Madrid Plaza Mayor Meydanı

Madrid Plaza Mayor Meydanı Hakkında Detaylı Bilgi

Madrid’de yer alan meydanlardan bir diğeri de plaza mayor meydanıdır. Plaza mayor meydanı Madrid’in ana meydanlarından biridir. Meydan Madrid’in diğer bir güzel meydanı olan Puerta del sol meydanına sadece yürüme mesafesindedir. Bu güzel meydana gelmişken diğer meydanı da görmeyi unutmayın.

madridde gezilecek meydanlar - Madrid Plaza Mayor Meydanı

Genelde turistler bu meydana çok ilgi duyarlar. Meydanın diğer bir özelliği ise meydanda yer alan 3 katlı ve güzel balkonlu evlerdir. Genelde meydanı görmeye gelen turistler bu evlerin resmini çekebilmek için adeta birbirleri ile yarışırlar.

Madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanının gece görüntüsü

Bu evlerin en büyük özelliği ise evlerde yaşayan insanların Madrid’in en zengin kesiminin olmasıdır. Meydanın kuzeyinde ise dört katlı bir bina göreceksiniz. Bu binanın adı ise Casa de la Panaderia‘dır.

madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanının hikayesi

Bina 1590 yılında yapılmıştır. Binanın dış cepehesi son derece dikkat çekicidir. Dış cephesi renkli fresklerle kaplıdır.

madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanı

Meydanı görmeye gittiğinizde meydanda yer alan kafe ve restaurantlarda oturarak bu güzel mekanın tadınını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ancak turistik bir alan olmasının getirdiği pahalılığı göz önünde bulundurmayı unutmayın.Bu güzel meydanın tasarımı Felipe II ve Juan de Herrera’ya aittir.

madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanında yer alan balkonlu evler

Meydan eski zamanlarda idamların gerçekleştirildiği bir alan olarak kullanılıyormuş. Geniş meydanda ölüm cezasına çarptırılan suçlular burada meydanın tam ortasında halkın gözleri önünde idam ediliyormuş. Ayrıca boğa güreşi gösterileri de bu meydanda yapılıyormuş.

madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanında yer alan kafe ve restaurantlar

Madrid Plaza Mayor Meydanına Ulaşım

Meydan şehrin en merkezi noktasında yer almaktadır. Bu nedenle meydana ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Meydana yürüyerek rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabileceğiniz gibi metro ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Metronun 2 numaralı hattını kullanarak meydana gidebilirsiniz.

madridde gezilecek yerler - Madrid Plaza Mayor Meydanında yer alan kafeler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.