Viyana Mozarthaus house – Viyana Mozartın evi

Viyana Mozarthaus house – Viyana Mozartın evi

Viyana’da yer alan ve turistlerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerden biri olan Mozartın evi müzesidir. Mozart burada 2,5 yıl yaşamıştır ve bu 2,5 yıl boyunca kullandığı eşyalalar hiç bozulmadan saklanmıştır. İşte bu ev ile içinde mozartın eşyalarının sergilendiği müze burasıdır. Ancak müzeye çok büyük beklentilerle gitmeyin derim. Çünkü içeride öyle çok fazla eşya görmeyeceksiniz. Bir kaç mobilya dışında başka bir şey yok.

Mozartın evi müzesi Viyana’nın tam göbeğinde yer aldığı için kolayca ulaşabiliyorsunuz. Viyana denilince akla ilk gelen isim olan Mozartın bu evini gene de gezmeye değer. Hayata henüz 35 yaşında veda eden ve hayatının büyük kısmını yoksullukla mücadele içinde geçiren bu adamın 2,5 sene kadar kısa bir süre içinde yaşamış olduğu bu evde Mozart hakkında bazı bilgilere sahip olabilirsiniz.

viyana mozartın evinin içi

Bu küçük müzede Mozart’a ait sadece kullandığı eşyaları değil Mozartın kendi el yazısı ile yazdığı pek çok yazı ve çalışmasını da görüyorsunuz. Viyana’da zaten Mozartı her yerde hissediyorsunuz. Siz hissetmeseniz bile onlar size hissettiriyor merak etmeyin.

Şehir Mozartı maalesef burada biraz fazla ticaret haline getirmiş. Her yerde mozartlı garip hediyelikler göreceksiniz. Hatta en ilgi çekeni mozart şeklinde küçük küçük çikolatalar var. Kimileri bu durumu çok severken kimileri ise Viyana’nın bu özel insanı yoğun olarak ticari amaç için kullanmasını oldukça rahatsız edici buluyor. Karar sizin. Gittiğinizde siz de bu durumu kendiniz yorumlayabilirsiniz.

mozart çikolatası

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. Ayşe Ayla Dağıstan dedi ki:

    Mozart evi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. İlk defa bir ünlünün evi eşyasız ve anlatım masala dayalı. Mozart’tan ziyade onun zamanı ve onunla iletişimde bulunanlar anlatılmış. Ayrıca fiyatta çok pahalı. Yetişkin 11 Euro. Çocuktan da 4 Euro tahsil ediyorlar. Bu evi ziyaret edecek olanlar çok iyi düşünmeliler. Bu giriş bedeline değmez. Kendimi enayi olarak gördüm ve de çok üzüldüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.