisinde birkaç kez buraya uğrayın. Her gittiğinizde farklı bir tadını keşfedeceksiniz . Elbette ki Roma’da yer alan bir çok önemli yapı gibi buraya da gece gitmeyi sakın unutmayın . Çünkü gündüz ne kadar güzelse burası, akşam daha da bir güzel. Işıklandırmaları ile ve akşam orayı saran kalabalık ile yarattığı atmosfer kesinlikle sizi büyüleyecek. Çeşmenin bazı efsaneleri var. Kesin duymuşsunuzdur. Bir çok insan çeşmeye sırtını döner ve omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atar. Bunu yaparken de bir dilek tutar. İnanışa göre kim buradan dilek tutarak çeşmeye bozuk para atarsa dileği kabul olur ve ayrıca Roma’ya bir kez daha gelir denilir. Buraya atılan bozuk paralar belediye tarafından toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanıyormuş. Açıkçası ben akşam gittiğimde ortamı çok daha fazla beğenmiştim.

aşk çeşmesi - trevi çeşmesi - romada gezilecek yerler

St Peter’s Bazilikası’nın kubbesinde manzaranın keyfine varın

Roma’ya gittiğinizde yapabileceğiniz önemli altivitelerden biri de vatikanı gezmek. Vatikan Roma içerisinde yer alan ama aslında Roma’dan bağımsız olan küçük bir devlettir. Vatikana bir gününüzü ayırın derim. Çünkü burada gezip göreceğiniz oldukça ilginç ve fazlaca yapı ve eser yer almakta. Özellikle Vatikan’a gittiğinizde size St Peter’s Bazilikası’nın kubbesine çıkmanızı öneririm. Kubbe büyüleyici bir Roma manzarasına sahip. Kubbeye çıkmak biraz zor ve meşakkatli olsa da çıktığınıza değecektir. İsterseniz merdivenle çıkabilirsiniz, isterseniz de asansörle çıkabilirsiniz. Merdivenle çıkmak için 320 basamak aşmanız gerekir. Asansör bu durumda çok daha mantıklıdır. Fakat asansör önündeki sıra biraz fazla olabilir. Kubbeye çıkmak ücretli. Eğer kubbeye asansörle çıkmak isterseniz 7 euro, merdivenle çıkmak isterseniz de 6 euro ödemeniz gerekir.

Roma’nın meydanlarını ve sokak pazarlarını keşfedin

Roma aslında tarihi eserleri, sarayları ve kalıntıları ile meşhur olsada aslında gittiğinizde göreceksiniz her sokağın çıktığı birbirinden eşsiz meydanları ile de çok meşhurdur. Meydanlar genelde rengarenk ve son derece şık kafe ve restaurantlarla çevrilidir. Meydanlarda genelde ortada sokak müziği yapan sanatçılar vardır. Bunlar aslında gerçek sanatçılardır. Çoğunun albümü vardır. Hatta müziklerini sergilerken amaçlarının kendi cd lerini satmak olduğunu göreceksiniz.

roma meydanları - romada yapılacaklar

Akşam hava karardıktan sonra Roma’da yer alan meydanların tadı anlatılmaz. Bu ortaçağ şehri sanki bir film setindeymişsiniz havasında hissettirecek size kendinizi. Işıklandırması muhteşem olan sokaklarda akşam hava karardıktan sonra bolca vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

Sokak pazarı kültürü Roma’da oldukça yaygın. Genelde bu sokak pazarları Romanın meşhur meydanlarında kuruluyor. Daha ayrıntılı bilgi için roma alışveriş rehberine tıklayın.

Roma’da yer alan en ünlü sokak pazarı piazza navonaya yakın olan Campo De Fiori’de kuruluyor. Bu Pazar Pazar günleri hariç haftanın her günü kuruluyor.

Pazar genelde yiyecek ağırlıklı. Pazarda birbirinden güzel ve İtalyanlara has farklı meyvelerde tadabilirsiniz. Ayrıca kendilerine has lezzetleri de bu pazarda görebilirsiniz. Mesela bir çok farklı makarna çeşidi pazarda yer almakta. Pazar hafta içi sabahtan öğlene kadarken, cumartesi günleri akşama kadar kurulu oluyor.

Antika ya da kıyafet ağırlıklı bir Pazar arıyorsanız da Trastevere’de kurulan Porta Portese pazarına uğrayabilirsiniz. Burada daha çok antika eşyalar, eski plaklar ve kıyafet satışı yapılmakta. Bu Pazar ise sadece Pazar günleri saat 14:00 e kadar açık.

Via Condotti de turlayın

via condotti cadddesi - romada gezilecek yerler

İspanyol merdivenlerini gezmeye gittiğiniz gün hemen merdivenlerin karşısında yer alan bu muhteşem caddeyi baştan aşağı gezmenizi öneririm. Belki bütçeniz buradan alışveriş yapmaya el vermeyebilir. Çünkü cadde üzerinde yer alan mağazalar genelde dünyanın en ünlü ve en pahalı markalrının yer aldığı mağazalar. Ancak alışveriş yapmasanız bile bu sokakta yürümek gerçekten çok keyifli. Roma’da alışveriş için detaylı bilgiyi romada alışveriş rehberini tıklayarak elde edebilirsiniz.

İtalya’nın diğer bir sembolü ise İspanyol merdivenleridir. İspanyol merdivenleri eline içeceğini alıp muhabbete ve fotoğraf çektirmeye gelen genç turistlerle doludur.

Elbetteki kolezyum Roma’nın en bilindik ve en önemli yapısıdır. Burayı zaten Roma’ya giden herkes illaki görmek ister. Ancak benim size tavsiyem hem gündüz hem de gece görmeye gidin. Çünkü gece muhteşem bir ışıklandırması var.

Son olarak Roma’da yapılacak şeyler arasında vatikan gelir. Tek başına Roma dan bağımsız bir devlet olmasına rağmen Romanın aslında bir parçasıdır. Vatikana giderek San Pietro Bazilikası’nın tepesinden muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Bunun yanında vatikanda yer alan diğer önemli yapıları da keyifle gezebilirsiniz.

St Peter’s Bazilikası’nın kubbesi - vatikanda gezilecek yerler

Roma sadece tarih şehri değil elbette. Burada birbirinden güzel restaurantlar, kafeler ve gece kulüpleri sizi bekliyor olacak. Bu şehir oldukça gurme bir şehirdir. Burada yediğiniz makarnayı ve pizzayı başka hiçbir yerde yiyebileceğinizi zannetmiyorum. Lezzette gerçekten sınırları yok.

Muhteşem meydanlarında klasik müzik eşliğinde pizza yemek ya da el yapımı şaraplarından yudumlamak ya da onların o eşsiz kahvelerinden içmek size sonsuz bir keyif verecek.

italyan espressosu - Romada kahve keyfi

Roma’ya için en uygun mevsim ne zaman?

Gelelim Roma için en uygun mevsim ne zamandır konusuna. Aslında 4 mevsim de gidilebilir Romaya ama ne uygun mevsim elbette ki ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Eğer gezinizi haziran, temmuz ve ağustos ayları içinde planlıyorsanız yoğun bir turist kalabalığına hazır olun. Çünkü her zaman kendine has bir turist kalabalığı olan Roma’da bu sayı haziran, temmuz ve ağustos aylarında daha da artar.

Şehirde aslında tam bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise serin geçer. Roma’da yaz ayları aslında çok güzeldir. Sıcak bir ülke olan Roma’da yazlar son derece sıcak geçer. İtalyanlar yazın tatil için bir yerlere kaçtıklarından şehirde göreceğiniz kalabalık çoğunlukla turistlerin oluşturduğu bir kalabalıktır. Roma’da kış ayları ise zaman zaman yağmurlu geçse de diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça ılık geçer. Roma’da kar yağışı ise hayatı felç edecek derecede çok sık yağmaz ama kışın en soğuk günlerinde kar yağışı görülebilir.

Yazın şehir adeta bir turist bombardımanına tutulur. Roma’da ilkbahar ve sonbahar ayları yaza nazaran bir miktar daha sakindir. Ancak fazla sakinlik beklemeyin, çünkü ilk ve sonbahar dönemlerinde de şehire akın akın turist gelir. Ama yaz aylarına nazaran turist sayısı daha azdır. Hava sıcaklığı ise genelde bizdeki gibi ilk ve sonbahar aylarında da oldukça keyifli, ılıman ve sıcaktır.

Roma’nın en yağmurlu ayları

Ancak eylül gibi aylarda zamansız başlayan yağmurlar can sıkıcı olabilir. Çünkü yağan yağmur havanın da bir miktar soğumasına neden olabilir ve yağmur bardaktan boşalırcasına yağabilir. Roma çok yağmur alan bir şehir midir derseniz, genelde sonbahar döneminde yağmurlu olur. Tabi tam Açık hava müzesi olan Roma’da yağmurlu bir günde gezmek oldukça zorlaşabilir.

Ama elbette bu biraz şansla alakalı. Roma’da yağmur daha çok kışa aylarında görülür. Nisan ile kasım ayları arası çoğunlukla güneşlidir. Roma’da yılın en sıcak ayları se temmuz ve ağustostur.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

5 Responses

  1. leyla duymayan dedi ki:

    çok teşekkürler oldukça aydınlatıcı bilgiler vermişsisniz nisan başı proğramımıza ışık tutuyor.

  2. Alperen dedi ki:

    internette gezinirken sitesinizi tesadufen gordum esim ve iki kucuk kizimla aralikta yapmayi planladigimiz roma gezisinde isimize yarayacak epey bir bilgi buldum, sayenizde kör cahil gitmekten kurtuldum. Gitmeyi planladigim yerlere gidenlerin yolunda gitmeyi herzaman benimsemisimdir, verdiginiz yararli bilgiler icin cok tesekkurler,slk kullanilanlara ekledim sitenizi

  3. Erhan dedi ki:

    İnşallah 26 ocakta romada olacağım verdiğiniz bilgiler oldukça faydalı teşekkürler 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.