Tatil Yerlerinde Alınan Korona Önlemleri

Plajlarda alınan korona önlemleri

Korona hayatımıza girdikten sonra hemen gider gibi düşündük, ancak maalesef korona bizimle kalmakta ısrar etti. Yaz ayların gelmesiyle beraber ise tatil yerlerinde alınan korona önlemleri neler acaba diye sorgulamaya başladık. Çünkü tüm dünya olarak özellikle kış sonu ve ilkbaharı oldukça korkarak ve stres içinde geçirdik. Bu nedenle en azından yaz aylarında güzel bir tatil yapmanın haklı olarak hayalini kurmaya başladık.

Tatil Yerlerinde Alınan Korona Önlemleri

Bu konuda bazı uzmanlar önlem alındığı takdirde rahatlıkla tatil yapılabileceğini savunurken, bazı uzmanlar ise bu sene tatil yapmak için çok da doğru bir sene değil kısmını savundu. Aslında karar herkesin kendi inisiyatifine bırakıldı. Ancak eğer gidilecekse ve siz kişisel önlemlerinizi sonuna kadar alacağınızdan eminseniz bu durumda gideceğiniz yerin ne kadar önlem aldığı önem kazanıyor.

Maalesef bu hastalık çok da bireysel bir hastalık değil. Siz ne kadar önlem alırsanız alın karşınızdaki rahat ve vurdumduymaz, saygısız biriyse hastalığın size geçmesine engel olamıyorsunuz. Bu nedenle herkesin bireysel önlem alması ve mekanların da önlemlerini ciddi anlamda alması gerekir.

Bu nedenle öncelikle eğer tatil planı yapıyorsanız kesinlikle gideceğiniz yerin nasıl önlemler aldığından emin olun. Kimsenin sizin sağlığınızı hatta hayatınızı para için tehlikeye sokma hakkı yok. Bu nedenle her ayrıntısına kadar çekinmeden sorgulayın ve içiniz rahat ederse gidin. Tatiliniz zehir olmasın.

Otellerde alınan Korona virüs önlemleri

Otellerde alınan Korona virüs önlemleri

Gelelim öncelikle otellerde alınan korona virüs önlemlerine. Otellerin alması gereken önlemler konusunda özellikle temassız tatil için bir genelge yayınlandı ve bunun otellerin uygulaması istendi. Eğer gittiğiniz tesiste siz de bu genelgeye uyulmadığını ya da kural ihlali yapıldığını görürseniz hemen itiraz edin ve önlem alması için uyarın. Gelelim alınan önlemlere.

Otelde yer alan havuz çevresi, deniz kenarı ve tüm ortak alanlarda sosyal mesafeye uygun şekilde bir yerleşim olacak. Yani şezlonglar, şemsiyeler ve ortak kullanılan oturma grupları sosyal mesafeye göre yerleştirilip tekrar düzenlenecek.

Otele girerken termal kamera ile misafirin önce ateşi ölçülecek. Daha sonra el dezenfektanı verilecek, ayaklar için ise ayak dezenfektanlı paspaslar kullanılacak. Gelen misafire gelmeden önce son 15 gün boyunca sağlık durumu, korona belirtileri gösterip göstermediği, kronik hastalığı olup olmadığı, hasatlığı geçirip geçirmediği sorulacak.

Otelin tüm ortak alanlarında sosyal mesafe kuralları olacak. Bunun yanında otel içerisinde ortak alanlarda maske takma zorunluluğu olacak. Maskesi olmayanlara otel maske temin edebilecek. Aynı aileden kişilere sosyal mesafe kuralı uygulanmayacak.

Eğer yapılabiliyorsa ortak kullanım tuvaletlerinde kapılar temazsız bir şekilse sensörle açılacak şekilde yenilenecek ve bu tuvaletler sık sık çamaşır suyu ile kapı kolları ve sifon yerleri başta olmak üzere silinecek

Spa, hamam  ve masaj üniteleri gibi yerlerin Turizim bakanlığından alınan Turizim sertifakası bulunmayan otellerde açılmayacak. Odalarda sunulan şampuan, sabun gibi ürünler tek kullanımlık ve kişiye özel olarak verilecek.

Plaj ve havuz havluları kapalı bir poşet içinde veya bir otel görevlisi tarafından misafirlere teslim edilecek. Havuz suyu belirlenen derecede klorlanacak.

Otel personelinin sık sık ateş ölçümü yapılacak. Odalar boşaldıktan sonra hemen yeni misafire verilmeyecek.

Plajlarda alınan korona önlemleri

Otellerde açık büfe nasıl olacak?

Tatilcilerin bir çoğu bir otele herşey dahil sistem için gider ve bu sistem değişirse özellikle Antalya gibi büyük otellerin olduğu tesisler ciddi müşteri kaybı yaşar. Bu nedenle herşey dahil sistemi korona önlemleri alınarak yeni bir şekle büründürüldü.

Sistem gene açık büfe şeklinde olacak, ancak size yemeklere gelişigüzel dokunamayacaksınız. Misafirle yemekler arasında bir cam olacak ve o camın arkasında yemekler ile beraber size istediğiniz yemeği verecek olan otel elemanı olacak.

Gelelim plajlarda alınan korona önlemlerine. Aynı şekilde plajlarda da öncelik sosyal mesafe kuralı olacak. Şezlonglar ikişer ya da 3’lü gruplar halinde şemsiyesi ile birlikte diğer şezlonglarla arasında 1 buçuk 2 metre mesafe olacak şekilde ayarlanacak.

Eğer şezlong kullanmayacaksanız da sizler için mesafesi ölçülüp ayarlanmış yerlerde diğer insanlardan uzak şekilde oturmanızı sağlayan alanları kullanacaksınız.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.