Roma’da Ulaşım Sistemi

Bu yazımda Roma’da ulaşım sistemi, Roma ulaşım kartı, Roma havaalanı şehir merkezi ulaşımı, Roma metro hattı ve Roma şehir içi ulaşımı hakkında detaylı bilgi vermeye ve yaşadıklarımı anlatmaya çalışacağım.

Türkiye’den Roma’ya ulaşım – İstanbul’dan Roma’ya ulaşım

Roma, Türkiye’den özellikle de İstanbul’dan en kolay ulaşımı sağlanabilen şehirlerden biri. Roma’ya bir çok hava alanı firmaları sık sık kampanyalar yaparak oldukça ekonomik fiyatlara uçuşlar gerçekleştiriyorlar. Roma’ya genelde Pegaususun ve Türk hava yollarının kampanyaları çok oluyor. Bunun yanında Alitalia gibi hava yolu firmalarının da Roma’ya uygun seferleri olabiliyor. Sezonda Bodrumdan da Roma’ya uçak seferleri oluyor. Roma’da 2 adet hava alanı yer almakta.

THY, Pegasus, ve diğer büyük hava şirketlerinin kullandığı Leonardo da Vinci hava alanı. Ciampino Havaalanı ise Avrupa içinde yer alan ekonomik hava yolu şirketlerinin tercih ettiği bir hava alanı. Roma’ya bilindik hava yolu şirketlerinin yanında sefer düzenleyen diğer hava yolu şirketleri ise, Meridianafly, Blu-Express, Easyjet, Ryanair, Wizzai ve Vueling gibi hava yolu şirketleri Roma’ya oldukça uygun fiyatlara uçuşlar gerçekleştiriyor.

roma şehir içinde otobüslerle ulaşım

İstanbul ve Roma arası uçakla 2,5 saat sürüyor.

Roma Tren Hattı

Tren bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da oldukça yaygın ve rahat bir ulaşım şekli. Roma’dan İtalya içinde yer alan diğer bölgelere trenle rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bir dipnot olarak vermek isterim. Eğer çoklu tren yolculuğu yapacaksanız, yani İtalya içinde sıkça trene binecekseniz size rail pass adındaki tren biletini öneririm. Rail pass fazlaca tren yolculuğu yapacaklar için oldukça mantıklı.

Rail pass hakkında bilgi

Eğer tren yolculuğu planlıyorsanız bilmeniz gereken burada 2 tip indirimli kart olduğu. Eurail ve Interrail isimli kartlar. Sizin alacağınız kart ise Interrail ve Italy Rail Pass. İster tüm Avrupada geçerli olan bileti alabilirsiniz isterseniz de sadece İtalya sınırlı olan bileri alabilirsiniz. Tatil planınıza bağlı.

Trene bindiğinizde sizi neler bekliyor. Evet Avrupa da trenler ülkemizdeki trenlerden oldukça farklı. Öncelikle bazı trenlerde istediğiniz yere oturamıyorsunuz. Bunlar hızlı trenler ve gece trenleri Eğer gece trenine ya da hızlı trene bindiyseniz bir koltuk numarası şart. Ben size rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Bilet gişelerinden ya da internetten rezervasyonunuzu rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Rezervasyon şartı olmayan trenlerde ise herhangi bir koltuğa oturup seyahat edebilirsiniz. Bu nedenle tren bileti alırken kesinlikle rezervasyon gerekli mi değil mi önce ondan emin olun.

Roma Termini Tren İstasyonu

Roma termini tren istasyonu Roma’da yer alan en önemli istasyondur. İstasyon şehrin hemen merkezinde yer alır. Buradan bir çok uluslararası yere tren seferleri düzenlenir. Romadaki 2 adet metro hattı da burada kesişir. İstasyon gece 00:30 ile sabah 04:30 arası kapalı. Roma’da yer alan diğer istasyon ise tibutina istasyonu. Ancak bu istasyon termini kadar kapsamlı ve popüler değil. İstasyonun içinde turist danışma merkezi de yer alır. Yani burada adres sorabilir ya da aklınıza takılan sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz.

Roma Termini Tren istasyonu

Roma dan tren ile gidilebilecek birkaç şehre örnek verirsek ;

Roma – Venedik Trenle: 4 saat 36 dakika
Roma – Floransa Trenle: 1 saat 35 dakika
Roma – Paris Trenle: 14 saat 30 dakika
Roma – Bologna Trenle: 2 saat 45 dakika
Roma – Münih Trenle 4 saat 30 dakika

İtalyadaki Tren Tipleri

İtalya da tercih edeceğiniz trenler çok çeşitli ve çok kapsamlı. Kesinlikle tek tip tren burada yok. Tercih edilen trenler;

Eurostar (ES): Şehirler arası çalışan bir trendir. Tren oldukça konforlu ve rahat bir yolculuk imkanı sunar. Bu nedenle bilet fiyatları biraz pahalı olabilir. Bu trenler aslında 2. Hızlı trenlerdir.

Alta Velocità (AV): İtalyada yer alan en hızlı trenler bunlardır. Bu nedenle de fiyatları diğer trenlere nazaran elbette daha pahalıdır. Rezervasyonun gerekli olduğu trenlerdendir. Bu arada bu trenin her hafta seferi yoktur. Biletleri ise çok çabuk tükenen bir trendir. O nedenle eğer bu trenle seyahat etmeyi planlıyorsanız son dakikaya bırakmamanızı öneririm.

InterCity (IC): İtalya içindeki büyük şehirler arası sefer yapan bir trendir. Yukarıdaki 2 tren gibi hızlı bir tren olmadığı için fiyatları daha ekonomiktir. Bu trende biletleri önceden ayırtmanıza gerek yok. Ancak diğer trenlerde olduğu gibi bu trende de son dakika bilet almaya kalkarsanız yer bulamayabilirsiniz.

InterRegionale (IR), Regionale (R) ve Diretto (D): İtalya içinde yer alan küçük ve büyük şehirler arası seferler düzenleyen bir trendir. Tren çok konforlu ve hızlı olmaması nedeni ile en ekonomik trendir.

Bu arada trene binmek isteyenler için önemli bir dip not olarak. Biletinizi trene binmeden önce istasyonlarda yer alan duvara monte edilmiş sarı ya da turuncu makinelere onaylatmanız gerekir. Bunu atlamayın.

Roma Fiumicino (FCO) havaalanından şehir merkezine ulaşım

Fiumicino (FCO) havaalanı Roma’nın en büyük hava alanıdır. Şehir merkezine uzaklığı ise 26 km. dir. Hava alanından şehir merkezine oldukça zahmetsiz ve rahtça ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Otobüslerle, trenle, shuttle ile ya da taksi ile şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz.

Fiumicino (FCO) havaalanından Roma şehir merkezine tren ile ulaşım

Hava alanından şehir merkezine iki tane tren hattı gitmektedir. Bu tren hatları;

Leonardo Express Tren Hattı :

Bu tren ile Romanın tam merkezinde yer alan ve diğer tüm trenlerin de buradan hareket ettiği bir istasyon olan terminiye gidebilirsiniz. Tren her 30 dakikada bir kalkmaktadır ve havalanından termini tren istasyonuna 35 dakikada gitmektedir. Tren saatleri ise hava alanından gündüz 06:36 ile akşam 23:36 saatleri arasında seferler vardır. Terminiden ise, sabah 05:52 ile akşam 22:52 saatleri arasında seferler vardır. Tren ücretleri ise 15 euro. Biletleri isterseniz gişelerden isterseniz de internetten satın alabilirsiniz.

Metropolitan Train Tren Hattı:

Diğer bir tren hattı da Metropolitan Trainlerdir. Bu tren diğerinden farklı olarak roma termini istasyonunda durmaz. Tiburtina ya da Ostiense istasyonlarında inebilirsiniz ve buradan metronun B hattı ile gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Roma Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Terravision otobüsleri: Aslında Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda  gitmenin en ekonomik ve belki de en kolay yolu bu otobüsler. Otobüs termini istasyonuna gider ve süresi de 55 dakikadır.

Sitbusshuttle: Sitbusshuttle Roma şehir merkezi ve hava alanı ile hava alanı ve Roma şehir merkezi arasında sürekli seferler düzenler. Roma merkezde Via Marsala-Piazza Cavour dan her 45 dakika da bir kalkar. Saatleri ise sabah 08:30 ile akşam 00:30 arasındadır. Havaalanından ise sabah 08:30 ile akşam 00:30 saatleri arasında ve ortalama 45 dakikada bir kalkar.

Roma hava alanından şehir merkezine otobüsle ulaşım:

Otobüs durakları terminal 1 de alt katta yer almaktadır. Buradan şehir merkezine otobüsle geçebilirsiniz. Otobüs biletlerini ise terminal 1’de bagaj bölümünün hemen yanında yer alan Tabaccheria dan temin edebilirsiniz. Bu otobüslerle dilerseniz metro duraklarından herhangi birine ya da termini istasyonuna ulaşabilirsiniz.

romada ulaşım

Roma Ciampino (CIA) Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Eğer uçağınız iniş olarak bu hava alanını tercih ediyorsa Roma merkeze buradan otobüs, taksi ve shuttle ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ciampino (CIA) Havaalanı Roma’nın 15 km güneyinde yer alır. Buradan şehir merkezine direkt olarak metro yok.

Roma Ciampino (CIA) Havaalanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım:

Otobüslere binmeniz için terminal binası dışına çıkmanız gerekir. Otobüslerle metronun A hattında Anagnina durağına giderek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.Otobüs biletleri 1 ile 2 euro arası. Otobüsten indikten sonra metro ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metro bileti de 1,5 euro.

Terravision otobüsleri: Bu hava alanında da şehir merkezine gitmek için Terravision otobüsleri yer almaktadır. Otobüsler her 30 dakikada bir kalkar ve yol 40 dakika sürer. Bilet fiyatı da 6 eurodur.

Sit bus shuttle: Eğer bu hava alanından Roma şehir merkezine ulaşımın en kolay yolu hangisi derseniz Sit bus shuttle otobüsleri derim. Bilet fiyatları 6 eurodur ve yolculuk ortalama 40 dakika sürer.

Ciampino (CIA) Havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşım: Hava alanından şehir merkezine taksi ile sabit ücret 30 euro. Bu fiyata bagajınız da dahil.

roma metrosu - roma ulaşım rehberi

Roma şehir içi ulaşım

Bu arada Roma şehir içi ulaşım konusunda sizi yormayacak şehirlerden biri. Şehir içinde 2 tane metro hattı var. Kırmızı ve mavi hatlar. Metro, Roma da oldukça yaygın ve son derece de kullanışlı. Şehir çok büyük olmadığı için ulaşım her yere kolaylıkla sağlanabiliyor. Bu metro hatları şehrin göbeğinde yer alan termini istasyonunda kesişiyor.

Roma metro hattı

Metro Cuma ile cumartesi günleri saat 02:00 ile 05:00 arası hariç sürekli yolcu taşımakta. Cumartesi harici diğer günlerde ise metro sabah 05:30 saatleri ile gece 23:30 saatleri arasında açık. Metronun Roma’da yer alan bir çok önemli eserin bulunduğu noktalara durakları yer almakta. Bunlardan bazıları İspanyol merdivenleri ve kolezyum gibi. Ancak Roma çok büyük bir şehir değil. Bu nedenle gezmek istediğiniz bölgeyi ya da yapıyı seçerek ona en yakın mero durağında inip diğer eserlere ya da yapılara yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Biz, Roma’da tatil yaptığımız süre boyunca sürekli metro kullandık. Kesinlikle metrosu çok kullanışlı ve ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Ancak Roma metrosu Avrupa’nın en eski metrolarından biri olduğu için biraz bakımsız ve pis geldi bana. Ancak, açıkçası Roma metro hattı nın işimi çok kolaylaştırdığını kesinlikle söyleyebilirim.

Roma’da en yaygın ve en kullanışlı ulaşım şekli metro demiştik. Ancak buna ilaveten otobüsler de Roma da son derece kullanışlıdır. Otobüslerle beraber tramvaylar da hem oldukça ucuz hemde kolay ulaşım sağlamaktadır.

roma şehir içinde ulaşım

Roma şehir içinde otobüsle ve tramvaylarla ulaşım

Roma’da aynı metro gibi oldukça gelişmiş ve birbiri ile çok güzel bir şekilde bağlantılı çalışan otobüs ve tramvaylar yer almakta. Otobüslerin içinde ve duraklarda elektronik göstergeler var. Böylece binmek istediğiniz otobüsü ve inmek istediğiniz durağı kolayca belirliyebiliyorsunuz.

romada tramvay ve metro ile ulaşım - romada ulaşım

Roma şehir içinde taksi kullanımı

Roma’da taksiler beyaz renkte. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya da da taksilerin tepesinde taxi yazısı var. Roma’da genelde taksilerde sabit fiyat geleneği var. Taksici sizi genelde dolaştırmadan hızlıca istediğiniz yere götürüyor. Mesela hava alanından şehir merkezine taksiciler taksimetre açmıyorlar. Baştan fiyatı sorup öyle binin. Şehir içi taksi kullanımında ise bizden farklı olarak her bagaj için ekstra para alıyorlar. Bagajın yanında eğer taksiye 4 kişiden fazla binmeyi planlıyorsanız ekstradan gene para vereceğinizi bilmelisiniz.

romada taksi ile ulaşım

Roma da Şehir İçi Ulaşım Fiyatları

Roma da 3 tip toplu taşıma bileti mevcut. Biri 75 dakika geçerli olan bilet, diğeri tüm gün geçerli olan sınırsız bilet ve sonuncusu 3 günlük sınırsız bilet.

75 dakika geçerli olan bilet: İsminden de anlayacağınız gibi biletin geçerlilik süresi 75 dakia.

Günlük sınırsız kullanılabilen bilet: Bu bilet ise gün içerisinde tüm metro, tramvay ve otobüslerde sınırsızca kullanabileceğiniz bir bilet. Ancak bilmeniz gereken bilet gece saat 00:00 de geçerliliğini yitiriyor.

3 günlük sınırsız bilet: Bu bilet genelde turistlerin en çok tercih ettikleri bilet türü. Çünkü Roma’ya genelde 3 günün altında gezi düzenlenmiyor. Bu bilet ise 3 gün boyunca her türlü metro, otobüs ve tramvaylardan sınırsızca faydalanmanızı sağlıyor.

Bazı Avrupa şehirlerinde geçerli olan bileti okutma meselesi Roma’da da geçerli . Yani biletinizi satın almanız yeterli değil. Otobüslerin içinde bir kutu var ve bu kutu otobüsün hem arkasında hem de önünde yer alıyor. Otobüse bindiğiniz anda biletinizi bu kutuya okutmalısınız. Kutu biletinize tarih ve saat yazacak. Biletler kontrolörler tarafından belli aralıklarla kontrol ediliyor ve eğer biletinizde bu baskıyı görmezlerse size 100 euro para cezası ödetiyorlar. Yani kaçak yolcu muamelesi görüyorsunuz bir bakıma.

Roma hop on & hop off otobüsleri

Roma da tercih edebileceğiniz diğer bir ulaşım yolu da bu otobüsler olabilir. Üstü açık olan bu otobüsler genelde Roma’da yer alan önemli yapıları gezer ve önünde durarak yolcu indirip bindirir. Turistik bir otobüstür. Bu otobüsler hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

roma hop on hop off otobüsleri - romada ulaşım

Roma ulaşım kartı

Roma’da tatiliniz boyunca avantajlarından faydalanabileceğiniz bir tür indirim kartı Roma ulaşım kartı (roma pass). Aynı zamanda tüm metro, otobüs ve tramvaylara da sınırsız binmenizi ve bazı müzelere ücretsiz ya da indirimli girmenizi sağlıyor. .

Metro dışında otobüsler ve tramvaylar da şehirde sıkça tercih edilen ulaşım araçları arasında. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

8 Responses

 1. abdullah soyyiğit dedi ki:

  çok süper bir yazı olmuş tebrik ederim. ayrıca çok teşekkür ederim

 2. ilker tanrıöver dedi ki:

  merhaba,öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkürler ,gerçekten de çok faydalı oldu.benim bir sorum olacak,Roma Pass Card’la Hope on Hope off otobüslere bedava binilebiliyor mu acaba?

  • Ozgul Sunar dedi ki:

   Merhabalar;
   Yazılarımızı beğenmenize sevindim. Roma pass card maalesef hope on Hope off otobüslerinde geçerli değil. Pek çok turistik nokta arasında ring yapan bu otobüslere binmek için ayrı bir ücret ödemeniz gerekir.

 3. ÖZLEM ÇELİK dedi ki:

  MERHABA
  KALEMİNİZE SAĞLIK. ÇOK FAYDALI BİLGİLER VAR. BİR SORUM OLACAK HOP ON HOPOFF KARTINI MI ROMA PASS İ Mİ ÖNERİRSİNİZ

 4. ilker dedi ki:

  Terravisiondan bilet falan almayın arkadaşlar efendi gibi binini trene misler gibi gidin merkeze…Ne sıra var ne saygı..Üşüşen herkes otobüse saldırıyor.Biz kalabalıktan biletimiz elimizde olduğu halde alanda otobüse binemedik.Bir sonraki otobüs 1 saat sonra dediler bir de pişkin pişkin.10 euronun hesabını yapmayın..Binin trene…

 5. alptekin aygün dedi ki:

  bir haftadir her siteyi her yaziyi okuyorum ve gercekten okudugum en kapsamli anlatimdi cok tesekkurler bize gidisimizde cok yardiminiz olacak kulaklarinizi cinlatacagiz😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.