Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Noel pazarları ne zaman kurulur?

Noel dönemi kutlamaları ve süslemeleri hepimizin çok hoşuna giden bir kutlamadır aslında. Avrupa’nın en iyi noel pazarları ise giden gezginler tarafından en süslü, en eğlenceli ve en kapsamlı pazarlar olarak derlenmiş ve sıralanmış. İşte bu sıralamayı en iyiden başlayarak sıralayacağız.

Ancak ondan önce noel pazarları ne zaman kurulur ondan bahsedelim. Eğer hala güzel bir noel ktlaması amaçlı bir tatil planlamadıysanız vaktiniz var. Çünkü noel pazarları kasımın sonunda başlar ve ocak ayının başında biter. Yani anlayacağınız uzun bir süre devam eder bu görsel gözteriler. Bu dönem bir çok ülke ışıl ışıl olur ve çok keyifli bir hale dönüşür. Çünkü bu dönemi bazı ülkeler diğerlerinden çok daha fazla önemserler ve adeta şehirlerini bir film stüdyosuna çevirirler. İşte bu durumda biz gezginler de noel gezisi için bu şehirleri tercih ederiz.

Hırvatistan Zagrep noel pazarı

Uzun bir süredir en güzel noel pazarları denilince burası parmakla gösteriliyor. Çünkü her sene kendiniz bozmadan muhteşem bir görsellik ve çeşit sunuyor bu pazar. Üst üste sürekli olarak Avrupa’nın en iyi noel pazarı seçilmesi kesinlikşle bir tesadüf değil onu söyleyelim. Hem çocuklara, hem de yetişkinlere uygun son derece özel eğlencelerin ve görselliğin sunulduğu masalsı bir atmosfere bürünüyor şehir o dönem.

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları - Hırvatistan Zagrep noel pazarı

Fransa Strasburg noel pazarı

Biz bu güzel ve çok şirin şehre yazın gitmiştik ve yazın gittiğimizde bile sokakları süslü ve çok keyifliydi. Şehir zaten bir film stüdyosu gibi gidenler bilirler. Ayrıca yazın gittiğimiz halde şehirde bir çok dükkanda noel süslemeleri satılıyordu. Buradan bile noeli ne denli önemsediklerini anlayabilirsiniz.

noel pazarları ne zaman kurulur - Fransa Strasburg noel pazarı

Avusturya Viyana noel pazarı

Viyana zaten sanat kokan son derece güzel bir şehirdir. Bu nedenle noelde de bu güzel şehrin ne denli göz alıcı olduğunu tahmin etmek pek de zor değil. Noel pazarı boyunca birbirinden lezzetli sokak lezzetlerini yemek de burada adeta gelenek olmuş.

Avusturya Viyana noel pazarı - en güzel noel pazarları

Colmar noel pazarı

Colmar şirin mi şirin çok tatlı çok gezilesi bir şehirdir. Burası da aynı şeklide noeli çok öenmseyen ve noel pazarını süslerken kendini kaybeden masalsı şehirlerden biri. Arnavut kaldırımlı ve ışıl ışıl süslenmiş sokaklarında yürümek, küçük kaffelerinde oturmak ayrı bir keyiftir. Her dükkandan birbirinden özel noel eşyaları satın almak ise evinizie döndüğünüzde baktıkça sizi mutlu edecek detaylardır.

Colmar noel pazarı

Almanya Aachen noel pazarı

Almanlar noel pazarlarını ayrı bir önemsiyor bunu zaten bilmeyen yoktur. Her şehri ayrı bir güzel süslüyorlar ve noel pazarları onlar için son derece özel bir anlama sahip. Ama tüm alman şehirleri arasında Aachen noel pazarı açık ara en güzel seçilmiş.

Almanya Aachen noel pazarı

Belçika Brüksel noel pazarı

Sıcak şarap ve yanında efsane çikolata sevenlerden misiniz? O zaman sizi Brüksel’e alalım. Brüksel şehir olarak noel dönemi hem çok süslü ve güzeldir, hem de lezzet anlamında tatmin edicidir.

Belçika Brüksel noel pazarı

Almanya Berlin noel pazarı

Dediğim gibi Almanlar noel pazarlarını ayrı bir önemsiyorlar. Gördüğünüz gibi listede bu ikinci alman şehri. Gezginler tarafından noel pazarları içinde ne çok beğenilen bir diğer Alman ülkesi Berlin olmuş.

Almanya Berlin noel pazarı

Danimarka Kopenhag noel pazarı

Evet iklimi çok sinir bozucu olsa da noel pazarları çok güzel oluyor bu şehrin. Yazın bile montla gezme potansiyeli yaratan bu şehirde noel pazarını gezmek için ekstra giyinmeniz gerekeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Ama soğuk da olsa bu güzelliği görmeniz lazım.

Danimarka Kopenhag noel pazarı

Macaristan Budapeşte noel pazarı

Burada da gene gezginler sokak süslemelerinin yanı sıra lezzetlere çok yüksek puanlar vermişler. Noel pazarlarında birbirinden özel sokak lezzetleri yemek ayrı bir keyif olmuş. En çok da farklı şekillerde yapılan sosisler ve onları meşhur çorbaları gulaş bu pazarın efsane lezzetleri olarak tanımlanmış.

Macaristan Budapeşte noel pazarı

Çek Cumhuriyeti Prag noel pazarı

Prag zaten görsel anlamda masalsı bir şehir bana göre. Kesinlikle gittiğinizde siz de benimle aynı fikirde olucaksınız. Noel pazarları ise son derece göz alıcı tasarlanıyor. Ortada dev bir noel ağacı ve etrafında harika hediyelikler saten dükkanlar ile Prag noel pazarı her sene adeta turist ağırlama konusunda rekor kırıyor.

Çek Cumhuriyeti Prag noel pazarı

İtalya Roma noel pazarı

Listede en sevdiğimiz şehir olan Roma olmadan olur mu hiç. Roma zaten başlı başına gezmesi, görmesi, vakit geçirilmesi çok keyifli bir şehir. Noel pazarı kurulduğu zaman ise güzelliğine ayrı bir güzellik katıyor. Tahmin edeceğiniz gibi Roma da hem gözünüze hem de midenize hitap edecek. Çünkü pazarın her yerinde lezzetli pizzalar, tatlılar, makarnalar yiyebilirsiniz. Ayrıca canlı müzik de oluyor.

İtalya Roma noel pazarı

Almanya Köln noel pazarı

Bir Almanya şehri daha. Kölne giden tüm gezginlerin büyülendiği ve anlata anlata bitiremediği bir noel pazarı hazırlıyor. Pazarda canlı müzik, noel müzikleri ve bolca yiyecek, hediyelikler sergileniyor. Bunun yanında en çok söylenen de harika pastane ürünlerinin kokusunun tüm pazarı etkisi altına aldığı.

Almanya Köln noel pazarı

Avusturya Salzburg noel pazarı

Salzburg şirin ve güzel bir şehir. Aslında oldukça küçük gelmişti bana. Yani burada yarım günden fazla ypılacak birşey bulamamıştım, ama etrafınde güzel şehirler var. Salzburg’da noel pazarları konusunda kendini kanıtlamış bir şehir. Öyle ki gidenler çok yüksek puan vermiş bu anlamda bu şehre. Gene birbirinden güzel sokak lezzetlerinin ve hediyeliklerin sergilendiği ama canlı müzik eşliğinde sergilendiği keyifli bir pazar.

Avusturya Salzburg noel pazarı

Hollanda Amsterdam noel pazarı

Eğer daha aykırı bir noel kutlaması istiyorsanız Amsterdam noel pazarı tam size göre. Çok güzel bir şehir Amsterdam ve noel deöneminde de ayrı bir güzelliğe sahip oluyor. Giden gezginlerin gene yüksek puan verdikleri şehirlerden biri.

Hollanda Amsterdam noel pazarı

Basel noel pazarı

Işıl ışıl ve son derece keyifli bir ortam sunan bu pazar da gene gezginler tarafından çok beğenilmiş ve adeta ger sene gider olmuş bir çok insan buraya.

Basel noel pazarı

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.