Paris Pont Neuf Köprüsü

Paris Pont Neuf Köprüsü Hakkında Bilgi

Paris’te sen nehri üzerinde yer alan oldukça güzel bir köprüdür. Köprünün adı pont neuf köprüsü yani yeni köprü demektir. Ancak pont neuf köprüsü sen nehri üzerinde yer alan en eski köprüdür. Adı ile olan uyumu ne kadar ilginçtir öyle değil mi?

Sen nehrinin tam ortasında yer alan pont neuf köprüsü 238 metre uzunluğunda 20 metre genişliğindedir. Bu köprüyü Paris tatiliniz boyunca görmeye illaki gidin derim. Çünkü yaşayan bir tarih olan bu güzel köprü aynı zamanda sahip olduğu muhteşem manzarası ile oldukça etkileyici bir köprüdür. Paris pont neuf köprüsüne özellikle gün batımına yakın gitmenizi öneririm. Bu saatlerde köprüden muhteşem Paris manzarası seyredebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca köprünün diğer bir özelliği ise Unesco tarafından 1991 yılında dünya tarihi mirası listesine eklenmiştir.

Paris Pont Neuf Köprüsü Hakkında Bilgi

Paris Pont Neuf Köprüsünün Hikayesi

Köprünün yapıldığı tarih olan 16. Yüzyılda sen nehrini geçmek için sadece iki adet köprü varmış. Ancak bu iki köprü de artık sağlamlığını yitirmeye başlamış ve üzerinden kalabalık bir topluluk geçince tehlike yaratmaya başlamış. Bu nedenle 1578 yılında kral Henry sen nehri üzerine yeni bir köprü yapılması talimatını vermiş. Köprüye adını kral Henry vermiş. Henry’nin köprüye Paris yeni köprü adını vermesinin nedeni ise sen nehri üzerinde yer alan diğer iki köprüden ayrılması içinmiş. Köprünün üzerine sonrasında kral Henry’nin heykeli dikilmiş. Ancak Fransız devrimi sırasında bu heykel yıkılmış. Fakat daha sonra tekrar yenilenmiş.

Paris Pont Neuf Köprüsüne Ulaşım

Köprü yapıldığı ilk zamanlarda nehri geçmek için kullanılırken aynı zamanda o dönem Fransızların buluşma noktası olarak da kullanılmaya başlamış. Şimdi günümüzde de köprü hala Fransızlar tarafından buluşma noktası olarak kullanılmaktadır.

Paris Pont Neuf Köprüsünün Hikayesi

Paris Pont Neuf Köprüsüne Ulaşım

Bu güzel köprüyü görmeye gitmek için metroyu tercih edebilirsiniz. Metronun köprünün bulunduğu yerde durağı yer almaktadır. Dilerseniz de otobüsle de buraya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.