Zürih’te Ne Yapılır?

Zürih’te neler yapılır ve şehir nasıl gezilir?

Zürih, İsviçre’nin en büyük şehri bu nedenle turizm açısından son derece popüler. Peki, Zürih’te ne yapılır? Zürih, hem kışın hem de yazın ziyaret edilebilecek şehirlerden biri. Özellikle kışın coğrafi konumu nedeni ile ve etrafında kış sporları yapabilme imkanı sağlaması sebebiyle çok fazla tercih edilir.

zürihte ne yapılı

Biz, zürih’e yaz aylarında gittik ve her yer cıvıl cıvıl oldukça hareketliydi. Ben, Zürih şehrinin bu denli turistler tarafından tercih edilen hareketli bir şehir olduğunu bilmiyordum. Gittiğimde oldukça şaşırdım. Çünkü her yeri son derece hareketli, cıvıl cıvıl turist kaynıyordu.

Buraya gelen bir çok kişi Zürih’in başkent olduğunu düşünüyor olabilir, ancak bu yanlıştır. Çünkü İsviçre’nin başkenti Bern şehridir. Ancak tıpkı bizim ülkemizde yabancılar nasıl İstanbul’un başkent olmadığını duyunca şaşırıp kalıyorsa, Zürih için de aynı şey geçerli. Buraya gelen turistlerin çoğu buranın başkent olduğunu sanıyormuş. Bence şehir de kendini başkent sanıyor ya neyse.

Zürih, son derece medeni ve yaşam standartları çok yüksek, oldukça güvenli bir şehir. O nedenle ufak bir kültür şoku yaşamadık desek yalan olur. Gelelim Zürih şehrinde yapılacaklara. Öncelikle siz de benim gibi alışveriş caddelerini çok seviyorsanız sizi Bahnhof Strasse adındaki Zürih şehrinin meşhur caddesine alalım. Gezinize bu güzel caddeyi gezmekle başlayabilirsiniz. Cadde tahmin ettiğiniz üzere etrafı sağlı sollu mağaza ve kaffelerle çevrili gezmesi son derece keyifli geniş bir cadde.

Caddeyi gezdikten sonra aşağı doğru dar ve çok tatlı sokaklardan geçeceksiniz. Ben, bu dar sokaklarda bir sürü güzel foto yakaladım. Bu güzel sokakları da gezdikten sonra sağlı sollu karşınıza Zürih’in en turistik yeri olan lindenhof çıkıyor. Ben, burayı da çok beğendim. Muhteşem bir göl manzarası ve çok keyifli bir ortam burası. Zürih’te gezilecek yerleri daha detaylı anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Zürih gece hayatı

Son derece büyük bir şehir olduğu için dolayısıyla Zürih gece hayatı da oldukça hareketli. Şehirde bir sürü bar, gece kulübü ve konser mekanları var. Özellikle hava karardıktan sonra şehrin bambaşka bir kimliğe büründüğünü söyleyebilirim. Canlı müzik sevenlerdenseniz şehirde tarzınıza göre canlı müzik yapan yer bulmakta hiç zorlanmazsınız. Bu tarz eğlence mekanları daha çok eski şehir bölgesinde yer alıyor.

Şehirde son derece önemli bir üniversitenin yer alması burada genç nüfusun çok fazla olmasına da neden oluyor doğal olarak. Genç nüfus fazla olunca da gece hayatı canlı ve hareketli oluyor. Eğer bar ve kaffe tarzı gece hayatı sevenlerdenseniz de size limmat nehri civarını öneririm.

Gece hayatının Zürih’te ne denli hareketli ve geniş olduğunu size şöyle tanımlayabilirim. Avrupa şehirleri arasında en fazla kulüp Zürih’te yer alıyormuş. Aynı zamanda Zürih İsviçre’nin parti ve konser başkenti olarak kabul görmüş.

zürih gece hayatı

Zürih’e ne zaman gidilir?

Genelde en çok sorulan sorulardan biri Zürih’e ne zaman gidilir sorusu. Çünkü soğuk ve acımasız bir iklime sahip olduğunu biliyoruz bu şehrin. Biz bu şehre ağustos sonu gittik ve bence muhteşem bir hava vardı. Ne çok sıcaktı, ne de soğuktu. Eğer şehir gezmesine gidecekseniz bu şehre yaz aylarında gitmenizi öneririm. Çünkü, sokakları ayrı bir güzel, canlı ve keyifliydi. Biz, yaz ayında rahat rahat gezdik. Aynı tadı soğuk bir havada yaşayabileceğimi sanmıyorum.

Yaz aylarında gördüğü sıcaklık en fazla 29 – 30 derece iken, bahar aylarında 15 – 20 derece civarındaymış. Şehirde kışlar genelde kar yağışının çok fazla olduğu şekilde yaşanırken hava ısısı ilginç bir şekilde sıfırın altına çok da düşmüyormuş. En soğuk ve en karlı ay ocak ayıymış. Ocak ayında genellikle yoğun kar yağışı yaşarlarmış ve şehrin tamamı karlar altında kalırmış.

Zürihe ne zaman gidlir

Benim şahsi görüşüm bu şehri eğer gezmek istiyorsanız kesinlikle yaz aylarını tercih edin. Yani temmuz ve ağustos ayları son derece ideal olacaktır. Sadece benim görüşüm değil, zaten şehri gezmek için en ideal aylar olarak temmuz ve ağustos ayları diye kendileri de belirtmişler. Elbette kış tatili yapacaksanız ve kar seviyorsanız da kışın burası ayrı bir güzel olacaktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.