Nice’de Gezilecek Yerler

Fransa Nice gezilecek yerler

Nice, benim çok merak ettiğim ve kesinlikle burayı görmeliyim dediğim yerlerin başında geliyordu. Nice’de gezilecek yerleri incelediğimde hepsinin de son derece keyifli ve gezmesi güzel yerler olduğunu biliyordum ve yanılmadığımı da ispatladım. Geçen yaz yaptığımız güney Fransa gezimiz esnasında açıkçası en beğendiğim yer burası oldu. Aslında, Nice daha çok tarihi mekanları ile ün yapmış bir yer değil. Daha çok bir tatil beldesi gibi düşünebilirsiniz. Fransızların ve bir çok avrupalı turistin yazın deniz tatili amaçlı geldikleri bir şehir. Ancak Nice’de gezilecek yerler denilince öne çıkan bazı yerler var ve buraları zaten Nice tatiliniz esnasında kesinlikle görmelisiniz.

Nice'de Gezilecek Yerler

Nice Promenade des Anglais ( ingiliz gezi yolu )

Nice tatilim boyunca hem gündüz hem de akşam bir kaç kez gittiğim bir yer burası. Zaten Nice denilince ilk akla gelen yer burası oluyor. Size bu güzel yolu tarif edecek olursam. Uzun bir cadde düşünün ancak oldukça uzun. Bu caddenin bir tarafında deniz, denizin kenarında harika ve çok geniş bir yürüyüş yolu. Yolun hemen yanında araç trafiği ve karşısında da kaffeler, restaurantlar, oteller var.

Nice Promenade des Anglais ( ingiliz gezi yolu )

Ben açıkçası bu caddeye bayıldım. Hem gündüz hem de akşam keyifle bu caddede yürüyüş yaptım. Biz, Nice’e ağustos ayında gittiğimiz için hava gerçekten çok sıcaktı ve bu nedenle şehirde gezmek bizi biraz zorladı. Özellikle ingiliz gezinti yolunda yürümek çok keyifli olmadı o güneşin altında. Bu nedenle size tavsiyem bu palmiyelerle çevrili harika yolda yürüyüş yapmak ve banklara oturup sokak müzisyenleri eşliğinde deniz seyri yapmak için akşamı öneririm. Akşam özellikle bu yol ayrı bir şenleniyor. Işıl ışıl oluyor, ne sıcak ne soğuk muhteşem bir hava oluyor. Geniş yolunda bisikletle, patenle gezen çok oluyor. Ama akşam yemeği öncesi ya da sonrası bu yolda yürüyüş yapan çok oluyor. Biz de her akşam bir kaç kez bu yolda uzun yürüyüşler yaptık.

Fransa Nice gezilecek yerler

Eski Nice

Aslında Fransa Nice gezilecek yerler denilince ilk burası çıkar ama ben açıkçası ingiliz gezi yolunu o kadar beğendim ki ilk orayı yazma gereği duydum. Ama burası da son derece farklı, güzel ve kesinlikle çok fotojenik. Buraya eski Nice diyorlar ve bu bölge gerçekten de eskiden kalma bir görüntüye sahip. Son derece sevimli tarihi binalarla çevrili daracık sokakların olduğu bir yer. Gezmesi gerçekten çok keyifli.

Nice Massena meydanı

Nice resimlerine baktığınızda karşınıza bir meydan resmi çıkar hemen. İşte bu meydanın adı massena meydanı. Nice tatiliniz boyunca bu meydandan bir kaç kez geçeceksiniz. Çünkü meydan adeta şehrin tam kalbi. Nice’de yer alan bir çok yer gibi burası da akşam hava karardıktan sonra çok hareketleniyor. Sokak sanatçıları geliyor ve değişik showlar yapıyor. Meydan oldukça kalabalık ve hareketli. Meydanın etrafında ise sokaklar göreceksiniz. Bu sokakların çoğu denize ve restaurantların, barların olduğu eğlenceli sokaklara çıkıyor. Meydanın hemen kenarında ise bir park göreceksiniz. Bu parkın içinde su havuzu var ve su havuzunda yer alan fıskiyeler belli zamanlarda buharlı su fışkırtıyor. Çocuklar özellikle bu fıskiyelerle inanılmaz eğleniyorlar. Biz her gün buraya uğradık. Kızım çok ısrar etti fıskiyelerle oynamak ancak üstü başı ciddi anlamda ıslanacağı için maalesef yaptırmadım. Eğer sizin vaktiniz varsa yanınızda havlu ve mayo getirip çocuğunuzu burada oynatabilirsiniz. Ancak fıskiye sadece beş dakika açık kalıyor ve sonrasında yarım saat kadar açılmasını bekliyorsunuz. Fakat açıldığında çocukların o çığlıkları ve alkışları gerçekten görmeye değer.

Nice Massena meydanı

Nice Notre Dame bazilikası

Bu bazilika Louis Lenormarnd tarafında tasarlanmış ve 1864 ile 1868 yılları arasında inşa edilmiş. Elbette gotik bir mimariye sahip ve oldukça güzel bir görünümü var. Bazilikanın en dikkat çeken tarafı ise gül penceresi ve iki kulesi oluyor. Eğer bazilika gezmeyi ve tarihi hissetmeyi sevenlerdenseniz Nice tatiliniz boyunca bu bazilikayı da görmeye gidebilirsiniz.

Colline du Chateau (Castle Hill) – ( Nice kale tepesi )

Nice’i kuş bakışı olarak seyretmek ve tüm şehri en ince ayrıntısına kadar tepeden incelemek isterseniz bu kaleye tırmanabilirsiniz. Bu kale zamanında savunma amaçlı inşa edilmiş. Konum olarak en tepede olduğu için şehri en iyi şekilde görebileceğiniz yer de aynı zamanda burası. Ancak kaleye çıkmak oldukça zahmetli bilginiz olsun.

Nice Jean Medecin Caddesi

Gittiğim bir çok avrupa ülkesinde bol müze gezmişimdir ve gezmeyi de severim. Ama açıkçası burada hiç müzeye gitmedim ve gerek de duymadım. Çünkü, bence bazı şehirler vardır buraya gittiğinizde müzelerine kesinlikle gitmelisinizdir, ama bazı şehirler vardır ki burada müzeden çok sokaklarında kaybolmalısınız. İşte bunlardan biri de Nice.

Nice, her ne kadar deniz tatili yapanlar tarafından tercih edilen bir şehir olarak algılansa da kesinlikle hiç öyle bir şehir değil. Hiç denize girmeden de Nice de harika bir tatil geçirebilirsiniz. Çünkü, şehirde gezilecek bir sürü yer var ve şehir hem gece hem de gündüz ayrı bir harekete ayrı bir enerjiye sahip.

İşte Nice de yer alan ve gerçekten benim çok beğendiğim diğer bir yer jean medecin caddesi oldu. Bizim bağdat caddesini anımsatan oldukça güzel ve gezmesi çok keyifli bir yer. Çok geniş bir cadde. Sağlı sollu etrafı mağaza ve kaffelerle, restaurantlarla çevrili. Özellikle gündüz burada yer alan mağazaları gezebilir alışveriş yapabilir ve kaffelerinde oturup cadde keyfi yapabilirsiniz.

En güzel Nice plajları

Nice denilince bir çok insanın aklına hemen özellikle avrupalı jet sosyete için de aynı anlamı taşıyan deniz kum ve güneş geliyor. Bu nedenle en güzel Nice plajlarını anlatmaya çalışacağım. Açıkçası denizini ve sahilini ben pek de beğenmedim Nice’nin. Çünkü, sahili gerçekten çakıl taşları ile doluydu ve denizi ise çok da iç açıcı değildi. Yani benim şahsi tavsiyem buraya birinci öncelik deniz tatili düşünerek gitmeyin. Eğer ilk önceliğiniz deniz tatili olacaksa etrafında denize girilecek diğer şehirlere doğru uzanabilirsiniz. Ancak Nice bana göre kötü olmayan fakat mükemmel de olmayan bir denize ve sahile sahip.

Gelelim Nice plajlarına. Nice’de plajlar Promenade des Anglais adındaki sahil şeridinde sıra halinde yer alıyor. Bu sahil boyunca hem şezlonglu, şemsiyeli halk plajları da var. Hem de şezlongsuz şemsiyesiz halk plajları da var. Ancak sahil küçük küçük çakıl taşları ile dolu olduğu için şezlongsuz pek rahat edemezsiniz. Çünkü o taşlar her yerinizi çizecektir.

En güzel Nice plajları

Nice castel plage

Bana göre Nice’de yer alan en güzel plaj burası. Şemsiye ve şezlong için belli bir ücret ödüyorsunuz ve sonra denizin keyfini çıkarıyorsunuz. Denizi diğer sahillere göre biraz daha iyiydi diyebilirim. Yemek ve içecek servisi de olması gün içinde buradan çıkıp birşeyler yemek için aranmanıza gerek bırakmıyor. Yemekleri de başarılı deneyebilirsiniz. Eğer denizde tüm gün takılmayacak her plajı denemek istiyorsanız halk plajlarına gidin derim. Böylece sürekli ortam değişimi yapabilirsiniz. Halk plajlarında bolca gölgelik ve iskele de var.

Nice Ponchettes plajı

Castel plajının hemen batısında yer alan Ponchettes ise daha çok su sporlarının yapıldığı bir plaj. Ancak sadece su sporları yapılmıyor buradan da rahatlıkla denize girebilirsiniz. Etrafta yemek yiyebileceğiniz ve birşeyler içebileceğiniz yerler de var.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.