Sakız Adası Kalesi

Sakız Adası Kalesi Hakkında Bilgi – Sakız Adasında Gezilecek Yerler

Bütün tatil beldelerinde kalelere her zaman yoğun bir ilgi vardır. Sakız adası kalesi de aynı şekilde çok yoğun bir turist akınına sahiptir. Hatta adanın en popüler mekanları arasında diyebilirim. Sakız adası kalesi bizans döneminden kalma oldukça özel bir kaledir. O dönem adanın idari merkezi olarak hizmet verebilmesi için yapılmıştır.

Ancak pek de modern olmayan görüntüsü nedeni ile beğeni kazanmayan sakız adası kalesi daha sonra cenevizlilerin egemenliği döneminde bir miktar değiştirilerek daha modern bir yapıya dönüştürülmüştür. Yapılışı esnasında ise kalede çok farklı mimari tarzlara kullanılmıştır.

Bu arada kalenin diğer bir önemli özelliği ise kuleleridir. Çünkü kalenin tam 9 adet kulesi vardır. Sakız adası kalesinin içinde bazı osmanlı komutanlarının mezarları, sakız adası piskoposu Platonos’un makamı, Agios georgios tapınağı, jüstinyen müzesi ve bayraklı cami yer almaktadır.

Sakız adası farklı tarzı ve mimarisi ile aslında size bir tür tarih sunacağını daha adaya adım atar atmaz hissettiriyor. Eğer bu adayı gezmeyi planlıyorsanız size bu güzel kaleyi de görmenizi ve kalede bolca fotoğraf çektirmenizi öneririm.

Sakız Adası Kalesi Hakkında Bilgi - Sakız Adasında Gezilecek Yerler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.