Prag Gezilecek Yerler Listesi (2022)

Prag, benim gittiğim yerler arasında çok sevdiğim şehirlerden biri. Burada Prag’da gezilecek yerleri, neler yapılacağını detayları ile anlatmaya çalışacağım. Bunun yanında bu masalsı şehirle alakalı son derece olumlu düşüncelerim olduğu gibi, olumsuz düşüncelerim de var ve bunlardan da bahsetmeye çalışacağım.

prag gezi rehberi - gezilecek yerleri

Prag gezilecek yerler listesi

Orta Avrupa’nın göz bebeği olan Prag, Çekoslovakyanın başkenti. İnsanlar bu güzel şehre masallar şehri Prag ismini takmışlar. Prag’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda genelde gotik mimarinin en güzel örnekleri yer alır. Bu yapılar hatta gotik tarzda yapılmış bir şatoyu anımsatır. Hiç bozulmamış yeşilliği ile, orta çağdan kalma ama aynı zamanda modern de bir havası olan görüntüsü ile aslında kısaca güzelliği ile Avrupa’da en çok ziyaretçiye sahip şehirlerden biridir Prag. Ben de gotik mimariye aşık olan biri olarak şehirde bu tarz yapılara bayıldım ve çok etkilendim. Şöyle söyleyebilirim, şehir resimlerde gördüğünüzden çok daha güzel.

Prag gezi rehberi

Prag Gezi Rehberi

Şehirle ilgi kendi şahsi fikirlerimi daha sonraya bırakırken, öncelikle prag gezi rehberi konusunda detaylar vermeye çalışacağım. Biz, bu şehre gitmeye karar verdiğimiz andan itibaren sürekli şehrin güzelliği ile ilgili hikayeler okuduk. Hatta tarihinde de bunu kanıtlayan bir durumu var. Şehir o kadar güzelmiş ki 2. Dünya savaşında bu şehri bombalamaya bile çekinmişler. Bu nedenle bir çok ülkenin darmadağın olduğu o savaşta Prag hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Gittiğinizde bazı yapılarda savaşın etkisini öylesine derin hissediyorsunuz ki tüyleriniz diken diken olacak.

Prag kalesi

Şehirde gezilecek yerler arasında ilk sırada gösterilen Prag kalesi oluyor. Prag kalesi, dünyanın en büyük kalesi olma özelliğini taşıyor. Kalenin ilk inşa edilen kısmı kilise binası. Kalenin bulunduğu alanda yer alan georgios bazilikası ile vitus bazilikası 10. yüzyılda inşa edilmiş alenin bulunduğu alan tek başına bir şehir gibidir. Kaleye gezmeye gittiğinizde Prag için önemli olan ve görülecek pek çok kilise ve yapının da kalenin olduğu yerde konumlandığını göreceksiniz.

Prag kalesi

Prag kalesinin içi

Kale içerisinde pek çok önemli devlet adamının çalışma odaları yer alıyor. Bunlar kutsal Roma imparatorları, Çek cumhuriyeti cumhurbaşkanları, Çekoslovakya cumhurbaşkanları, Bohemia kralları. Ayrıca kale içerisinde bohemian mücevherleri bir odada saklanıyor. Kaleyi gezmeye gittiğinizde, bu kalenin içinde yer alan gotik saint vitus katedrali zaten sizi güzelliği ile büyüleyecektir. Kalenin olduğu alan gezip görülmesi gereken pek çok binanın bir arada toplandığı bir alan. Ayrıca, gene kalede bir manastır, bir kaç kule ve sarayın kanatları yer alıyor. Eğer vaktiniz varsa kaleyi ve kalenin içini gezebilirsiniz.

Kalede aynı zamanda Prag asker değişimi showu yapılıyor. Kaleye gittiğinizde denk gelirseniz farklı bir deneyim yaşama şansınız da olur. Bu değişim öğlen saat 12:00’de yapılıyor.

Prag kalesine ulaşım

Turla değil de kendi çabalarınızla kalenin olduğu yere gitmek isterseniz de 22 nolu tramvay hattını kullanabilirsiniz. Tramvayın kralovsky letohradek ya da prazsky hrad duraklarında inebilirsiniz.

Prag kalesi giriş ücreti

Kaleye giriş ve bazı alanlara giriş ücretli iken bahçelere giriş ücretsiz. Hatta, kalenin etrafında yer alan katedralleri ve pek çok yapıyı da ücretsiz gezebilirsiniz.

Prag Karl köprüsü

Karl köprüsü, Prag’da turistlerin en çok beğendiği yapılardan biri. Açıkçası benim de Prag’da beğendiğim ve gezerken çok keyif aldığım bir yapı oldu kendisi. Bu köprünün yaşayan bir tarih olması da herkesin köprüye olan ilgisini arttırmakta. Köprü 14. yüzyılda vitava nehri üzerine inşa edilmiş. Ancak köprüyü akşam hava karardıktan sonra görmenizi tavsiye ederim özellikle. Çünkü ışıklandırma ile beraber çok daha güzel bir görüntüsü oluyor.

Prag Karl köprüsü

Prag eski şehir meydanı

Şehre adım atar atmaz sürekli eski şehir meydanının adını duydum. Zaten burası şehrin simgesi ve bence en güzel yeri. Prag eski şehir meydanı bir çok yapının olduğu gibi, prag kalesinin olduğu yerde. Burada kaleyi gezdikten sonra kalenin içinden geçen altın yol adında bir yol var. Bu yola bayılacaksınız. Çünkü, yol bir sürü küçük küçük evlerden oluşuyor ve bir çok turist buraya masalsı sokak diyor.

Prag eski şehir meydanı

Bu sokakta gezerken size 22 numaralı evi iyice incelemenizi öneriyorum. Çünkü, bu evde Fransız kafka yıllarca yaşamış. Yani, ev tarihi açıdan oldukça önemli. Aşağı doğru yürümeye devam ettiğinizde muhteşem bir köprü olan karl köprüsüne varıyorsunuz. Bu güzel köprüyü de gezip yeterince fotoğraf çektikten sonra köprünün gotik tarzda bir heykelle sonlandırılmış kısmına gelip, eski şehir meydanına giriş yapın. Turistik açıdan oldukça önemli olan astronomik Saat’te bu meydanda yer alıyor.

Prag eski şehir meydanına ulaşım

Oldukça turistik bir meydan olan eski şehir meydanına ulaşım direkt olarak maalesef sağlanamıyor. Bunun nedeni ise bir çok sokak burada araç trafiğine kapalı. Bu nedenle, buraya toplu taşıma bulmakta zorlanabilirsiniz. Taksi ile gelebilirsiniz en kolay. Ya da metro ile gelebilirsiniz. Ancak, metro sizi meydana yakın bir yerde indirmez biraz yürüme mesafesinde indirir. Metronun mustek ya da staromestska duraklarında inip bir miktar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Prag Wenceslas meydanı

Burası son derece güzel ve tarihi bir meydan. Eğer tarihe ayrı bir ilginiz varsa burayı çok seveceksiniz. Gündüz ayrı bir kalabalığı olan Wenceslas meydanı hava karardıktan sonra da apayrı bir havaya bürünüyor. Kararan hava ile beraber meydanda yer alan restoranlar, kafeler ve sinemalar çok hareketleniyor. Hareketliliğin çoğunu ise turistler oluşturuyor. Pek çok tarihi bina ise meydana sadece bir kaç adım mesafede. Bunun yanında diğer önemli detay ise, gittiğinizde göreceksiniz bir sürü heykel var. Bu heykellerin ise her birinin kendine has bir hikayesi var.

Prag Wenceslas meydanı

Prag Astronomik saat

Gerçekten ilginç ama bu saate turistlerin ilgisini görünce inanamayacaksınız. Şahsi fikrim bu tamamen, o kadar anlamsız ki neden bu denli ilgi gördüğüne inanamadım. Bir tür ritüel olmuş galiba saat burada. Ben, anlamsız buldum saati ama bu saat bildiğiniz Prag’ın sembollerinden biri. O nedenle saati biraz anlatayım.

Genelde görmeyenlerin çok merak ettiği görenlerin ise bir çoğunun büyük hayal kırıklığı yaşadığı bir saat. Aslında, Çekoslovakya hükümetinin bir nevi turistlere yapmış olduğu küçük bir show ya da açıkgözlülük. Yani, her şeyi fırsata çeviren bir zihniyet.

Prag Astronomik saat

Saatin özelliği ise saat başı yapılan anlamsız animasyon. O nedenle saatin hemen altında bir kalabalık görürsünüz. Gitmişken siz de o kalabalığa katılın ve bu anlamsız animasyonu izleyin. 1 dakika boyunca süren bu animasyonlarda saat üzerinde yer alan semboller hareketlenir ve değişik figürler ortaya çıkar. Prag astronomik saatin hikayesi ise, inanışa göre 15. Yüzyılda bir saat ustası olan Hanus bu saati yapar. Saat yapıldıktan sonra herkes bu saate bayılır. Hanus’dan saatin nasıl yaptığı öğrenilmeye çalışılsa da Hanus bunu bir sır olarak saklar ve kimseye söylemez. Ancak, o dönemin şehir yönetimi bu güzel saatin sadece kendilerinde olduğundan emin olmak isterler. Bu nedenle de saati yapan hanus’un bu saatten başka yerde yapamasın diye gözlerini kör ederler. Gözleri kör edilen Hanus ise, öc almak için saate zarar verir ve bu saat asla bir daha tamir edilemez. Saatle ilgili daha detaylı bilgi için ve çektiğim videoyu izlemek için buraya tıklayın.

16. Yüzyılda tamir etmeyi başarmış olsalar bile saat tekrar bozulmaya başlar ve zamanı yanlış gösterir. En son 1865 yılında saat ciddi bir tamir bakımına sokulur. Fakat, 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından saat tekrar ciddi darbeler alır.

Prag Astronomik saat üzerindeki figürlerin anlamları

Saatte animasyon esnasında elinde aynası olan bir figür göreceksiniz. Bu kibri ve kendini beğenmişliği sembolize ediyor. Elinde bir kese olan figür ise bir yahudiyi sembolize ediyor. Bu tam anlamı ile aç gözlülük ve faizciliği sembolize ediyor. Saatte bir de iskelet göreceksiniz. Bu iskelet ise, yukarıdaki her şeyin boş olduğunu ölümün ise gerçek olduğunu, yani ölümü sembolize ediyor. Saatte sürekli eğlenceyi temsilen mandolin çalan osmanlı figürü var. Bu da keyif ve eğlenceyi sembolize ediyor.

Prag dans eden ev

Aslında dans eden ev Prag’da yer alan bir ofis binası. Ancak, binanın dış mimarisi o kadar ilginç ki turistler bu eve bayılıyorlar. Prag ziyaretinizin bir anında, illaki karşınıza çıkacak olan bu sıra dışı görünümlü evin resimlerini bolca çekmeyi sakın unutmayın. Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni ise, dış cephesinin adeta dans edermişçesine dönüyormuş gibi narin ve hareketli görünüyor olması. Bina, iki adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiş. Binaya Praglıların Fred ve ginger demesinin nedeni ise, ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in dansları tasvir edilerek binanın yapılmasıymış.

Prag dans eden ev

Prag Aziz Vitus Katedrali

Prag denilince karşınıza çıkan ilk resim, genelde bu katedralin resmi olur. Gotik mimaride artık ötesi olmayacak tarzda olan bu katedral, muhteşem bir yapı. Prag kalesinin olduğu alanda yer alıyor. Prag kalesini görmeye gittiğinizde bir çok yapı ile beraber bu güzel katdrali de gezmeyi sakın unutmayın. Zaten unutmanız mümkün değil, yeterince dikkat çeken bir katedral. Ben, gittiğimde gerçekten katedrali çok beğendim. Yakından gördüğünüzde çok daha fazla etkileniyorsunuz diyebilirim. Bu özel kiliseyle ilgili daha detaylı anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Prag St. Vitus Katedrali

Prag karl meydanı

New town’da yer alan bu meydan Prag’da yer alan en önemli meydanlardan biri. Ayrıca meydanın diğer bir özelliği ise, orta Avrupa’da yer alan en büyük meydan olması. Prag’da gezilecek önemli yapı ve meydanlardan biri olan karl meydanını gezmenizi öneririm. Meydan oldukça keyifli gezmesi çok güzel, çok eğlenceli.

Prag karl meydanı

Prag devlet tiyatrosu

19. yüzyılda yapılan Prag devlet tiyatrosu, Çek cumhuriyetinde özgürlük ve kültürün simgesi olma özelliğinden ötürü Prag’da en çok ziyaret edilen binaların başında geliyor. Günümüzde, tiyatro aktif olarak hizmet veriyor. Buraya giderek birbirinden güzel tiyatro, bale ve opera gösterileri izleyebilirsiniz.

Prag devlet tiyatrosu

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.