Amsterdam Çiçek Pazarı

Bir çiçek pazarı neden ünlü olsun ki diyebilirsiniz. Ancak Amsterdam çiçek pazarı dünyada yer alan tüm çiçek pazarlarından çok farklıdır. Çünkü bu pazar yüzen bir pazardır. Dünyanın da tek yüzen çiçek marketi bu pazardır. 1862 yılında kurulan bu pazar o dönem şehrin çiçek ihtiyacını karşılamak amaçlı kuruldu. Pazarın su üzerine kurulmasının nedeni ise kanallar yolu ile çiçeklerin ulaşımın daha kolay olacağı idi. Günümüzde de hala her gün canlı ve taptaze çiçekler şehre ulaştırılır ama bir farkla kanal yolu ile değil kara yolu ile ulaştırılır.

Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam’ın turist çeken diğer bir önemli yeride burasıdır. Zaten Amsterdam çiçek pazarı resimlerine baktığınızda rengarenk çiçekler görürsünüz. Bunun nedeni buraya her çeşit çiçeğin gelmesidir. Sürekli olarak farklı ve rengarenk çiçekler vardır pazarda. İnsanlar sırf zevk için bile bu pazarı sık sık gezerler. Pazarın en meşhur çiçeği ise flemenk laleleridir.

amsterdam çiçek pazarı hakkında bilgi

Pazarda yer alan lalelerle ilgili olarak aslında değişik bir iddia var ortada. Bu lalelerin Osmanlılar tarafından buraya getirildiği ve o günden beri de burada bu lalerin popüler olduğudur. Aslında kendileri de bu iddiayı kabul ediyor ve inkar etmiyorlar. Amsterdam çiçek pazarı laleleri görmeye değer güzellikteler.

Amsterdam ziyaretinizde hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız da bu pazara gelebilirsiniz. Çünkü pazarda sadece çiçek yok. Birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanları da yer alıyor. Ancak bu dükkanlar pazar günleri kapalı. Bu güzel pazar gerçekten Amsterdam ziyaretiniz boyunca gezmenizi önereceğim eğlenceli ve çok renkli bir yerdir. Bu nedenle bu pazarı muhakkak görün derim. Pazar rengarenk ve çok da eğlenceli. Her yer rengarenk ve mis kokulu çiçeklerle dolu.

Amsterdam çiçek pazarı resimleri

Bu güzel pazardan dilerseniz kendiniz ya da sevdikleriniz için bitki tohumları götürebiliyorsunuz. Çiçek yerine çiçek şeklinde hediyelikleri de değerlendirmeniz için gene  aynı yerdeki hediyelikçi eşya dükkanlarından lale şeklinde muhteşem ve oldukça da uygun fiyatlı hediyelikler de alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise onlarda kanunen yasak olmayan fakat bizim ülkemizde ve pek çok ülkede yasak olan bazı bitkiler de satılıyor. Bu nedenle evinize bitki almayı düşünüyorsanız ne aldığınızdan emin olmanızda fayda var. Zaten legal bitkilerin üzerinde yurt dışına çıkarılmasında bir sakınca yoktur yazısı vardır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.