Zürih’te Gezilecek Yerler

Zürih gezi rehberi

Planladığımız uzun bir Avrupa seyahatine Zürih’i de ilave etmiştik ve aslında yolumun üzerinde olduğu için bu şehri görmek istemiş ve gezmiştim. Gitmeden önce Zürih’te gezilecek yerlere baktığımda aslında hiç de vasat bir şehir olmadığını, hatta gezilecek güzelliklerinin olduğunu gördüm.

zürihte gezilecek yerler

Ancak, şahsi görüşüm gezdiğim yerler arasında beni çok etkiledi, bir kez daha gitmek isterim diyebileceğim yerler arasında kesinlikle değil zürih. Ama gezmesi keyif veren bir şehir.

Biz, uzun bir Avrupa seyahati planlamıştık ve bu seyahatimiz esnasında yolumuz üzerinde Zürih vardı. Uçağımızla Münih’e inmişti ve Münih’ten kızımızı legolende götürüp sonrasında Zürih’e geçip, Zürih’te bir gece konaklayıp oradan Milano’ya geçtik. Biz ulaşımımızı kendi kiraladığımız aracımızla gerçekleştirdik.

Zürih, gerçekten inanılmaz yeşil bir şehir. Kullandığımız yolları boyunca her köşesine, sağına, soluna adeta bizi hayran bıraktırdı. Her yer filmlerden fırlamış gibi büyüleyici nitelikte yeşildi. Gelelim şehrin içinde gezilecek yerlere.

Zürih Bahnhofstrasse caddesi

Şehre gelir gelmez kendimi hemen meşhur Zürih Bahnhofstrasse caddesine attım. Çünkü, buraya gelmeden önce bu caddenin çok keyifli olduğunu ve kesinlikle gezmem gerektiğini buraya bir kaç kez gelen arkadaşlarımdan öğrendim. Nitekim ben de bu caddeye gelince arkadaşlarımın haklı olduğunu anladım. Çünkü, özellikle bir bağdat caddesi aşığı olarak ben bu tarz caddeleri çok severim ve gezmekten inanılmaz keyif alırım. Bu nedenle bu caddeyi de beğendim diyebilirim.

Zürih gezilecek yerler - Zürih Bahnhofstrasse caddesi

Cadde, etrafı mağaza ve kaffelerle çevrili oldukça hareketli. Cadde boyunca bir çok mağaza göreceksiniz. Ancak, İsviçre’nin genel olarak dünyanın en pahalı ve en yüksek standartlara sahip ülkeleri arasında olduğunu bilmenizde fayda var. Bu nedenle alışveriş yapmak için çok da ideal olduğunu söyleyemeyeceğim. Saat merakınız varsa eğer, biliyorsunuz İsviçre denilince akla saatler gelir. Cadde üzerinde bir sürü saat satan yerler var.

 

Zürih lindenhof

Zürih’te beğendiğim diğer yer ise burası oldu. Zürih’in alt bölgesi olarak geçiyor. Gerçekten manzara anlamında çok iyi bir görünüme sahip. Çok şirin ve dar sokaklardan geçerek gidiyorsunuz buraya. Vardığınızda ise sizi harika bir göl eşliğinde ağaçlar altında bir manzara karşılıyor. Burada gerçekten eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Buranın türkçedeki anlamı ıhlamur ağacı bahçesi olarak geçiyor.

Zürih gezi rehberi

zürih gezi notlarım

Fraumünster Kilisesi

Roma mimarisine ait özel bir yapı görmek isterseniz Fraumünster Kilisesine gidebilirsiniz. Bu kilise burada turistik ve gezilmesi gereken yerler arasında geçiyor. Zürih’in en görkemli yapıları arasında yer alıyor yapı. Eğer bu tarz tarihi yapı gezme merakınız varsa bu kiliseyi gezi rotanıza ekleyin derim. Kilisenin en büyük özelliği ise tepesinde yer alan mavi uçlu kulesi. Zaten gittiğinizde sizin de hemen dikkatinizi çekecektir. Kilise, Münsterhof meydanında yer alıyor.

St. Peterskirche kilisesi

Zürih’te aslında gezilecek kilise fazlaca var. Fakat, bizim sadece bir günümüz olduğu için bu şehirde tüm kiliseleri gezme şansı yakalayamadık. Ama uzun kalsaydım da gene de tüm kiliseleri tek tek gezer miydim? Aslında gezmezdim. Neyse, eğer siz belli başlı meşhur kiliselerini şöyle bir görmek isterseniz bu kiliseye de uğrayabilirsiniz. Çünkü, bu kilise şehrin en köklü kilisesi olarak kabul ediliyor. Gotik mimarisi aslında görsel anlamda güzel görünüyor. Kilisenin diğer en büyük özelliği ise 8.7 metre yüksekliğindeki saati. Avrupa’daki en yüksek saat kulesine sahip olma namına sahip kendileri.

Zürih Uetliberg tepesi

Genelde turistik amaçlı gittiğimiz yerlerde illa en üst tepelere tırmanır ve şehri kuşbakışı görüp resmini çekmek için kendimizi paralarız. Zürih’te de böyle bir tepe var. Eğer şehrin o güzel görüntüsünü tepeden izlemek isterseniz buraya muhakkak gelmelisiniz.

Zürih Altstadt

Burası aslında eski şehir olarak tanımlanıyor. Bu bölge hem klasik hem de modern görünümü ile değişik bir mimariye ve dokuya sahip.

Zürih Altstadt

Zürih gölü

Şehirde diğer popüler yer ise Zürih gölü oluyor. Gölün olduğu yer mavi ile yeşilin birleştiği çok keyifli ve görselliği ile tam not alabilecek bir yer. Göl, şehrin güneydoğusunda yer alıyor. Eğer eşsiz bir doğa manzarası arıyorsanız gezi rotanıza bu gölü kesinlikle eklemelisiniz.

zürih gölü

Zürih hakkında yorumum

Zürih, genel olarak bakıldığında güzel bir şehir. Gezerken keyif alıyorsunuz. Ancak, beni çok etkileyen şehirlerden olduğunu söyleyemeyeceğim. Artı, para birimi farklı olan ülkelere de ayrı bir deli oluyorum. Çünkü, o ülkede bu durum sizi biraz zora sokabiliyor. Şehirde bir çok yerde euro geçebiliyor ancak para üstü almanız gerektiğinde size kendi para birimleri olan İsviçre frangı veriyorlar. Şehir, gereksiz bir pahalılığa sahip. Bazı yerler vardır pahalıdır ama o kadar güzeldir ki o fiyatlar gözünüze batmaz. Ama, bana göre bu fiyatlara bu şehir çok da değmez.

Bizim için diğer bir sorun ise şehrin otobanında oldu. Gerçi gelmeden önce bu durumu biliyorduk. Eğer araba kiralayıp bu şehre gelecekseniz, ya da ucundan köşesinden İsviçre’nin yolunu kullanacaksanız bir yıllık otoban parasını vermeye hazır olun. Çünkü, diğer bir çok ülkenin aksine İsviçre otobanlarını ne kadar kullanırsanız kullanın bir yıllık parasını alıyor sizden.

Biz, Münih’ten Milano’ya giderken Zürih’in yanından geçtiğimiz için aslında bu şehirde konakladık. Eğer yanından, yakınından geçmeseydik açıkçası Zürih’e uğramayabilirdim. Ancak, uğrayıp gördüğüm için pişman değilim. Fakat, dediğim gibi çok beğendim ve bir kez daha gitmek isterim dediğim yerlerden biri kesinlikle değil.

Zürih şehrinde konaklama tecrübelerime buradan ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.