Campo Dei Fiori Meydanı: Roma Çiçek Meydanı

Roma’da yer alan meydanlar denilince akla hemen Roma’nın en güzel meydanı olan campo dei fiori meydanı yani (Roma çiçek meydanı) gelir.

Campo Dei Fiori Meydanı: Roma Çiçek Meydanı

Campo Dei Fiori Roma içerisinde bulunan önemli ve son derece eğlenceli meydanlardan biridir. Meydan dikdörtgen şeklindedir. Tiber nehri ile navona meydanı arasında yer alır. Meydanın ismi ilginç ve çok romantik bir hikayeye sahiptir.

Campo dei fiori meydanının hikayesi

Campo dei fiori meydanının hikayesi, fiori İtalyancada çiçek anlamına gelir. Meydan, adını pompeonun aşık olduğu kadın olan fiori den alır. Meydanın anlamı İtalyancada çiçek anlamına geldiği için bu meydan her zaman rengarenk ve çiçeklerle süslenmiş bir şekildedir. Özellikle meydan cumartesi günleri ayrı bir hareketli ve kalabalık olur. Meydanda sağlı sollu baharatçılar, balıkçılar, makarna satıcıları ve daha bir çok gıda satıcısı da yer alır.

Campo de' Fiori, Rome, Italie

Roma’da yer alan her meydan gibi Campo Dei Fiori de oldukça eğlenceli ve keyifli bir meydandır. Gündüzleri ayrı bir tat geceleri ise ayrı bir tat verir. Roma’da yer alan meydanlar zaten birbirinden güzel ve keyiflidir.

Roma’ya gittiğinizde bana göre atlamamanız gerekenlerden biri de Roma’nın kendine has bu meydanlarında hem gece hem de gündüz vakit geçirmeyi asla atlamayın.

romada yer alan meydanlar

Çiçeklerle süslenmiş bu güzel meydan gündüzleri sayısız ve sınırsız meyvelerin sergilendiği bir hale bürünür. Geceleri ise muhteşem ışıklandırması eşliğinde barların ve restoranların adeta birbirleri ile yarıştığı muhteşem bir mekana dönüşür.

Roma çiçek pazarı meydanı

Bu meydanda oturup yemeğinizi yerken tarihe de aslında tanıklık etmiş olacaksınız. Çünkü zamanında bu meydan tarihte önemli yarışların, idamların ve çok önemli organizasyonların yapıldığı bir meydanmış. Bu arada campo Dei Fiori Meydanına verilen isim Roma’da yer alan çiçek pazarı meydanı. Ülkemizde meydan daha çok bu isimle anılıyor.

Romada yer alan meydanların gece görüntüsü

Meydanda büyük bir heykel göreceksiniz. Campo Dei Fiori meydanında yer alan heykel , Giordano Bruno’nun heykelidir. Giordano Bruno önemli bir filozoftur. Ancak fikirleri o dönem insanlara ters gelmiş ve bu ünlü filozof diri diri yakılarak idam edilmiştir. Filozofun savunduğu fikir ise dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylemesidir.Heykelin burada olmasının nedeni ise filozof tam heykelinin bulunduğu noktada yakılmıştır. Meydan piazzo navona ya oldukça yakındır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.