Napoli Hakkında Bilgi

Napoli Gezi Rehberi

Tatil için İtalya’ya gidenler oldukça önemli ve farklı bir hikayeye sahip olan Napoli’yi de görmeden dönmek genelde istemezler. Napoli Roma ve Milano’dan sonra en büyük 3. şehirdir.

italyada gezilecek yerler - napoli pompeiye ulaşım

Napoli’nin özelliklerinden biri de pizanın burada doğmuş olmasıdır. Bu nedenle burada pizza yemenin keyfi çok başkadır. Napoli diğer İtalya şehirlerine oranla güvenlik konusunda bazı eksiklikleri olan bir yerdir. Genelde ülkede en çok hırsızlık olayları burada yaşanır. Bu nedenle bu şehri görmeye gittiğinizde dikkatli olmanızda fayda vardır.

napoli pompei hakkında detaylı bilgi

Güvenlik sıkıntısı yaşanmasına rağmen gerçekten en çok görülmesi gereken güzel şehirlerden biridir. Zaten şehri görmeye giden pek çok insan hayranlıklarını sürekli dile getirmektedirler. Napoli dar sokakları ve eski kendine has napoli evleri ile gerçekten son derece özel ve güzel bir yerdir.

Napoli’de yaşayan insanlar kendilerini İtalyan olarak görmezler. Dünyanın neresine giderlerse gitsinler nerelisin sorusuna napoliliyim derler. Napoli maalesf bu denli güzel olmasına karşın mafya ve devlet çatışması arasında kalmış bir şehirdir. Mafya ve devlet bu şehri yönetmek konusunda sürekli çatışmaktadırlar. Mesela şehri gezmeye gittiğinizde kenarlarda çöp yığınları bolca görebilirsiniz. Bunun nedeni mafya ile devlet şehrin çöp işlerinde bir türlü anlaşamamaktadırlar ve mafya sürekli devlete ait çöp tenekelerine zarar vermekte, çöp arabalarını yıkıp yağmalamaktadır.

Napoliyi eğer görmeye gideceksiniz size tavsiyem burada yer alan dar ve uzun sokaklara fazla yalnız girmemenizdir. Çünkü burada suç oranı çok yüksektir ve bu dar sokaklarda çok daha savunmasız kalabilirsiniz.

Napoli diğer İtalya şehirlerine nazaran oldukça ekonomik ve uygun bir şehirdir. Eğer Napoli’ye gitmeyi düşünüyorsnız buradan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Napoli Pompei Hakkında bilgi

Pompei Napoli’de yer alan gezilip görülmesi gereken son derece özel ve önemli bir yerdir.

Pompei’ye Ulaşım

Pompei’ye napoliden tren kalkmaktadır. Napoli pompei arası 40 dakika sürmektedir.

Pompei MS. 79 yılında patlayan vezüv yanardağının yarattığı etkinin adeta sergilendiği bir alandır.

Napoli Pompei’nin Hikayesi

Burayı görmeye gittiğinizde gerçekten çok etkileneceğiniz belki de hüzüleneceğiniz pek çok görüntü ile karşılaşacaksınız. Eskiden ülkenin en zengin ve en varlıklı insanları burada yaşarlarmış. Paranın vermiş olduğu azgınlık burada ciddi boyutlara gelmiş. Şehrin adeta yarısından çoğu eşcinsel sapkınlıklara yönelmiş. Hatta imparator kendi kız kardeşlerine aşık olarak yapılabilecek en sapkın hareketi yapıyormuş. Şehrin her tarafı genelevlerle çevriliymiş.

napoli pompeide taşlaşmıi insanlar - napoli pompei

Burada yaşıyan insanların yüzde 60’ını asil yüzde 40’ını ise köleler oluşturmaktaymış. Asillerin en büyük eğlencelerinden biri de yemek yemekmiş. Hatta bazı tarihçilerin anlattıklarına göre yemeklerini yedikten sonra kaz tüylerini kullanarak kendilerini kustururlarmış. Bunun nedeni ise kusarak daha önce yediklerini çıkartmak ve daha fazla yemek yemekmiş.

napoli pompeide taşlaşmış insanlar

Pompeide yanardağın patladığı gün herşey normal seyrindeymiş. Şehirde hafif bir deprem de olmıuş. Fakat insanlar pek de bunu sallamamışlar Daha sonra ise vezüv yanardağından hafifçe küller şehre doğru gelmeye başlamıştır fakat halk sık sık yaşadığı bu durumu da fazla ciddiye almamıştır. Ancak şehre doğru inen küllerin arkasından daha güçlü ve daha yoğun bir kül tabakası şehre doğru gelmektedir. Halk işte o zaman tehlikenin boyutunu anlar. Paniğe kapılanlar hızla rıtıma doğru koşmaya başlar. İnsanların pek çoğu ise kendini evine kapatır.

pompeide taşlaşmış insanlar- pompeinin hikayesi

Rıhtıma koşanların sonu ise korkunç olur. Çünkü rıhtıma doğru ulaştıklarında denizin çok hareketlendiğini, dalgaların insan boyutuna ulaşarak gemileri fırlattığını görürler. Üzelerine ise kızgın taşlar ve yoğun kül yağmuru yağmaya başlar.

Kendini eve kapatanlar da aslında aynı kaderi yaşar. Etrafı yoğun bir şekide saran kükürt dumanından zehirlenmemek için dışarı çıkarlar ancak bu sefer de üzerlerine kızgın taşlar düşer. Bu korkunç doğa afetinden koca şehirde kimse kurtulamamıştır ve şehirn yokolması ise sadece bir kaç saat sürmüştür. Burada yaşayan 16. bin kişilik nüfus bir anda taş olmuştur.

Vezüv yanardağının püskürttüğü küller Mısır, Suriye ve Anadoludan da hissedilmişti. Burayı gezmeye gidenleri çok enteresan bir görüntü beklemektedir. Yaşanan doğa felaketi anı sanki bir film seti gibi burada tüm gerçekçiliği ile durmaktadır. Adeta zamanın durdurulduğunu hissedecek ve o felaketin yaşandığı güne gideceksiniz.

pompeide taşlaşmış insanlar

Burada çocuğu ile birlikte kaçmaya çalışırken taş olmuş insanlar, elleri ile başını tutmuş ne yapacağını düşünen çaresiz insanların taş olmuş bedenleri, rıhtıma doğru kaçmaya çalışan ama kaçmayı beceremeyen çaresiz insanların bedenlerini, yerde birbirine sarılarak yatan insanların bedenlerini, fırından daha yeni çıkmış domuz yemeğinin taşlaşmış görüntüsünü, yerinden bile kalkmaya fırsatı olmayan taşlaşmış insan bedenlerini ve daha pek çoğunu göreceksiniz. Buraya taşlaşmış insanların şehri pompei denmesinin nedeni budur.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.