Madrid Gezi Rehberi

Madrid Hakkında Genel Bilgiler

İspanya’nın başkenti Madrid Avrupa’nın en tanınmış ve en hareketli şehirlerinden biridir. Madrid’in en büyük özelliği şehrin futbol takımının Avrupa’da çok ciddi başarılar elde etmesidir. En ünlü ve en başarılı futbolcular bu şehrin takımında oynamaktadır. Hatta bir çok insan için Madrid bir futbol şehri olarak kabul edilmektedir.

madrid gezi rehberi - madrid'de gezilebilecek müzeler

Madrid tarihi ve mimari açıdan İspanya’nın diğer önemli şehri olan Barcelona’nın yanında biraz sönük kalmaktadır. Ancak bu sönüklüğü sizi yanıltmasın çünkü Madrid son derece keyifli ve hareketli bir şehirdir.

madrid-gezi-rehberi-reina-sofia-müzesi.jpg

Madrid’de gündüz gün içerisinde müze, sanat galerisi ve bir çok tarihi yapıları gezebilir sonrasında da operaya ve baleye gidebilirsiniz. Madrid’in en ünlü müzeleri prado müzesi, reina sofia müzesi ve thyssen bornemisza müzesidir.

madrid gezi rehberi - prado müzesi

Madrid’de yer alan plazo mayor  meydanı Madrid’de gezilebilecek önemli mekanlardan biridir. Meydan bir alışveriş merkezi meydanı olarak kullanılmaktadır. Meydanda 136 adet bina ve büyük de bir avlu yer almaktadır. Bu avluya açılan 437 adet de balkon bulunmaktadır. Zamanında bu balkonlardan boğa güreşlerini ve pek çok organizasyonu izlerlermiş insanlar.

madrid gezi rehberi - plazo mayor  meydanı

Ayrıca şehrin sembolü olan ayı heykeli de bu meydanda yer almaktadır. Mesafelerin ölçüldüğü sıfır kilometre taşı da aynı şekilde burada yer almaktadır.

madrid gezi rehberi - thyssen bornemisza müzesi

Elbetteki Madrid’in en önemli aktivitesi olan boğa güreşi de burada en popüler aktiviteler arasındadır. Eğer hayvanlara yapılan bu zulmü seyretmek istiyorsanız boğa güreşleri Madrid’in dünyaca ün yapmış arenası olan Las ventas arenasında yapılmaktadır. Ancak boğa güreşleri mayıs ve ekim ayları arasındaki pazar günlerinde düzenlenmektedir. Mayıs ayında şehirde san isidro festivali düzenlenmektedir. Bu festival boyunca da her gün boğa güreşi yapılmaktadır.

madrid gezi rehberi - Las ventas arenası

Madrid’de gece hayatı

Gündüzleri son derece hareketli olan Madrid’in geceleri de bir okadar hareketlidir. Madrid’de yer alan bir çok gece kulübü sabaha kadar açıktır. İsterseniz bu gece kulüplerinde hoş vakit geçirebilir ya da ülkenin simgesi olan flemenko gösterisi izlemek için özel mekanlara gidebilirsiniz. Avrupa’da yer alan bir çok şehre nazaran Madrid’in gece hayatı dünyaca ün yapmış güzelliğe ve harekete sahiptir. Madrid’de yer alan pek çok gece kulübü zaten dünyaca ünlüdür.

madrid gezi rehberi - madrid gece hayatı

Madrid’e ne zaman gidilmeli

Madrid’de yazlar oldukça sıcak geçer. Pek çok turist aslında yaz aylarında Madrid’e gelemyi tercih ederken aslında şehri gezmek için en ideal zaman nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Bahar döneminde Mardid’de hava sıcaklığı 18 ile 25 derece arasında değişiklik göstermektedir. Madrid’in iklimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.