St. Petersburg’da Alışveriş

Yurt dışı seyahatlerinde özellikle gittiğim yerlerden ülkeme dönerken yanımda ne getirebilirim kısmı benim için çok önemlidir. St. petersburg’da alışveriş konusuna girersek aslında şehir tam bir alışveriş cenneti diyemeyeceğim. Ancak belli başlı özel eşyalar, şanslıysanız bazı değişik tasarım kıyafetler ve klasik hediyelik eşyalar dışında çok da alternatifle karşılaşacağınızı umut etmeyin.

St. Petersburg'da Alışveriş

Öncelikle St. Ptersburg alışveriş merkezi olarak elbette ülkemizle kıyaslanamaz bile. Eğer gittiğiniz yerlerden hediyelik eşya dışında özel bazı tasarımlar ya da kıyafetler almayı seviyorsanız şehirde merkezde yer alan Galeria alışveriş merkezine kesinlikle bir uğrayın. St. Petersburg’un en büyük Avrupa’nın ise sayılı alışveriş merkezlerinden biridir bu alışveriş merkezi.

St. Ptersburg alışveriş merkezi

Alışveriş merkezinde çantadan, ayakkabıya ve kıyafete her türlü seçenek rahatlıkla bulabilirsiniz. Mevsime bağlı olarak kürklü kıyafetler ve kürklü hediyelikler de şehirde oldukça yaygın. Galeria adındaki bu alışveriş merkezini St. Petersburg seyahatim boyunca bir kaç kez gezme şansı yakaladım. Eğer soğuk havalarda şehri ziyarete giderseniz bazı küçük molalara kesinlikle ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu nedenle bu AVM bu noktada çok işe yarıyor diyebilirim. Alışveriş merkezine ise ulaşım son derece kolay. İllaki bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Ploshad Vostanya veya Moskovsky Vakzal Metro istasyonlarına ve Nevsky Caddesine  yürüyerek 5 dakikalık mesafede yer alıyor. İçinde ayrıca yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz kafe ve restaurantlar da yer alıyor.

St. Ptersburg galeria alışveriş merkezi

Gelelim St. Petersburg’dan hediyelik eşya ne alınır mevzusuna. Aslında hediyelik anlamında şehirde oldukça farklı alternatifler yer alıyor. Rusları simgeleyen ya da şehri simgeleyen pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ben şehirden evime dönerken kendim için ve sevdiklerim için çok farklı ve çok güzel hediyelikler bulmuştum. Sizin de birbirinden güzel hediyelikler bulabileceğinizi düşünüyorum.

Şehirde malum soğuk havalar ve çetin kışlar çok meşhur. Bu nedenle de bu soğuk havalardan korunmak için Ruslar genelde siyah ve kürkten yapılma kalpaklar takıyorlar kafalarına. Bu kalpaklar ise onların zaman içinde simgeleri olmuş. Üzerinde ülkelerinin bayrakları olan siyah ve oldukça şık kalpaklar var. Bu kalpaklardan alıp evinizde aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

rus kalpakları

Elbette Rusya denilince akla hemen Matruşkalar gelir. Şehrin her yerinde tüm hediyelik eşya dükkanlarında bir sürü seçeneklerde matruşka göreceksiniz. Ancak ben St. Petersburg’a gitmeden önce matruşkaları çok sıradan bulurdum. Ancak almak için hediyelikçileri gezerken matruşkanın onlar için ne denli özel bir süs eşyası olduğunu öğrendim ve tüm fikrim değişti.

St. Petersburg'dan hediyelik eşya ne alınır - matruşka çeşitleri St. petersburg

Öncelikle matruşka denilince önünüze binlerce seçenek sunuluyor. Genelde el yapımı olanları makul. El yapımından sonra sayıca fazla olanları makul. Fiyat da buna göre değişiyor. İçinden ne kadar çok bebek çıkarsa matruşka o kadar iyi demek. Renk, desen ve bebek sayısı değişiyor. Elbette boyut da değişiyor. Matruşkalardan kolyeler, yüzükler, tokalar, araba süsleri gibi çeşitli hediyelikler de yapmışlar. Bunun yanında bazı hediyelikçilerde ise üzerini kıymetli taşlarla süsledikleri matruşkalar var. Gösterişi sevenlerdenseniz bu tarz hediyelikler de alabilirsiniz.

Diğer bir özel hediyelik ise faberge yumurtaları oluyor. Bu yumurtalar adeta matruşkalardan daha popüler diyebilirim. Çok da güzel ve farklı görünüyorlar. Yumurtaların içi açılıyor ve genelde takı kutusu olarak kullanılıyor. Yumurtada çeşit konusunda kendilerini aşmışlar resmen. Boyutlar çok değişiyor. Küçücük bir yumurta da alabilirsiniz, kocaman bir yumurta da alabilirsiniz. Fonksiyonel de bir hediyelik diyebilirim. Gene aynı şekilde bazı hediyelikçilerin vitrinlerinde çok şık yumurta tasarımları göreceksiniz. Olmuşken bu olsun diyebilirsiniz.

faberge yumurtaları - St. petersburg alışveriş

Karşınıza çıkacak olan diğer meşhur hediyelikleri de paleh kutuları oluyor. Bu kutuların üzerindeki desenler de gene el emeği göz nuru desenler. Genelde gene bu kutular da takı kutusu olarak düşünülmüş ve bu kutular harika bir hediyelik olarak değerlendirilebilir.

st. petersbug hediyelik eşya - paleh kutuları

Rus denilince akla Rus votkası da gelir elbette. Kendinizi için ya da sevdikleriniz için meşhur Rus votkalarından da alabilirsiniz.

rus votkası

Şal takmayı sevenlerden misiniz? Eğer şal sevenlerdenseniz ya da şal kullanmayı seven bir tanıdığınız varsa Rus şallarının son derece meşhur ve oldukça da şık olduklarını söylemek isterim. Aynı şekilde Rus şallarını da pek çok hediyelikçide rahatlıkla bulabilirsiniz.

rus şalları

Porselen, hediyelik anlamında ne kadar mantıklıdır bilinmez ancak St. Petersburg porsleneleri ile ünlü bir şehir. Son derece ince ve el yapımı porselenlerden sanat eserleri yaratıyorlar adeta. Eğer kırmadan evinize kadar getirebileceğinize inanıyorsanız kesinlikle tercih edebilirsiniz. Çünkü çeşitler ve desenler oldukça güzel. Ben porsenel konusunda kendime güvenemediğim için cesaret edemedim. Çünkü dokunduğunuzda da fark edeceksiniz oldukça inceler.

rus porselenleri

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.