Prag’da Alışveriş Önerileri

Prag’da Alışveriş

Prag alışveriş konusunda size oldukça fazla alternatif sunan bir şehirdir. İster hediyelik olsun ister kıyafet olsun pek çok tarzda kendinize ya da sevdiklerinize alacak birşeyler illaki bulursunuz.

Prag'dan hediyelik eşya ne alınabilir

Prag’dan hediyelik eşya ne alınabilir?

Prag’ın en meşhur hediyeliklerinin başında kristaller gelir.Prag seyahatiniz boyunca pek çok mağazanın vitrininde birbirinden güzel kristal eşyalar ve kadehler görürsünüz. Ülkenize getirmekte biraz zorlanabilceğiniz bir hediyelik eşya olduğu için kristal hediyelikleri almak istemeyebilirsiniz. Prag’da en meşhur ve en ünlü kristal mağazaları wencesles meydanında ve charles köprüsü yakınındadır. Çek kadehleri ve kristalleri oldukça meşhur ve gerçekten çok güzeldir.

Çek kadehleri ve kristaller

Prag’dan alınabilecek diğer hediyelik ise çek kuklalarıdır. Çek kuklaları Prag’da oldukça meşhurdur ve turistler bu güzel kuklalara çok ilgi gösterirler. Siz de ülkenize buradan güzel bir kukla götürebilirsiniz.

pragda-alışveriş-çek-kuklaları.jpg

Prag’dan farklı bir alışveriş yapmayı düşünüyorsanız da size çeklerin ulusal taşı olan kan kırmızısı lal taşını öneririm. Orjinal adı czech garnet olan bu taş Prag’da özellikle de turistler arasında oldukça popülerdir. Lal taşları bir kaç renkte olurlar. Şeffaf olanları, siyah olanları, kırmızı olanları ve yeşil olanları vardır.

pragda alışveriş - pragın meşhur kırmızısı lal taşı

Prag’da kıyafet alışverişi yapmak istiyorsanız da aslında size hitap edebilecek bazı avm leri gezebilirsiniz. Prag’da yer alan alışveriş mağazaları;

Prag palladium : Şehrin tam ortasında yer alan oldukça güzel ve modern bir alışveriş merkezidir. Namesti republiky istasyonunun hemen yanında yer almaktadır.

pragda yer alan alışveriş merkezleri - Prag palladium

Prag oc chodov alışveriş merkezi: Bu avm ise chodot metro istasyonuna oldukça yakın bir avm dir. Metro ile buraya gelebilir alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca avm’nin içinde büyük bir market de yer almaktadır.

Prag oc letnany: Burası ise çeklerin en büyük alışveriş merkezidir. Letnany metro istasyonu ile buraya gidebilirsiniz. Alışveriş için burası oldukça büyük ve bol çeşide sahiptir.

Prag’da lüks mağazaların bulunduğu açık hava şık bir cadde arıyorsanız da size Parizska sokağını öneririm. Bu sokakta birbirinden şık mağazalar, kafeler ve restaurantlar yer almaktadır. Sokak eskişehir meydanından vitava nehrine kadar uzamaktadır.

Prag’dan alınabilecek diğer bir ürün ise çek likörü olabilir. Yeşil renkte olduğu için yeşil masal likörü olarak adlandırılan bu likörün orjinal adı ise çek absinthe likörüdür. Ancak bu likörün %70 alkol oranına sahip oluşu nedeni ile bir dönem yasaklanmasına sebep olmuştur. Ancak günümüzde satışına tekrar izin verilmiştir. Turistlerin ise bu liköre ilgisi büyüktür ve ülkesine dönerken turistler bu likörden hediyelik olarak sevdiklerine ya da kendileri için götürmektedirler. Ancak alkol oranının yüksek olduğu bir içecek olduğunu unutmamak gerekir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.