Floransa Battistero Di san Giovanni Vaftizhanesi

Floransa’da yer alan önemli yapılardan biridir. Yapının iç dizaynı göz kamaştırıcıdır. İçinde kullanılan mozaikler son derece özeldir. Çünkü şehirdeki tek orta çağ mozaikleri buradadır. Aslında burası son derece önemli bir vaftizhanedir.

Floransa Battistero Di san Giovanni Vaftizhanesi

Bu vaftizhane Del Duomo Meydanında yer almaktadır . Aslında bu vaftizahne Floransa’da yer alan tüm yapılar arasında en eski yapılar arasındadır. Yani aslında düşünecek olursak bu bina adeta bir tarih abidesidir. Yüzyıllarca bir çok tarih olayına şahitlik etmiştir.

Floransa Battistero Di san Giovanni kilisesi - floransa rehberi

Floransa Giovanni vaftizhanesi

Aslında yapı 9. Yüzyılda bir katedral olarak tasarlanmış ve katedral amacı ile yapılmış. Ancak daha sonra vaftizhaneye dönüştürülmüş. Floransa’da yer alan tüm Katolikler burada vaftiz edilmiştir.

Floransa Battistero Di san Giovanni kilisesinin içi

Yapıya dışardan baktığınızda görüntüsünün sekizgen bir yapı şeklinde olduğunu göreceksiniz. Floransa’nın diğer sembolik binaları arasında yer alan bu vaftizhane dışarıdan da içeriden de bakıldığında son derece farklı ve estetik bir görünüme sahiptir.

Floransa vaftizhanesi bronz kabartmaları hangi sanatçıya aittir?

Floransa vaftizhanesi bronz kabartmaları hangi sanatçıya aittir sorusu bu vaftizhaneyi gezmek isteyenlerin en çok merak ettiği konu ve benim de Floransa’ya gitmeden önce vafitizhane ile ilgili merak ettiğim konulardan biriydi.

Floransa vaftizhanesi bronz kabartmaları

Floransa vaftizhanesi bronz kabartmaları Ghiberti’ye aittir. Ghiberti 1401 yılında Aziz Giovanni Baptiseri Vaftizhanesinin bronz kapıları için bir yarışmaya katılır ve bu yarışmada Isaac’ın kurban edilme azabı konulu bir pano hazırlar. Bu pano çok beğenilir ve yarışmayı kazanır. Kazandığı yarışma sayesinde de çok fazla dikkat çeker. Yarışmadan elde ettiği üstün başarı nedeni ile bronz kabartmaların yapımı Ghiberti’ye verilir.

Verilen bu siparişi hazırlamak için Ghiberti  büyük bir atölye kurar ve bu atölyede çalıştırmak üzere bir sürü kabiliyetli genç tutar. Atölyede eğittiği bu gençler arasında Donatello, Masolino, Michelözzo, Paolo Uccello, ve Antonio Pollaiuolo gibi İtalya’da sonradan çok önemli sanatkar olacak olan isimler yer alır.

Lorenzo Ghiberti ayrıca bir koleksiyoncu ve önemli de bir tarihçiydi. Kendisi 1 Aralık 1455 tarihinde 77 yaşındayken Floransa’da vefat etmiştir. Vaftizhaneyi gezmeye gittiğinizde büyük sanatçıların büyük bir emek ve heyecanla yaptığı bu yapıyı gördüğünüzde ister istemez çok heyecanlanıyor ve o tarihlere bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.