Piazza del Popolo Meydanı

Roma’da gezilecek yerler arasında hep güzel meydanlar vardır. Bunlardan biri de Piazza del Popolo meydanı. Piazza del Popolo meydanı Roma’nın en büyük meydanıdır. Ben Roma tatilim boyunca bu meydanda bol bol vakit geçirdim ve çok da keyif aldım.

Piazza del Popolo Meydanı

Meydanda mini trenler gördüm, bu trenler size meydanı gezdiriyormuş. Yani meydanda keyifli bir tur atmak isteseniz bu trenlere binebilirsiniz. Şehrin kuzey girişinde bulunan bu meydanda yeni yıl kutlamaları ve konserler de yapılıyor aynı zamanda. Piazza del Popolo Meydanı Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösteriliyor.

Roma’nın aslında bütün meydanları birbirinden güzel ve renkli. Ancak Piazza del Popolo Avrupanın en güzel meydanları arasında gösterilir. Bu geniş ve güzel meydanı mini gezi treni ile turlayabilir ya da meydana yakın yerlerdeki şık restoranlarda bir şeyler yiyip içerek meydanın keyfine varabilirsiniz.

Roma’da gezilecek yerler denilince akla ışıl ışıl meydanlar ve çok tatlı kaffeler gelir. Piazza del Popolo Meydanı aslında tam da bu tarife uyuyor. Ancak size tavsiyem meydanı hem gündüz hem de akşam hava karardıktan sonra ziyaret edin. Gündüz saatlerinde kendine has hareketli bir havası varken, akşam saatlerinde oldukça güzel ışıklandırılnmış bir şekilde çok daha keyifli ve hareketli bir havası var. Zaten ben en çok Roma’nın hava karardıktan sonraki hallerini sevdim.

Piazza del Popolo meydanına ulaşım - romada gezilecek yerler

Piazza del Popolo via del corso ile Piazzale Flaminio arasında yer almaktadır. Meydanın hemen girişindeki ikiz kiliseler santa maria in monte santo kilisesi ve santa maria dei miracoli kilisesi de Romanın en güzel kiliseleri asındadır. Meydana gelmişken bu kiliseleri de gezin derim.

Piazza del Popolo meydanının gece fotoğrafı - roma rehberi

Piazza del Popolo meydanına yakın diğer yapılar

Meydana geldikten sonra ve meydanda vakit geçirdikten sonra rotonızı önce ispanyol merdivenleri sonra aşk çeşmesi ile panteon ve piazza navona şeklinde çizebilirsiniz.

Piazza del Popolo meydanı - Romanın meydanları

Piazza del Popolo meydanına ulaşım

Metronun A hattı ile ulaşabilirsiniz. Metronun spagna ya da flamino durağında inerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Eğer meydana metro ile değil de otobüs ile gelmek isterseniz de 95, 88, 117, 495, 119 ve 490 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.